Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Okładka książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania Anton Czechow
Okładka książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania
Anton Czechow Wydawnictwo: Zielona Sowa klasyka
46 str. 46 min.
klasyka
Zielona Sowa
2003-01-01
2003-01-01
46 min.
Jacek Partyka
Czechow Rosja opowiadania satyra XIX w.

Mistrz krótkiej formy!
Od długiego czasu poszukiwałam idealnych opowiadań i te bez wątpienia takie są!
Satyra rosyjskiego społeczeństwa w połączeniu ze świetnym stylem - to musiało wyśjść rewelacyjnie.
Gorąco polecam!

Mistrz krótkiej formy!
Od długiego czasu poszukiwałam idealnych opowiadań i te bez wątpienia takie są!
Gorąco polecam!

polecam zapoznać się z dorobkiem Czechowa. Jego krótkie opowiadania dotykają życia każdego człowieka, warto zatem poświęcić chwilę by objąć choć kilka kartek i zastanowić się nad tym czego szukamy, kim jesteśmy. Cieszy to iż Czechowa nie wykreślono z kanonu lektur.

Niesamowite opowiadanie Dyplomanta

Niesamowite opowiadanie Dyplomanta

Śmierć Urzędnika,to najlepiej skonstruowane opowiadanie jakie czytałem,tematyka tam zamieszczona jest,uniwersalna.Sam kiedyś byłem urzędnikiem,i takie zachowania wobec innych ludzi mogą być objawem,przepracowania i obsesji.

Nazwisko Czechowa wszyscy znają i kojarzą ale wymienić jego najważniejsze dzieło? Z tym już chyba trudniej. Tołstoj ma swoją "Wojnę i pokój", Bułhakow "Mistrza i Małgorzatę", Dostojewski "Zbrodnię i karę", a Czechow...? No właśnie. Może i nie ma takiego jednego dzieła które byłoby z miejsca z nim kojarzone ale zapisał się w historii literatury głównie jako wybitny dramaturg i mistrz krótkiej formy literackiej czyli opowiadań. "Śmierć urzędznika i inne opowiadania" to zatem dobra okazja by zapoznać się z jego twórczością, choćby i poprzez te kilka najsłynniejszych opowiadań z kilkudziesięciu jakie po sobie pozostawił.

W tych krótkich historyjkach Czechowa zdecydowanie i wyraźnie pobrzmiewa humorystyczny ton. W większości są to właśnie takie dowcipne, nieco absurdalne opowiadania ukazujące przewrotność natury ludzkiej. Choć jest to XIX-wieczna Rosja to jednak tematy są uniwersalne. Z Czechowa był po prostu niezły obserwator. Takich "bezbronnych istot" czy "kameleonów" i dzisiaj nam nie brakuje. Pewne zachowania i typy osobowościowe są natomiast doprowadzone do granic absurdu, jak strach przed osobą z wyższego stanowiska ("Śmierć urzędnika"),czy tworzenie sobie własnych barier, zamykanie się w jakiś okowach ("Człowiek w futerale"). Najzabawniejszy był jednak dla mnie tekst zatytułowany "Dyplomata". Podsumowując, do pośmiania się i do zastanowienia się. Warto poświecić chwilę (dosłownie chwila bo teksty są bardzo krótkie) na zaznajomienie się chociaż ze skrawkiem twórczości Antoniego Czechowa.

Przeczytana tylko nowela "Śmierć urzędnika" na potrzeby lekcji języka polskiego.

Czechow, jak zawsze aktualny

Czechow, jak zawsze aktualny

Mam sentyment do tego autora. Niektóre opisywane przez niego sytuacje są tak prawdziwe realnemu życiu, że aż sama się dziwię jak to możliwe.
Ewidentnie w tych opowiadaniach można wyczuć ironię autora i dystans do świata, co jest plusem w tym przypadku :)

Wzięłam tą książkę dla przeczytania lektury..'Śmierć urzędnika' a przeczytałam całą:) Bardzo życiowe opowiadania, dające do myślenia..

• Lektury
  • Literatura rosyjska
  • Pożyczone
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania