Nieoswojone ptaki

Okładka książki Nieoswojone ptaki Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Nieoswojone ptaki
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 5) literatura piękna
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 5)
Wydawnictwo MG
2009-01-01
2009-01-01

Bardzo lubię powieści Marii Rodziewiczównej. Każda historia jest nietuzinkowa. I tak było w tym przypadku. Poznajemy Tolę, która wychowywała się w kręgu przyrody i natury u swojego stryja Łużyckiego, z dala od ludzi, aż do pierwszego zakochania. Książka porusza masę różnych, ciekawych wątków: nieszczęśliwego małżeństwa, zawodu artysty, choroby aż do granic śmierci, pomocy bliźniemu w potrzebie, i przede wszystkim Tola - jako wzór siły i odwagi, nie lękania się nowych wyzwań i prac, byle tylko zarobić na chleb - stała się dla mnie wzorem na życie i postawy wobec życiowych trudności.

i po telewizja sprowadza jakieś zagraniczne seriale ,powinni nagrywać na podstawie rodzinnej literatury.....
A tak na poważnie-pominąwszy ,że powieść trąci myszką-czy nie jest tak napradę,że słowik nie może związać się z orłem a ananasy nie rosną na jabłoniach?

Samo życie...

Samo życie...

Historia kobiety i jej nieszczęśliwego małżeństwa napisana 122 lata temu i nadal w wielu małżeństwach aktualna, tylko wtedy kobiety nie miały takich praw jak obecnie i musiały męczyć się w toksycznych związkach, bo w końcu ślubowały miłość i wierność małżeńską aż do śmierci. Przyjemnie to się czytało i to moje pierwsze spotkanie z Rodziewiczówną.

Chyba najciekawsza z powieści Rodziewiczówny, jakie dotąd czytałam. Autorka zamiast, jak zazwyczaj, opisywać uczuciowe perypetie panienek z ziemiaństwa, pisze o zawsze aktualnych problemach przemocy psychicznej i ekonomicznej w małżeństwie, bardzo dokładnie opisując sytuację kobiety w takim związku, problemy towarzyskie i prawne. Bohaterka jest trochę zbyt dobrą osobą, ale to też swoisty urok starych powieści.

Spośród książek Marii Rodziewiczówny, które do tej pory przeczytałam, ta jest najbardziej feministyczna.

Maria Rodziewiczówna żyła w latach 1864-1944, więc jej życie przypadło na okres, gdy kobiety walczyły o swoje prawa.
Z kartek książki aż krzyczy nierówność w pozycjach i możliwościach kobiety i mężczyzny. Żona jako własność męża - to normalna sprawa.

"Nieoswojone ptaki", to smutna historia dwojga młodych ludzi o tym jak proza życia potrafi zabić wielkie zauroczenie. Bo to nie była prawdziwa miłość, dlatego umarła, a wręcz zamieniła się w nienawiść.
Pozostaje wziąć się do pracy i walczyć o przeżycie. I dziękować za pomoc zwykłych, prostych choć obcych ludzi o wielkim sercu.
Pochwała pracy, które jest remedium na wszystkie smutki, na niedolę fizyczną i duchowe rozterki.

Dla mnie jedna z lepszych książek Rodziewiczówny. Nie tylko ckliwy romans, ale książka z przesłaniem, która mogła być wskazówką dla ówczesnych kobiet.

"Nieoswojone...

Maria Rodziewiczówna (1864-1944)polska pisarka, członkini między innymi Warszawskiego Stowarzyszenia Ziemianek, laureatka Nagrody im.Elizy Orzeszkowej.

