Głos Pana

Seria: Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9788308061923
lem, fantastyka, impuls neutrinowy

Klasyczne dzieło Stanisława Lema Jedna z najlepszych powieści o kontakcie z obcą cywilizacją w historii literatury fantastycznej Uczeni przypadkiem odkrywają, że na Ziemię dociera z kosmosu sygnał, który może być komunikatem od rozumnych istot. Jednym z naukowców, którzy mają za zadanie rozkodowanie tajemniczego impulsu neutrinowego, jest sławny matematyk Piotr E. Hogarth. Ale jak odczytać...

Klasyczne dzieło Stanisława Lema

Uczeni przypadkiem odkrywają, że na Ziemię dociera z kosmosu sygnał, który może być komunikatem od rozumnych istot. Jednym z naukowców, którzy mają za zadanie rozkodowanie tajemniczego impulsu neutrinowego, jest sławny matematyk Piotr E. Hogarth. Ale jak odczytać przesłanie, skoro nie wiadomo nawet, czy nadawcy rzeczywiście istnieją? A jeśli istnieją, kim są i jakie mają wobec ludzkości zamiary?

Głos Pana, który powstał tuż po powieści Solaris, to popis kunsztu pisarskiego Lema: brak w tej książce awanturniczej akcji, ale zmagania uczonych z tajemnicą poruszają i przykuwają uwagę bardziej niż w niejednej powieści przygodowej, a dotknięcie Nieznanego prowokuje do zadania najważniejszych pytań o istotę świata i naturę człowieka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3986/G...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3986/G...»

pszemeksz | 2019-07-13
Przeczytana: 2017 rok

Temat ciekawy. Każdy chyba zadaje sobie pytanie o to, czy jesteśmy sami we wszechświecie i jak wyglądałby kontakt z obcą cywilizacją lub wiadomość od niej. Stanisław Lem ograniczył się do psychologicznych aspektów takiego zdarzenia. Niestety, zrobił to w dosyć typowy dla siebie sposób, czyli tworząc rozległe opisy i dialogi. Ciężko przez to przebrnąć. Końcowe przemyślenia są niezwykle ciekawe, jednak żeby do nich dojść, trzeba trochę się namęczyć.

DrPianoman | 2019-04-06
Przeczytana: 25 marca 2019

Wymagające. Warte wysiłku. Zupełnie inne.

Nie będę opisywał treści rozważań - trzeba i warto sięgnąć po nie samemu. Wspomnę zaś, że po dość topornych bohaterach "Solaris" spotkałem w "Głosie Pana" postać, która wręcz urzeka i za którą należą się Lemowi oklaski na stojąco. Kreacja profesora Hogartha jest kapitalna - ów matematyk, świadom wielkości swego intelektu prowadzi narrację w książce ironicznie, piekielnie inteligentnie i z poczuciem humoru połączonym z niesamowicie trafnym ładunkiem sarkazmu, które to połączenie uwielbiam. Fragmenty, w których Hogarth wplata w rozważania także prywatne opinie, w tym o innych naukowcach, to prawdziwe smaczki. Całość dzieła trzeba zaś czytać na spokojnie i delektować się mnogością kierunków, w które płyną myśli.

Z jednej strony żałuję, że poznaję Lema dopiero teraz, z drugiej cieszę się, że poczekał na mnie tyle czasu i że w sumie trafił w moją niejaką dojrzałość w fantastyce naukowej. Każdy ma swój czas. Jeśli więc, Czytelniku, jeszcze po...

arneex | 2019-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Uff uff uff! Jakże ja się z tą książką męczyłem... Po pierwsze, to taki trochę matrix, bo książka w książce, ale Lem akurat jest znany z tego, więc to nie jest niespodzianka. A zatem, książka w książce jest opowiadana przez matematyka, genialnego i znanego w swojej rzeczywistości, ale jednocześnie matematyki w niej zero. Gość "filozuje", plotkuje, gada trzy po trzy, czasem coś się trafi sensownego. Przegadane to, popycha mnie w kierunku, żeby jednak Lema nie polubić do końca. Ale daję 6 gwiazdek, bo językowo jest to majstersztyk, jak większość, co napisał. Mam wrażenie, że jedno zdanie złożone, które by zostało wylosowane z tej książki mogłoby z 2 albo 3 miesiące w gimnazjum być rozkładane na czynniki pierwsze. Za to, panu Lemowi, szacunek.

Jack_Stratford | 2019-01-01
Na półkach: Przeczytane, Do myślenia
Przeczytana: grudzień 2018

Gdybyśmy faktycznie dostali taki przekaz, to co byśmy potrafili z tego wyciągnąć? Książka uświadamiająca jak wąsko myślimy jako cywilizacja i dlaczego do tej pory pewne rzeczy są takie jakie są pomimo, że dawno jednostki zrozumiały, że wcale tak nie trzeba.
filozoficzna krytyka nas wszystkich na tle absolutu.

