Władca Lewawu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Inne wydania

Bartek jest zwykłym chłopcem. Urodził się w Krakowie. Minęło już dziewięć lat, odkąd jego rodzice zniknęli bez śladu. ... Czy na pewno? A jeśli wszystko jest na odwrót? W poszukiwaniu zaginionej mamy Bartek wielokrotnie przemierza stare miasto. Kolejna wyprawa na Wawel przynosi zaskakujące odkrycie. Jeden z korytarzy Smoczej Jamy wiedzie na brzeg Wisły niby ten sam, lecz jakiś inny. Przed Bartkiem otwiera się Kraków ale jakby po drugiej stronie lustra. Wokark, Lewaw tak nazywają się teraz miejsca, które dotąd nie miały dla Bartka tajemnic. Poznanie ich zagadek będzie wymagało wiele odwagi. Czy warto narażać się na gniew mrocznego władcy Lewawu? Czy chłopiec dowie się prawdy o sobie i swojej rodzinie?

źródło opisu: okładka

• Egzekucja w dobrej wierze
  • Samotna gwiazda
  • Rzeka złodziei
  • Szkielet białego słonia
  • Alicja w krainie czasów
  • Uroki

Furia mać
Sylwia Kubryńska

4,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (1935)

"Władcę Lewawu" czytało mi się dobrze. Może akcja nie jest porywająca, a odwrócony świat, nie jest zbyt dokładnie i plastycznie opisany, ale widać u pani Doroty dar do opowiadania. Do przełożenia świata realnego, na płaszczyznę baśni.
Mianowicie zarysowane mamy tu realia socjalizmu w ówczesnej Polsce, gdy ludzie bali się Nienazwanego, gdzie SB czyli pajęczaki, nękali lub zabijali niewygodnych, tych którzy mieli odwagę się przeciwstawić. Niektórzy ze strachu przed władcą donoszą na innych.
Bartek w odwróconym świecie zwany Ketrabem, jest tym który chce poznać swoją rodzinę. Gdy trafia do Wokarku, okazuje się kedyną osobą która chce coś zmienić, jest z zewnątrz i widzi prawdę o tym mieście dużo lepiej bo z dystansu. W socjaliźmie szczególnie w Czechosłowacji ludzie nie widzieli alternatywy , wyjścia z tego ustroju, bali się o siebie i bliskich.
Natomiast Bartek symbolizuje w tej alegorii papieża Jana Pawła II. Ma mocny kręgosłup moralny, nie boi się przeciwstawić złu, które...

Marre | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Rodzice Bartka zniknęli, kiedy ten miał 4 lata i od tego czasu wychowuje się on w domu dziecka. Gdy tylko może wyrywa się stamtąd i wędruje ulicami Krakowa. Jednak pewnego dnia, kiedy ma trzynaście lat, jeden z korytarzy Smoczej Jamy prowadzi go nad Wisłę. Jednak nie jest to Wisła, a Ałsiw, płynąca przez Wokark. Chłopiec odkrywa zupełnie inne miasto zamieszkałe przez Allian. Nie znają oni żadnej przemocy poza jedną - pajęczakami prześladującymi co noc mieszkańców. Rządzi nimi panujący na Lewawie Nienazwany. Bartek będzie musiał uwolnić ludność od tyrana, a być może dowie się czegoś o swoich rodzicach...

"Władcę Lewawu" wypożyczyłam zachwycona lekturą innej książki tej autorki: "Poczwarki". A ta była wyjątkowo cienka - wprost idealna na dwie godziny z wychowawczynią (satysfakcja po zobaczeniu miny szkolnej bibliotekarki zdziwionej tempem czytania :)). No i ta "krótkość" była w tym wszystkim najgorsza. Czytając, miałam wrażenie, że ktoś specjalnie ją zmniejszył objętościowo, a...

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Po przeczytaniu "W krainie kota" chciałem przeczytać coś więcej Terakowskiej, a że w Bibliotece nic innego nie było to cieszę się tym co zdobyłem. Sam pomysł czytania wspak nie jest nowy, bo od setek lat dzieci się tak bawiły. Ja trochę byłem wykluczony, bo jak przeczytać Hceicjow Iskweibęłog ? Szczęśliwie w wersji potocznej byłem łatwiej wymawialny: Ketjow Bąłog.

A teraz na poważnie. Tym razem alternatywny świat to idealny świat pozbawiony negatywnych uczuć, osiągnięty za cenę zniewolenia. Mieszkańcy tego świata, Allianie, są szczęśliwi, bo do niewoli i strachu przed tyranem Nienazwanym się przyzwyczaili. Terakowska zapewne znała ks. Józefa Tischnera "Nieszczęsny dar wolności", jak i Leona Kruczkowskiego "Pierwszy dzień wolności" i dlatego na str, 99 pisze:
"Większości Allian odpowiada życie w niewoli. Nie wiedzieliby, co począć z wolnością.."

