Legendy Górnego śląska/Oberschlesischer Sagenpiegel

Wydawnictwo: Kos
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Pani Legenda, uśmiechając się przyjaźnie, podała nam swoje zwierciadło, w którym wartko i barwnie przetoczyły się obrazy z naszej górnośląskiej Ojczyzny. Widzieliśmy śląskie wzgórza oraz daleką nadodrzańską równinę, wielkie miasta oraz spokojne wioski schowane po lasach, rolnika, górnika oraz baśniowe postacie. Widzieliśmy teraźniejszość i często odsuwaliśmy zasłonę przeszłości. Mimo tej wielości poruszanych spraw nie powstało zagmatwane, ponieważ w tle stał obraz, który wszystkie okrutne postacie i zdarzenia połączył w jedną całość.

Przemek | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

Trochę dziwna książka, bo dwujęzyczna i co dziwniejsze, oryginał jest... niemiecki. Oryginał o Górnym Śląsku niemiecki? Już prawie 100 lat Śląsk jest w Polsce, więc kiedy to było napisane? Kto wie, w stopce redakcyjnej nie znalazłem autora i daty wydania oryginału.

Jak to zwykle bywa w takich zbiorkach, wśród legend wiele jest "półstronicówek", tj. opowiadań bardzo krótkich. Nieliczne ciągną się przez kilka stron. Niestety, w poszczególnych grupach tematycznych wybór legend wydaje się dość skąpy--skądinąd znam więcej opowieści, np. od Morcinka, Ondrusza, Szczecha. Np. o utopcach jest 6 opowieści, a u Ondrusza mamy 22.

Mimo to, pojawiają się wątki, których wcześniej nie znałem, np: założenie Gliwic, Wojtowej Wsi, Grodków, Otmuchowa ("Otto mach auf"), o powiększeniu Nysy dzięki pijackiemu burmistrzowi, dwie alternatywne wersje zabudowy Góry św. Anny, o śladach św. Wojciecha, historie z okresu wojen husyckich, o uratowaniu Olesna przed wojskiem przez trzech mężczyzn, o "złym...

wrzazgk2 | 2016-05-17
Hekate | 2015-11-04