Piotr | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Żałuję, że tyle czasu zmarnowałem na nią. Chyba najmniej porywająca i zarazem jedna z cięższych książek, jakie czytałem. Lema jednak nigdy nie polubię (czytałem też "Niezwyciężonego" i "Solaris" - ta druga nawet dobra). Niestety Lem może i miał rewolucyjne, wizjonerskie pomysły, ale nie potrafił ich "sprzedać" czytelnikowi w zrozumiały sposób; w "Głosie Pana" co chwilę na siłę chyba wrzucał masę skomplikowanych słów i zwrotów, by zdanie brzmiało "mądrzej" i było trudniej przyswajalne czytelnikowi. W bardzo wielu przypadkach było to najzwyczajniej zbędne, można było daną myśl wyrazić za pomocą prostszego przekazu, nie tracąc nic na jej sensie. Jest sporo innych autorów, którzy poruszają co najmniej tak samo skomplikowane zagadnienia, potrafiąc jednak przelać na papier swoje idee w wystarczająco zrozumiały sposób - żeby daleko nie szukać, weźmy choćby z rodzimego podwórka Zajdla, którego "Limes inferior" czy "Cylinder van Troffa" to istne arcydzieła.
Podsumowując - nie przeczę...

| 2018-11-28

To taka książka w której nie mogłem się powstrzymać od podkreślania pewnych zdań aby wracać do nich ponownie w późniejszym czasie.

romeo | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Z pewnością najtrudniejsza książka Lema, z tych które dotąd przeczytałem. Nie znajdziecie tu dynamicznej akcji i space-opery jak w takich popularnych dziełach jak Eden, Niezwyciężony czy Solaris. Czytałem wolno, małymi fragmentami by nie uronić nic z tego hermetycznego tekstu, który bardziej niż powieścią wydaje się być interdyscyplinarnym traktatem o granicach ludzkiego poznania.

Fabuła jest w zasadzie szczątkowa: dowiadujemy się o trzymanym w tajemnicy przez czynniki państwowe projekcie MAVO(Master's Voice) dotyczącym otrzymanego z kosmosu sygnału od nieznanej obcej cywilizacji. Duża grupa uczonych z różnych dziedzin próbuje ten sygnał odczytać. Kontakt z obcą cywilizacją czy otrzymany z gwiazd komunikat to częste i typowe tematy literatury science fiction, tyle, że Lem jak zawsze robi to po swojemu pokazując ludzką bezradność i samotność naszego gatunku w kosmosie.

Jak zwykle olśniewa naukowy pomysł Lema, tym razem dotyczący formy kosmicznego „listu”. Nośnikiem tego przekazu...

Delek66 | 2018-10-06
Przeczytana: 30 września 2018

Trudna książka, trudny język i bardzo dużo terminologii, której na co dzień nikt nie używa. To są minusy tej pozycji, choć zgodzę się, że dla wyjątkowych erudytów i wszechstronnie wykształconych może być to dużym plusem.
Stanisław Lem bez wątpienia należy do moich ulubionych autorów, ale właśnie z tą książką miałem problem. Zaczyna się topornie, ale od połowy jest wyjątkowa. Filozoficzne spojrzenie na wszechświat i ludzkość jest bardzo trafne.
Daję tak niską ocenę, bo dla mnie osobiście była to ciężka pozycja, ale jestem bardzo zadowolony, że ją przeszedłem.

Raptor | 2018-09-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prawdę mówiąc, to czytając to zastanawiałem się, czy na pewno została napisana te kilkadziesiąt lat temu. Pozycja w ogóle się nie zestarzała. Na plus na pewno przemawia język, który tutaj nie jest zbyt bogaty w słowotwórstwo autora (które trąci nieco myszką w bardziej fantastycznych utworach). Temat podobny do Solaris, czyli kontakt z inną cywilizacją/obcą inteligencją. Tutaj jednak podany w otoczce współczesnej. Historia ta wydarzyć by się mogła nawet dziś, ba, kto wie, czy coś podobnego już nie miało miejsca :). Przypadkowo odkryty sztuczny sygnał pochodzenia pozaziemskiego uruchamia lawinę pytań, teorii, prób i błędów utworzonej do jej rozszyfrowania specgrupy naukowców światowej klasy. To oni symbolicznie rzuceni na kolana, niezdolni do rozszyfrowania zagadki stają się morałem powieści. Po drodze jednak nie brak filozoficznych zakrętów, trudnych pytań czy poczucia bezradności ludzkiego rozumku ;) Gdzieś w tle pusty śmiech ogarnia różne próby przedstawienia tego kontaktu przez...

Jacek Snow | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Mam problem z Lemem i jego książkami generalnie. Bardzo często mam wrażenie, że coś mi umyka, że nie przeczytałem książki z należytą uwagą, że powinienem usiąść do niej raz jeszcze bo na pewno coś mi umknęło. Z "Głosem Pana" wcale nie było inaczej... :) Jak zwykle zaskakująca perspektywa spojrzenia na problem kontaktu bez wyraźnej puenty, za to pozostawiające z dylematem "co właściwie sam na ten temat sądzę?".