"Nieoswojone ptaki", to dramatyczna historia dwojga młodych ludzi.
Tola i Jan. Tola żyje jak w Arkadii w domu swojego wujka, zwanego
tatkiem, w harmonii z przyrodą. Jest radosna i szczęśliwa.
Jan jest malarzem żądnym wrażeń i sławy, bawidamkiem. Kiedy się spotykają, poraża ich oślepiająca miłość, która w zetknięciu z trudnymi realiami życia pryska jak mydlana bańka.
Jest czas pozytywizmu i bardzo ważny motyw pracy jako skuteczne antidotum na nudę i chore dusze. Główna bohaterka nigdy od niej nie stroniła.
W niedoli życia miejskiego pragnie być niezależną, wspiera innych.
Kwestia uwolnienia się od męża despoty prawnie jest nierozwiązywalna także z litery prawa Boskiego.
Zakończenie fabuły pozostaje otwarte. Książka jest dobrze, ciekawie napisana i równie dobrze zinterpretowana przez aktorkę Martę Żak.
Przyjemna lektura, miłe spędzenie czasu.

"Nieoswojone ptaki", to dramatyczna historia dwojga młodych ludzi.
Tola i Jan. Tola żyje jak w Arkadii w domu swojego wujka, zwanego
tatkiem, w harmonii z przyrodą. Jest radosna i szczęśliwa.
Jan jest malarzem żądnym...

"...Przyroda jest mądra, tylko – w niej się słowiki nie kojarzą z orłami ani nie owocują ananasy na jabłoniach..."

"...- Różnie bywa w małżeństwie! - ujęła się za swój stan wdowa.
- A pewnie, że różnie! - ucięła nieprzejednana stara panna. - Albo żona zamęczy męża, jak ty, albo mąż zamęczy żonę, jak lada dzień będzie u Stankarów.
- No a ci, którzy dożyją wspólnej starości?
- Ba, wojny bywały i trzydziestoletnie. Zależy od sił i wytrwałości..."

Niezwykle smutna powieść Marii Rodziewiczówny powstała w 1901 roku i ponownie sportretowany przekrój społeczny od ziemiaństwa poprzez mieszczaństwo i magnaterię. W pięknych okolicznościach przyrody Ług spotka się młodzieniec z artystyczna duszą i panna przywiązana do ziemi, dla Toli i Jana świat zawirował i przeniósł ich do Warszawy...a tam tylko proza życia, brak pieniędzy i dziecko.
Historia jakich wiele, niesprzyjające czasy dla kobiet, całkowite podporządkowanie mężowi, akceptowanie swojej sytuacji, niedogodności, przemocy psychicznej i fizycznej i pozostawienie samej sobie w niedoli. To czas, gdy kobiety porzucone muszą wciąż sprawy w swoje ręce i zacząć pracować, zarabiać i bardzo dbać o swoja reputację.
Analogia zachowań ludzkich do ornitologii doskonała.
Czasy odległe, a wciąż wiele kobiet jest traktowanych jak przeszło 100 lat temu.

"...- Różnie bywa w małżeństwie! - ujęła się za swój stan wdowa.
- No a ci, którzy dożyją wspólnej...

To moja pierwsza powieść Rodziewiczówny. Najwyraźniej dojrzałam już do takiej literatury. Przepiękny język, wciągająca, wartka akcja, poruszająca problemy wciąż aktualne, zależności i uległości kobiet wobec mężczyzn.

Niewiarygodne jak jeszcze niedawno kobiety przeżywały piekło nie mogąc nic z tym zrobić .Całe szczęście czasy się zmieniły, chociaż jestem przekonana ,że za zamkniętymi drzwiami takich dramatów i patologii jest wiele. Ale zaraz zaraz ... przecież i ja pochodzę z takiej patologii. Ojciec wyjechał, gdy miała 7 lat za granicę, zobaczyłam go po 29 latach. Przez te wszystkie lata słyszałam od niego przekleństwa rzucane przez telefon. Matka z depresją i z syndromem osoby " przepraszam ,że żyję". Obydwoje już nie żyją, matka 8 lat ojciec 5 lat temu. W spadku dostała wiele...syndrom DDA, brak umiejętności skupienia się, trudne relacje z innymi. Jednego nie jestem w stanie zrobić i z całą pewnością póki żyję nie zrobię, nie zapalę znicza na jego grobie. Bohaterkę książki podziwiam z jednej strony...ja za wszystkie te krzywdy z całą pewnością zabiłabym kanalię.

• Maria Rodziewiczówna
  • Obyczajowe