Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Tłumaczenie: Jacek Partyka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Czechow, Rosja, opowiadania, satyra, XIX w.
klasyka

8. Człowiek w futerale

źródło opisu: opracowanie własne

Marcin | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Nazwisko Czechowa wszyscy znają i kojarzą ale wymienić jego najważniejsze dzieło? Z tym już chyba trudniej. Tołstoj ma swoją "Wojnę i pokój", Bułhakow "Mistrza i Małgorzatę", Dostojewski "Zbrodnię i karę", a Czechow...? No właśnie. Może i nie ma takiego jednego dzieła które byłoby z miejsca z nim kojarzone ale zapisał się w historii literatury głównie jako wybitny dramaturg i mistrz krótkiej formy literackiej czyli opowiadań. "Śmierć urzędznika i inne opowiadania" to zatem dobra okazja by zapoznać się z jego twórczością, choćby i poprzez te kilka najsłynniejszych opowiadań z kilkudziesięciu jakie po sobie pozostawił.

W tych krótkich historyjkach Czechowa zdecydowanie i wyraźnie pobrzmiewa humorystyczny ton. W większości są to właśnie takie dowcipne, nieco absurdalne opowiadania ukazujące przewrotność natury ludzkiej. Choć jest to XIX-wieczna Rosja to jednak tematy są uniwersalne. Z Czechowa był po prostu niezły obserwator. Takich "bezbronnych istot" czy...

meg | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

z przekąsem, humorystycznie o głupocie, tępocie, zawziętości - ciągle na czasie.

karolajn1108 | 2013-12-05

Mam sentyment do tego autora. Niektóre opisywane przez niego sytuacje są tak prawdziwe realnemu życiu, że aż sama się dziwię jak to możliwe.
Ewidentnie w tych opowiadaniach można wyczuć ironię autora i dystans do świata, co jest plusem w tym przypadku :)

Maciej Korpuliński | 2014-08-04

Śmierć Urzędnika,to najlepiej skonstruowane opowiadanie jakie czytałem,tematyka tam zamieszczona jest,uniwersalna.Sam kiedyś byłem urzędnikiem,i takie zachowania wobec innych ludzi mogą być objawem,przepracowania i obsesji.

Rina | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Wzięłam tą książkę dla przeczytania lektury..'Śmierć urzędnika' a przeczytałam całą:) Bardzo życiowe opowiadania, dające do myślenia..

Kinga | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Przeczytana tylko nowela "Śmierć urzędnika" na potrzeby lekcji języka polskiego.

majkabally | 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013