Autorka jest ...

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 27 marca 2010

Pani Doroty Terakowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Znana z wielu bardzo dobrych powieści jak: Ono, Poczwarka, Tam gdzie spadają anioły czy Samotność Bogów. Większość, jak nie wszystkie, z tych tytułów przeznaczona jest dla "dorosłego" czytelnika. Jednakże pani Dorota napisała także coś dla dzieci.

Władca Lewawu trafiła do kanonu lektur nadobowiązkowych dla klas czwartych szkoły podstawowej. Mnie na nieszczęście ominęła ta przyjemność, a książkę czytałem kilka lat temu i bardzo dawno po ukończeniu edukacji.

Książka jest warta poznania. Im wcześniej uda się ją poznać tym lepiej dla relacji czytelnik-książka. Ja ją czytałem jako dorosły facet i podobała mi się. Gdybym czytał ją dużo wcześniej podejrzewam, że spodobałaby mi się jeszcze bardziej.

Opowiadanie jest z cyklu po drugiej stronie lustra. Główny bohater to 13-letni Bartek, który od wielu, wielu lat poszukuje swoich rodziców. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do równoległego świata, który zamieszkują Alianie. Ich...

Harii | 2015-01-29

Muszę przyznać, że sięgnęłam po tę książkę, gdyż nie miałam nic innego pod ręką. Całą przeczytałam za jednym zamachem. Nie była zła, ale też nie jakaś najlepsza.

Książkowo_czyta | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Magiczna opowieść dla dzieci opisująca losy trzynastoletniego Bartka, który w tajemniczy sposób przenosi się z krakowskiego Wawelu do istniejącego bliźniaczo Wokarku, w którym mieszkają Allianie. Nastoletni chłopiec przeżywa będąc w Wokarku wiele przygód... Walczy z Pajęczakami oraz panującym na Lewawie Nienazwanym, którego wręcz panicznie boją się Allianie...
Czy chłopcu uda się wygrać tę walkę i rozwikłać własną tajemnicę?? Przekonajcie się sami sięgając po ten tytuł.

Agnieszek | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Zawodowo
Przeczytana: 14 września 2013

Ciekawa pozycja dla młodszej młodzieży - dla starych wyjadaczy zbyt oczywista, mało zaskakująca. Prosty pomysł światów równoległych, pochwała odwagi i solidarności. Nieprzypadkowo na końcu widnieje rok 1982.
(Młodszym podpowiem, że pani Rowling nie opublikowała jeszcze swoich powieści o czarodzieju z blizną na czole).

Przeczytałam tę książkę, by zaznajomić się z listą lektur obowiązkowych dla szkoły podstawowej i sądzę, że tę warto omówić. Ma potencjał, by twórczo go wykorzystać, no i może się trzynastolatkom spodobać.

Katherina87 | 2012-11-22

Krótka baśń, wprowadzająca młodego czytelnika w przygodowy sposób w ideę totalitarnej władzy.

Tytułowy Lewaw to odwrócony Wawel, gdyż akcja opowieści toczy się w Krakowie zniewolonym przez absolutnego, choć niewidocznego tyrana, którego pokona dopiero trzynastoletni Bartek z Krakowa.

Moni | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książka przeczytana z doskoku, podczas nasiadówki na WKH. Jeśli mam sprawdzać testy uczniów, to muszę wiedzieć, o czym pisali. Zupełnie niespodziewanie połknęłam w tę konkursową godzinkę.
Baśniowy świat z alegorycznym drugim dnem, bynajmniej nie tylko dla dzieci.

paulinkalinka | 2013-11-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Są dwa miasta: Kraków i Wokark. Jest dwóch chłopców: Bartek i Ketrab. Podobno…
Bartek ma trzynaście lat i mieszka w Domu Dziecka w Krakowie. Ulubionym miejscem chłopca jest Wawel. Pewnego dnia w Smoczej Jamie odkrywa nieznany korytarz, na końcu którego stoi… Wokark. Bartek już na pierwszy rzut oka zauważa, że Wokark jest bardzo podobny do jego rodzinnego miasta. W Wokarku są takie same uliczki jak w Krakowie, takie same budynki i jest Lewaw, do złudzenia przypominający Wawel. Jest tylko jedna mała różnica – mieszkańcy Wokarku – Allianie, są atakowani przez Nienazwanego i uśmiercani przez jego Pajęczaki. Allianie nie walczą, co więcej uważają Nienazwanego za swojego opiekuna i wybawiciela! Bartek postanawia rozwikłać zagadkę Nienazwanego, władcy Lewawu.
Powieść Doroty Terakowskiej mówi o samotności, miłości, wolności i walce w jej imię. Napisana ciekawie, prostszym językiem, ponieważ jest przeznaczona dla dzieci. Jedyne, co mnie kłuje w oczy to wypowiedzi Bartka. Rozumiem...

zobacz kolejne z 1925