Jezioro Samotnia

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
978-83-10-11660-4

Dwunastoletnia Beta wraz z mamą przenosi się na wieś, do posiadłości Jezioro Samotnia.Na początku dziewczynka jest bardzo niezadowolona z przeprowadzki.Jednak w miarę upływu czasu Beta odkrywa, że ta z pozoru spokojna posiadłość kryje w sobie niezwykłą tajemnicę. Fascynacja historią Jeziora Samotni pozwala dziewczynce znaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania oraz rozwiązać rodzinną zagadkę.

Magdalena | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Świetna, wzruszająca książka z zaskakującym zakończeniem ;).

nadzieja1925 | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Dwunastoletnia Beta wraz z mamą przenosi się na wieś, do posiadłości Jezioro Samotnia, której właściciel wraz z rodziną od wielu lat podróżuje po świecie. Rezydencją opiekuje się zaufany zarządca Finnigan. Na początku dziewczynka jest bardzo niezadowolona z przeprowadzki – musiała rozstać się z najlepszą przyjaciółką oraz babcią, a nowe miejsce robi na niej przygnębiające wrażenie. Jednak w miarę upływu czasu Beta odkrywa, że ta z pozoru spokojna posiadłość kryje w sobie niezwykłą tajemnicę.

Fascynacja historią Jeziora Samotni pozwala dziewczynce znaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania oraz rozwiązać rodzinną zagadkę, której istnienia nawet nie podejrzewała.

Książkę miło się czyta! Nie spodziewałam się takiego końca - powrotu Grety!

blackbird | 2015-03-11

Kiedy byłam mała, uwielbiałam Tajemniczy Ogród, dopóki nie zaczęłam tej książki czytać. Ogród, owszem, był tajemniczy z tą właścicielką, która w nim umarła i tak dalej, ale reszcie zabrakło tajemniczości, a ponieważ nie lubię nieprawdziwych reklam, szybko książka wylądowała w kącie. Mimo to od tamtego dnia każda książka z mrocznym dworkiem zaczęła mnie na początku intrygować, choć miałaby się później okazać wiktoriańskim romansidłem lub, co gorsza, wiktoriańskim paranormalem.

A co, gdyby motyw powoli opuszczanych, wielkich rezydencji skrywających tajemnicę lub pełnym tajemniczych przedmiotów z epoki XIX-wieku przenieść do współczesności? Zastygłe, porcelanowa przedmioty zestawić z telefonami, tabletami i całą tą naszą kochaną cywilizacją? Oczywiście, bo czytelniczkami są dziewczęta, dodać do tego jakąś współczesną gąskę z gimnazjum (nie taką jak wy, bo nie czytającą żadnych książek) i może...

buschka | 2011-01-12

Z coraz większą ciekawością śledzę, poszukuję i pochłaniam powieści dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że współczesna literatura młodzieżowa to nie tylko „Harry Potter”. Przyznam, iż nie czytałam ani jednej z opowieści o małym czarodzieju, bo nie jest to to, co eMki lubią najbardziej. A co lubią? Opowieści o życiu, o uczuciach, o marzeniach, o tajemnicach rodzinnych, o tajemnicach wszechświata. Ale niekoniecznie podane w sposób fantastyczny. Czasem zwyczajna zwyczajność lepiej trafia do ludzi, do przekonania, niż niejedna wielka metafora.

Myślę, że książka Lindy Newbery doskonale wpasowuje się w to, co lubię czytać. I choć tytuł opowieści wskazuje na romansidło, sama książka nim nie jest. „Jezioro Samotnię” wydała oczywiście „Nasza Księgarnia”. Jak zwykle, wydała bardzo dobrze. Na fioletowej okładce szkic domu i staroświecki, strojny żyrandol. Już to rozbudza ciekawość, o czym może być powieść Lindy Newbery. A w skrócie – jest o życiu.

W pewien deszczowy dzień młoda matka...

Karolka | 2011-12-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książkę zobaczyłam w bibliotece i zapragnęłam przeczytać, chociaż tak naprawdę nie spodziewałam się po niej niczego wielkiego. Chciałam coś lekkiego i luźnego na zimowy wieczór. Ale czy "Jezioro Samotnia" rzeczywiście zasługuje na uwagę?

Betę poznajemy w czasie, kiedy niezadowolona znów musi się przeprowadzić. Oderwana od najlepszej przyjaciółki i Londynu, razem ze swoją mamą ląduje w małej wiosce - Jeziorze Samotnia. Jej mama ma być kucharką na zamku lorda Ruperta i jego rodziny, ale zastanawiające jest to, że choć w domu pracuje mnóstwo służby, lorda nikt nie widział od czterech lat. Beta ma nadzieję na zaprzyjaźnienie się z jego córką - Gretą, ale czekanie przedłuża się z tygodnia na tydzień. Co kryje się za tajemnicą zamku? Dlaczego Beta trafiła właśnie tu?
Lektura tej książki była miła i przyjemna. Nie ma tam szybkiej akcji, za to wszystko owiane jest tajemnicą i zagadką. Czyta się szybko, bo fabuła jest ciekawa, a postawie świetnie wykreowani. Jest tu dużo dialogów, więc...

Yumeka | 2011-08-21
Przeczytana: 2009 rok

Byłoby 8/10, gdybym się nie domyśliła, kto tu jest zaginioną córką... Ale książka jest przyjemnie napisana. Niezbyt może odkrywcza w swoim gatunku, ale brawa dla tłumacza i korektora.
Uderzyło mnie to, że Beta tak bardzo chciała poznać tę córkę właścicieli, chciała się z nią bawić i dzielić sekretami, nawet jej nie znając. Stworzyła sobie prywatne jej wyobrażenie. Tymczasem odsuwa się coraz bardziej od matki, kłóci się z nią, a w finale... No właśnie. Takie pytanie się nasuwa: czy czasem nie wyszukujemy jakiś dodatkowych, niepotrzebnych znajomości, skoro tuż obok jest ktoś, kto zna nas dobrze i też chce być traktowany jak przyjaciel, ale przegrywa z imaginacją?

Weronika | 2014-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2014

Bardzo ciekawa i tajemnicza książka. Uwielbiam stare dwory, a w tej opowieści wszystko dzieje się w posiadłości "Jezioro samotnia". Beta i jej mama ciągle się przeprowadzają i w końcu trafiają do dworu. Mieszkańcami są mili ludzie, którzy wciąż czekają na właścicieli tego majątku. Niedługo mają przyjechać, jednak nie do końca wiadomo kiedy. Czy przyjadą? Oto cała tajemnica.

Yuuki | 2012-01-18

Ta książka bardzo mi się podobała. To taka dziecięca wersja "Nawiedzonego domu", ale mimo wszystko przeczytałam ją szybko i nawet trochę mnie wciągnęła. No w końcu chyba każdego ciekawił by los długo oczekiwanej hrabianki ;D.

Katka | 2012-12-24

Urocza, klimatyczna powieść, czytając ją żyjemy życiem bohaterki, odkrywamy z nią co i rusz nowe fakty. Książka niebanalna, aczkolwiek starsi czytelnicy szybciej domyślą się zakończenia.

Łędina | 2012-09-01