Between the Assassinations
978-83-7648-257-6
Osmar

Współczesne Indie, fikcyjne miasteczko Kittur na południowo-zachodnim wybrzeżu między Goa a Kalikatem. Autor, pełniący funkcję przewodnika, przedstawia czytelnikowi kolejne postacie i ich historie: muzułmańskiego chłopca, pracującego na stacji kolejowej, którego próbuje zwerbować islamski terrorysta; ucznia, który postanawia podłożyć bombę w szkole; księgarza aresztowanego za sprzedawanie...

aresztowanego za sprzedawanie zakazanych "Szatańskich wersetów"; niezamężną kobietę wysyłaną przez rodzinę do pracy w cudzych domach.

Jest to obraz indyjskiego miasta, a zarazem portret zbiorowy Hindusów w okresie zachodzących w państwie zmian. Typowemu dla autora poczuciu humoru towarzyszy nuta goryczy i krytyki systemu społecznego Indii, mocniejsza nawet niż w "Slumdogu" Vikasa Swarupa.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2008

allison | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

"Między zabójstwami" to poruszająca opowieść o Indiach.
Życie w tym pełnym kontrastów kraju poznajemy przez pryzmat mieszkańców fikcyjnego miasteczka. Narrator oprowadza nas po nim niczym wytrawny przewodnik, opisując tak sugestywnie historię, rzekome zabytki i inne atrakcje, że ma się wrażenie, iż Kittur naprawdę istnieje.

Po każdym takim "spacerze" poznajemy losy bohaterów, które układają się w wachlarz poruszających opowieści obyczajowych. Mamy tu pracujące ponad siły dzieci, żyjące w skrajnej nędzy rodziny, ale i nieźle radzących sobie oszustów, kombinatorów wszelkiej maści i przestępców; są policjanci, dziennikarze, intelektualiści oraz nieźle radzący sobie właściciele sklepików.
Każda z historii wzrusza i rozwija się tak interesująco, że trudno się od niej oderwać. Na tym przede wszystkim polega siła tej książki, o której trudno przestać myśleć po odłożeniu na półkę.

Autor obnaża tu ciemną stronę Indii - kraju stereotypowo kojarzonego z bogactwem barw, zapachów i...

Monika | 2014-10-18
Przeczytana: 13 października 2014

Indie fascynują mnie od zawsze. Sporo czytam na temat tego zadziwiającego kraju i mam nadzieję, że kiedyś się tam wybiorę.
Niestety, czasem zdarza się, że nie jestem w stanie polubić książek pisanych przez Hindusów. "Między zabójstwami" to przypadek takiej właśnie książki, która najnormalniej w świecie do mnie nie trafiła.

takisobiejac | 2012-07-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2012

Zupełnie nie rozumiem opinii innych czytelników LC, którzy twierdzą, że "Między zabójstwami" jest książką dobrą, lecz znacznie gorszą niż "Biały tygrys". Bujda na resorach. Nieprawda. Zbiór opowiadań "Między zabójstwami", którego poszczególne opowieści łączy to samo miejsce, gdzie rozgrywa się akcja, czyli fikcyjny Kittur w stanie Karnataka, jest udaną próbą przedstawienia problemów, jakie gnębią współczesne, nie tylko południowe, regiony Indii (chodzi m.in. o ciągły podział na kasty, wzajemne animozje pomiędzy wyznawcami hinduizmu, islamu i chrześcijaństwa, ogromy wyzysk pracowników przez pracodawców, ślepą aprobatę swego miejsca w społeczeństwie itp. itd.). Trochę zdenerwowało mnie, że Aravind Adiga wymyślił specjalną kastę hoyka, że jednak nie zaryzykował z grupą prawdziwie nisko sytuowanych w hinduskiej drabince społecznej, wszak rozmaitych kast ci w Indiach pod dostatkiem. Ale same opowiadania trzymają wysoki poziom, bez dwóch zdań. Oczywiście, jak to w przypadku zbioru, są...

