Dzieje Tewji Mleczarza

Okładka książki Dzieje Tewji Mleczarza Szolem Alejchem
Okładka książki Dzieje Tewji Mleczarza
Szolem Alejchem Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Biblioteka Pisarzy Żydowskich klasyka
klasyka
Biblioteka Pisarzy Żydowskich
Ganc Tewje der Milchiker
Wydawnictwo Dolnośląskie
1989-01-01
1989-01-01
Anna Dresnerowa
Tewje Mleczarz literatura żydowska Skrzypek na dachu

Mleczarz Tewji jest z jednym ulubionych moich bohaterów literackich, a do tego dochodzi jeszcze 7 córek :) i zabawna żona. Było w tej książce dużo śmiechu ale i grozy. Arcydzieło. Teraz mam ochotę przeczytać wszystko co dotąd przetłumaczono tego pisarza.

Powieść została napisana w formie zwierzeń fikcyjnego bohatera reba Tewji Mleczarza. Szołem Alejchem tworzył to w latach 1895 – 1914 i każdy wątek zyskał miano odrębnego rozdziału, co w rezultacie dało tę książkę.

Dzięki tym historiom można było poznać położenie Żydów w carskiej Rosji; zostało to przedstawione z perspektywy ubogiego człowieka wchodzącego w skład diaspory żydowskiej. Autor różne sytuacje okrasił swoim poczuciem humoru – włożonym w Tewje. Miałem przyjemność z czytania tej lektury. Na końcu książki zamieszczono interesujący słowniczek terminów żydowskich – był mi pomocny.

Do słynnego filmu muzycznego o tytule "Skrzypek na dachu" za pierwowzór posłużył właśnie Tewje Mleczarz. Film nie był wiernym odzwierciedleniem książki, ale wydało mi się, że w większości fabuła pokrywała się.

Książka ta przypadkowo wpadła w moje ręce wywołując we mnie ogromną radość i ekscytację. Film „Skrzypek na dachu” w reżyserii Normana Jewisona z 1971 roku jest jednym z moich ulubionych i jedynym, który widziałam tak wiele razy. Do tej pory nie udało mi się obejrzeć musicalu autorstwa Josepha Steina i Sheldona Harnicka z cudowną muzyką Jerrego Bocka. Natomiast na półce czeka na przeczytanie sztuka autorstwa tychże :)

Musical (premiera 1964 rok) i film powstały na podstawie książki Szołema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza”. Wydanie z 1989 roku (przeczytane przeze mnie) opatrzone jest wstępem Salomona Belis-Legisa, który w niezwykle interesujący sposób przybliża nam postać autora.

Opowieść o Tewji Mleczarzu przedstawiona jest w postaci listów pisanych przez tytułowego bohatera do autora (pierwszy z roku 1895, a ostatni - 1914). Samej historii chyba nie trzeba przedstawiać bo jest ona doskonale znana głównie za sprawą wspomnianych musicalu i filmu :)

Jak chyba większość osób, wolę najpierw przeczytać książkę, a potem ewentualnie obejrzeć ekranizację. W tym przypadku nie dość, że kolejność była odwrotna, to jeszcze jak już wspomniałam, film widziałam niejednokrotnie (pierwszy raz mając około 14 lat). Dlatego czytając książkę trudno było wyrzucić z mojej głowy obraz aktorów grających poszczególnych bohaterów oraz wyzbyć się sortowania wydarzeń na te, które były w filmie ukazane i te, których w nim nie było albo nieco inaczej były przedstawione. Historii z życia Tewji w książce jest dużo więcej niż w filmie, ale wszystkie one snute są w ten sam cudowny sposób, który wciąga i pochłania serwując całą gamę emocji. Tewji swoim podejściem do życia i wiarą w Boga, który jest jego towarzyszem każdego dnia, potrafi sprawić, że uśmiechamy się nawet jeśli czasem robimy to przez łzy. Słuchając opowieści Tewji o tym co go spotyka i jak on patrzy na te wydarzenia oraz nieustannie dziękuje Bogu i go chwali, od razu na myśl przychodzi mi biblijny Hiob… Fenomen tej książki polega na tym, że opisując bardzo trudną rzeczywistość po jej przeczytaniu pozostawia w naszych sercach optymizm i ciepło, a nie żal i zgorzknienie.

Książka bardzo mi się podobała i pewnie jeszcze raz sięgnę po nią za jakiś czas.

"Ho gawro weho trasko", czyli jak Tewji Mleczarz Talmud cytował...

Książka wygrzebana w antykwariacie (nie tym ulubionym, takim mikroskopijnym, tak ciasnym, że ledwo można się obrócić wokół własnej osi) zaskoczyła mnie zupełnie, co po raz kolejny potwierdza moją obserwację, że nowości – nowościami, ale zakurzone i zapomniane książki potrafią dać czytelnikom więcej światła, niż wypiękniona i błyszcząca okładka z TOP 10.

