Okładka książki Władca Lewawu

wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie
typ
papier
6,21 (855 ocen i 69 opinii)

Opis książki

Bartek jest zwykłym chłopcem. Urodził się w Krakowie. Minęło już dziewięć lat, odkąd jego rodzice zniknęli bez śladu. ... Czy na pewno? A jeśli wszystko jest na odwrót? W poszukiwaniu zaginionej mamy Bartek wielokrotnie przemierza stare miasto. Kolejna wyprawa na Wawel przynosi zaskakujące odkrycie. Jeden z korytarzy Smoczej Jamy wiedzie na brzeg Wisły niby ten sam, lecz jakiś inny. Przed Bartkiem otwiera się Kraków ale jakby po drugiej stronie lustra. Wowark, Lewaw tak nazywają się teraz miejsca, które dotąd nie miały dla Bartka tajemnic. Poznanie ich zagadek będzie wymagało wiele odwagi. Czy warto narażać się na gniew mrocznego władcy Lewawu? Czy chłopiec dowie się prawdy o sobie i swojej rodzinie?

źródło opisu: okładka

Polecamy

Opinie czytelników
Marre | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rodzice Bartka zniknęli, kiedy ten miał 4 lata i od tego czasu wychowuje się on w domu dziecka. Gdy tylko może wyrywa się stamtąd i wędruje ulicami Krakowa. Jednak pewnego dnia, kiedy ma trzynaście lat, jeden z korytarzy Smoczej Jamy prowadzi go nad Wisłę. Jednak nie jest to Wisła, a Ałsiw, płynąca przez Wokark. Chłopiec odkrywa zupełnie inne miasto zamieszkałe przez Allian. Nie znają oni żadnej przemocy poza jedną - pajęczakami prześladującymi co noc mieszkańców. Rządzi nimi panujący na Lewawie Nienazwany. Bartek będzie musiał uwolnić ludność od tyrana, a być może dowie się czegoś o swoich rodzicach...

"Władcę Lewawu" wypożyczyłam zachwycona lekturą innej książki tej autorki: "Poczwarki". A ta była wyjątkowo cienka - wprost idealna na dwie godziny z wychowawczynią (satysfakcja po zobaczeniu miny szkolnej bibliotekarki zdziwionej tempem czytania :)). No i ta "krótkość" była w tym wszystkim najgorsza. Czytając, miałam wrażenie, że ktoś specjalnie ją zmniej...

"Władcę Lewawu" czytało mi się dobrze. Może akcja nie jest porywająca, a odwrócony świat, nie jest zbyt dokładnie i plastycznie opisany, ale widać u pani Doroty dar do opowiadania. Do przełożenia świata realnego, na płaszczyznę baśni.
Mianowicie zarysowane mamy tu realia socjalizmu w ówczesnej Polsce, gdy ludzie bali się Nienazwanego, gdzie SB czyli pajęczaki, nękali lub zabijali niewygodnych, tych którzy mieli odwagę się przeciwstawić. Niektórzy ze strachu przed władcą donoszą na innych.
Bartek w odwróconym świecie zwany Ketrabem, jest tym który chce poznać swoją rodzinę. Gdy trafia do Wokarku, okazuje się kedyną osobą która chce coś zmienić, jest z zewnątrz i widzi prawdę o tym mieście dużo lepiej bo z dystansu. W socjaliźmie szczególnie w Czechosłowacji ludzie nie widzieli alternatywy , wyjścia z tego ustroju, bali się o siebie i bliskich.
Natomiast Bartek symbolizuje w tej alegorii papieża Jana Pawła II. Ma mocny kręgosłup moralny, nie boi się przeciwstawić złu, kt...

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 27 marca 2010

Pani Doroty Terakowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Znana z wielu bardzo dobrych powieści jak: Ono, Poczwarka, Tam gdzie spadają anioły czy Samotność Bogów. Większość, jak nie wszystkie, z tych tytułów przeznaczona jest dla "dorosłego" czytelnika. Jednakże pani Dorota napisała także coś dla dzieci.

Władca Lewawu trafiła do kanonu lektur nadobowiązkowych dla klas czwartych szkoły podstawowej. Mnie na nieszczęście ominęła ta przyjemność, a książkę czytałem kilka lat temu i bardzo dawno po ukończeniu edukacji.

Książka jest warta poznania. Im wcześniej uda się ją poznać tym lepiej dla relacji czytelnik-książka. Ja ją czytałem jako dorosły facet i podobała mi się. Gdybym czytał ją dużo wcześniej podejrzewam, że spodobałaby mi się jeszcze bardziej.

Opowiadanie jest z cyklu po drugiej stronie lustra. Główny bohater to 13-letni Bartek, który od wielu, wielu lat poszukuje swoich rodziców. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia do równoległego świata, który zamieszkują Alianie. Ich imiona...

Agnieszek | 2013-09-14
Na półkach: Zawodowo, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2013

Ciekawa pozycja dla młodszej młodzieży - dla starych wyjadaczy zbyt oczywista, mało zaskakująca. Prosty pomysł światów równoległych, pochwała odwagi i solidarności. Nieprzypadkowo na końcu widnieje rok 1982.
(Młodszym podpowiem, że pani Rowling nie opublikowała jeszcze swoich powieści o czarodzieju z blizną na czole).

Przeczytałam tę książkę, by zaznajomić się z listą lektur obowiązkowych dla szkoły podstawowej i sądzę, że tę warto omówić. Ma potencjał, by twórczo go wykorzystać, no i może się trzynastolatkom spodobać.