Tamanna | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 16 czerwca 2010

W historiach wielu bohaterów poruszono tu m.in. problem bolesnych relacji hindusko-muzułmańskich, nawiązano do terroryzmu pendżabskiego i kaszmirskiego, problemu kast, potrzeby wyrównania szans dla ludzi z niższych kast, rozgrywania różnic religijnych i kastowych w walce wyborczej, przechodzenia hindusów na islam i chrześcijaństwo, by uniknąć niskiej pozycji w systemie kastowym.
Przede wszystkim jednak są to historie poszczególnych ludzi napisane tak, że każda z tych postaci, czy to żebrzące dzieciaki, czy to bity na posterunku mężczyzna, czy oszalały w poszukiwaniu prawdy dziennikarz, czy odmawiający udziału w organizowaniu odwetu na hindusach muzułmański chłopiec - wszyscy oni w swoim cierpieniu budzą współczucie. Chciałoby się lepszego losu dla umęczonego dźwiganiem ciężarów Chenayi, wyleczenia dla ginącego od choroby niedoszłego zięcia Ratny, rodziny dla tułającej się po ludziach Jayammy, nie szarpania się w swej niejasnej tożsamości podkładającego bombę chłopca Shankara. Z...

MariannaJ | 2016-01-09
Przeczytana: 17 listopada 2015

Bardzo lubię współczesną literaturę indyjską. Odpowiada mi ten klimat i estetyka, a sposób, w jaki Aravind Adiga opisuje życie przeciętnych Hindusów bardzo przypadł mi do gustu.

"Między zabójstwami" to coś w rodzaju przewodnika po fikcyjnym nadmorskim mieście Kittur. Autor opisuje jego historię i mieszkańców w krótkich opowiadaniach, które jednak łączą się w spójną całość. Poznajemy więc przedstawicieli różnych kast, którzy żyją obok siebie, lecz ich światy są zupełnie odmienne i nie przenikają się. Niektórzy poddają się temu odwiecznemu porządkowi bez protestu, inni jednak próbują walczyć o lepszy byt. Choć otrzymujemy jedynie krótki wycinek z życia każdej z postaci, to jednak autorowi udaje się stworzyć historie bardzo autentyczne, a ich bohaterowie wzbudzają różne emocje, od współczucia po irytację czy gniew. Opowiadania podzielone są według pór dnia - Adiga zabiera turystę do Kittur na 7 dni i oprowadza go po tym mieście śladami jego mieszkańców. Wprowadzenie do tekstów...

macieklew | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Książka zdecydowanie słabsza od "Białego tygrysa", chociaż w zamierzeniu "Między zaqbójstwami" miało być (moim zdaniem) czymś znacznie więcej. Wygląda na to, że autor podjął się - niełatwego, trzeba przyznać - zadania sportretowania miasta. Taki portret udaje się tylko nielicznym i to nie we wszystkich ich dziełach (Zadie Smith udało się to na przykład tylko w "Białych zębach") - indyjskiemu autorowi po prostu w tym wypadku nie wyszło. Zamiast żywego, skomplikowanego organizmu, pokazał nam kilka oderwanych od siebie scenek i historyjek. Czasami dość smutnych, czasami przerażających - ale tylko historyjek. Zabrakło połączenia tego wszystkiego w całość i przekazania ducha, atmosfery, emocji miasta - czyli tego, co stanowi o jego odrębności i niepowtarzalności. Szkoda.

satja | 2015-12-06

Bardzo ciekawe opowiadana, które podtrzymały moje negatywne skojarzenia z Indiami. Lubię podróżować, ale jest to jedyne państwo do którego nie mam zamiaru jechać. Fascynuje mnie jednak mocno. Jest to fascynacja która przeplata obrzydzenie ze współczuciem, przerażenie z niedowierzaniem. Książka sprawiła, że byłam Tam, w tym pełnym kontrastów państwie, kiwałam głową, załamywałam ręce i mruczałam do siebie...... jak można, jak można tak żyć!

Marzena | 2010-10-03

"Biały tygrys" podniósł poprzeczkę bardzo wysoko i "Między zabójstwami" nie ma już tej siły rażenia a tematyka nadal nie jest łatwa.
Indie prowincjonalne, pełne biedy, przemocy i korupcji jak z filmów południowej indyjskiej kinematografii.Smutno i trudno, ale brak światełka w tunelu...
Nadal jednak ponad przeciętną.

Osmar | 2010-01-05

Indie w pigułce. Średnie.

Trithemius | 2016-07-08
Przeczytana: 28 października 2009