„Skrzypka na dachu” Normana Jewisona uwielbiam. Nie dość, że to genialny musical, ale przede wszystkim barwny obraz żydowskiej kultury gdzieś z dalekiego pogranicza, tajemnego Wschodu, kraju cadyków i mistyków. „Dzieje Tewji Mleczarza” są właśnie tą książką, na podstawie której „Skrzypka” nakręcono. To zbiór listów głównego bohatera, dumnego ojca wieeeelu córek, tytułowego mleczarza, który pisząc do autora, rozmawia z Bogiem (ale jako on to czyni! Toż to perełka sama w sobie!),nieco się na niego gniewa, trochę z nim sprzecza, ale zawsze przyjmuje to, co Najwyższy mu zgotował. A zgotował sporo, dzięki czemu Tewji mógł pisać, Alejchem drukować, a my – czytać.

Każda z opowieści, przepełniona kapitalnymi dygresjami i przypowiastkami jest istnym popisem kunsztu pisarskiego Szołema Alejchema. Tewij to prosty człek – rozumujący w swój specyficzny, literacko genialnie przedstawiony sposób. Gaduła, nieustannie cytujący słowa Pisma, nawet takie, których Pismo nie zawiera, przytaczający przysłowia znane i niezaznane, a przed wszystkim dobry ojciec i kapryśny mąż (oj, mieć takiego w domu, toż to prawdziwa udręka J).

I prócz zwykłej opowieści o losach rodziny Mleczarza, dostajemy wgląd w zaginiony świat, spisany przez tego, który świat ten znał od podszewki. I chociażby w tym „Dzieje…” są wyjątkiem wśród literatury żydowskiej. Czyta się je świetnie, uśmiecha pod nosem, podśpiewując lejtmotywy z filmu. Wydanie, które udało mi się zdobić, zawierało w gratisie informacje o autorze i jeszcze innych, znanych żydowskich pisarzy, którzy tworzyli przed hekatombą II Wojny Światowej. I dzięki temu moja książkowa lista uległa kolejnemu poszerzeniu!

"Ho gawro weho trasko", czyli jak Tewji Mleczarz Talmud cytował...

Żyd pisze o żydzie Tweji. Książka jak dla mnie bardzo mądra, pouczająca, pisana pięknym, ale specyficznym językiem.
Mnie się to bardzo dobrze czytało i szybko.

Tewje to ubogi żyd żyjący wraz se swoją żoną i córkami w zachodniej guberni Rosji. Pomimo swojego ciężkiego żywota, godzi się ze swoim losem, ale też marzy o tym żeby być bogatym. Snując swoją gawędę, tworzy w ten sposób niepowtarzalny klimat życia żydów w tamtym okresie. Na końcu książki mamy odwieczny problem żydów, czyli prześladowania i wygnanie.

Książka godna polecenia, ale też nie dla każdego.

Mnie się to bardzo dobrze czytało i szybko.

Żyd pisze o Żydzie, bardziej „żydowsko” być już nie może. Ale jak pisze! Alejchem dopuścił się ciekawego zabiegu, po krótkim wstępie oddaje opowieść we władanie Tewjemu, a ten snuje gawędę. Odbiorcą jest zarówno autor jak i czytelnik. Gawęda ze swadą i humorem się snuje o życiu niełatwym, radosnym, ale i gorzkim nad wyraz często, jednak zawsze pozytywnym, bo Tewje to ortodoksyjny optymista jednak twardo stąpający po ziemi.
Techniczny minus to słownik na końcu książki, łatwiej by się czytało, gdyby był w formie przypisów u dołu stron, ale to drobnostka.

Obejrzałam film Skrzypek na dachu , a książka jest pod innym tytułem / jest różnica / ale wszystko warte zobaczenia i przeczytania - Tewje/ Żyd / jego córki/ na koniec wygnanie . Ciagle ten scenariusz się powtarza , mimo upływającego czasu . Nasuwają się różne , aczkolwiek te same refleksje .Temat jak rzeka …

Najpierw książka, potem film. I jak to zwykle bywa - pełniejszy jest bohater w książce, mądrzejszy, ciekawszy, budzący większą sympatię. Musicalowy bohater wszedł jednak tanecznym krokiem i z wielkim przytupem do światowej kultury. Też wzrusza, też uczy. Dobrze, że mamy ich obu.

"Człowiek – prawię – to tak jak ten stolarz: stolarz żyje, żyje i umiera, a człowiek tak samo: żyje, żyje i w końcu umiera."

Przepiękna opowieść o niezłomnej nadziei na lepsze, na piękniejsze. Przepiękna opowieść o człowieku, który zawsze starał się pozostawać pogodny, mimo wszelkich przeciwności.
Porusza prosty styl narracji i oryginalny sposób rozumowania naszego bohatera. Pokochacie tego starego, dzielnego "Żydka", tego biednego mleczarza, posiadacza dobrego, ale ciężkiego serca.

Mazł tow Wam wszystkim!

Porusza prosty styl narracji i oryginalny sposób rozumowania naszego...

Klasyk literatury światowej. Ciekawy styl narracji epistolograficznej. Trochę przypomina Singera (Izraela),ale jest osadzony nieco bardziej wschodnio (od Polski). Oj przydałby się Tewji syn!

• Literatura żydowska
  • Klasyka