Książkowo | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Magiczna opowieść dla dzieci opisująca losy trzynastoletniego Bartka, który w tajemniczy sposób przenosi się z krakowskiego Wawelu do istniejącego bliźniaczo Wokarku, w którym mieszkają Allianie. Nastoletni chłopiec przeżywa będąc w Wokarku wiele przygód... Walczy z Pajęczakami oraz panującym na Lewawie Nienazwanym, którego wręcz panicznie boją się Allianie...
Czy chłopcu uda się wygrać tę walkę i rozwikłać własną tajemnicę?? Przekonajcie się sami sięgając po ten tytuł.

paulinkalinka | 2013-11-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Są dwa miasta: Kraków i Wokark. Jest dwóch chłopców: Bartek i Ketrab. Podobno…
Bartek ma trzynaście lat i mieszka w Domu Dziecka w Krakowie. Ulubionym miejscem chłopca jest Wawel. Pewnego dnia w Smoczej Jamie odkrywa nieznany korytarz, na końcu którego stoi… Wokark. Bartek już na pierwszy rzut oka zauważa, że Wokark jest bardzo podobny do jego rodzinnego miasta. W Wokarku są takie same uliczki jak w Krakowie, takie same budynki i jest Lewaw, do złudzenia przypominający Wawel. Jest tylko jedna mała różnica – mieszkańcy Wokarku – Allianie, są atakowani przez Nienazwanego i uśmiercani przez jego Pajęczaki. Allianie nie walczą, co więcej uważają Nienazwanego za swojego opiekuna i wybawiciela! Bartek postanawia rozwikłać zagadkę Nienazwanego, władcy Lewawu.
Powieść Doroty Terakowskiej mówi o samotności, miłości, wolności i walce w jej imię. Napisana ciekawie, prostszym językiem, ponieważ jest przeznaczona dla dzieci. Jedyne, co mnie kłuje w oczy to wypowiedzi Bartka. Rozumiem Terakowską. Ch...

Katherina87 | 2012-11-22

Krótka baśń, wprowadzająca młodego czytelnika w przygodowy sposób w ideę totalitarnej władzy.

Tytułowy Lewaw to odwrócony Wawel, gdyż akcja opowieści toczy się w Krakowie zniewolonym przez absolutnego, choć niewidocznego tyrana, którego pokona dopiero trzynastoletni Bartek z Krakowa.

Robert | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 października 2013

Książka nie powala - jak na lekturę to jestem gotowy uwierzyć, że jest to jednak z tych nudniejszych. W moim odczuciu mocno stylizowana na koncepcji Alicji z Krainy Czarów, choć nie do końca udolnie.
Stylistyka dość chaotyczna i nie do końca jednolita. Wizja świata alternatywnego w miarę spójna, ale nie porywająca. Kto wie - może dzieciom się podoba?

Przeczytana wyłącznie aby popracować z dzieckiem nad lekturą, którą będzie omawiał w szkole.

Annalynne | 2011-05-22
Przeczytana: 01 maja 2011

Nie mogę sobie wybaczyć tego, że tak późno sięgnęłam po Władcę Lewawu. Teraz, kiedy wyrosłam z tego dzieła, nie mogę powiedzieć, że jestem zachwycona. Dorota Terakowska słynie ze swoich dzieł w całej Polsce. Pytanie: Czym sobie zasłużyła na sławę? Oryginalnością i pomysłowością. Niewielu ludzi potrafi stworzyć tak zarysowaną fabułę, a zarazem nie powielać schematów.

Pani Terakowskiej się to zawsze udaje.

Na blogu pojawiły się trzy recenzje jej książek i wszystkie pozytywne. Czy więc aby na pewno nie warto się jej twórczością zainteresować?

O tym, że istnieje taka powieść jak Władca Lewawu wiedziałam od dawna. Nie raz mijałam ją na półkach w szkolnej bibliotece i nie raz miałam ochotę ją wypożyczyć. Pewnego razu nawet mi się udało. Jednak przygaszona początkiem, czytałam dość topornie, a że jak zawsze wypożyczyłam pod koniec roku, zmuszona byłam oddać. Żałowałam, bo jednak część tej książki za sobą miałam…

No, ale kiedy tylko znowu dojrzałam ją w buszu innych książek, postanowiłam s...

Justilla | 2011-06-01
Na półkach: Polska, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 maja 2011

Terakowską polubiłam głównie za "Tam, gdzie spadają anioły" i "Córkę czarownic". Gdy znalazłam w bibliotece tę książkę, postanowiłam ją wypożyczyć i sprawdzić, co tu jest ciekawego.

"Władca Lewawu" to historia o chłopcu imieniem Bartek. Jest on 13-letnim wychowankiem domu dziecka - jego rodzice zaginęli, gdy miał 4 latka. Chłopiec nie ustaje w poszukiwaniach rodziców, a te niezmiennie doprowadzają go do Wawelu. Pewnego dnia wchodzi w jeden z korytarzy Smoczej Jamy, a gdy wychodzi dookoła jest pełno pająków, a otoczenie nie wygląda tak jak powinno. Spotyka ludzi, znacznie mniejszych do niego, którzy nazwy własne wymawiają wspak. Bartka zabiera do domu Lorak (Karol) i tłumaczy mu jak wygląda ten świat. Chłopiec usiłuje dociec prawdy o sobie i przekonać się, kim jest naprawdę tytułowy władca Lewawu (Wawelu).

Cóż mogę powiedzieć o tej książce. Była lekka, przyjemna w odbiorze, a skończyłam ją czytać szybciej niż zaczęłam (mało stron + duża czcionka). Przygody Bartka były dość ciekawe, gd...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto