Tak wyszło

Wydawnictwo: Muza

Bajka dla dorosłych, swoisty moralitet i wizja utopii dla dwojga, w której wolność, błogie nieróbstwo i łut szczęścia rządzą światem, a szampan jest lekarstwem na wszelkie bolączki. Pewnego dnia Baptiste otwiera drzwi komuś, kto chce skorzystać z jego telefonu. Nieznajomy wykręca numer i... umiera. Bohater, zamiast zadzwonić na pogotowie, zaczyna obszukiwać zmarłego. Znajduje przy nim 1000...

Pewnego dnia Baptiste otwiera drzwi komuś, kto chce skorzystać z jego telefonu. Nieznajomy wykręca numer i... umiera. Bohater, zamiast zadzwonić na pogotowie, zaczyna obszukiwać zmarłego. Znajduje przy nim 1000 euro i kluczyki do jaguara. Zmarły to Szwed, Olaf Sildur, który bardzo przypomina Baptiste'a z wyglądu, tylko jest bogaty, jeździ jaguarem i mieszka w wielkiej willi w Wersalu. Nagle Baptiste odbiera telefon od właściciela sklepu z winami, który zwracając się do niego po nazwisku, anonsuje odłożenie bardzo drogiego wina, które ponoć Baptiste zamawiał. Tylko że Baptiste'a nigdy nie byłoby na nie stać. Wtedy właśnie podejmuje decyzję, że stanie się Olafem Sildurem...

Noemi | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2013

Podobnie jak większość innych opowieści, które snuje Nothomb - wciąga. Nie brak lekko kontrowersyjnych, przewrotnie zabawnych i całkowicie absurdalnych dialogów, czego przykład stanowi chociażby sam początek.
Niby dziwacznie, ekscentrycznie, nieco bajkowo, a nieco groteskowo, ale brakuje mi tutaj tego przemycanego chyłkiem specyficznego tragizmu i patetycznej nutki.
Bohaterowie znajdują się w stanie zawieszenia, a wszystko ma swój koniec - ale tym razem autorka obeszła się z nimi wyjątkowo łagodnie. I po raz kolejny pojawia się chwyt psychologiczny - to, czego nie wiemy, pozostaje takim ciastkiem zza szybki, zamierzony brak kilku szczegółów sprawia, że czytelnik akurat o nich chciałby się dowiedzieć prawdy.

IzumiAlexis | 2016-06-15

Zacznę od tego, że to już 4 powieść pani Nothomb, którą przeczytałam. Myślę, że już powoli wyczuwam jej styl pisania, który jest bardzo prosty w odbiorze. Ta książka też taka była. Bardzo szybka i lekka, bez jakichś większych zagadek tak naprawdę. A pozory przecież mówią inaczej...

Bohaterów nie ma zbyt wielu.. Ale ich kreacja jest dość ciekawa. Żaden z nich jakoś specjalnie nie irytuje, ale też nie zachwyca. Są zwyczajni. Tak naprawdę większość książki opiera się na pogłębianiu relacji pomiędzy Olafem/Baptistem i jego "żoną".

Co mnie zawiodło to niewykorzystany potencjał. Z tego mógł wyjść bardzo ciekawy thriller/kryminał, ale niestety coś się zepsuło. W moim odczuciu pani Nothomb nie dokończyła najważniejszego i najciekawszego wątku! Skończyłam czytać z niesmakiem, gdyż oczekiwałam jakiegoś większego zwrotu akcji. A tu tylko obeszłam się smakiem.. Dostałam za to jakąś lekko psychologiczną obyczajówkę. Według mnie można się doszukać tam różnych ciekawych motywów.

Jednakże...

petitedarie | 2011-06-14
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Książka w sam raz na chwilę przerwy, gdyż czyta się ją bardzo szybko. Spodziewałam się po Amelii Nothomb historii bardziej realnej, mniej naciąganej. "Tak wyszło" szybko pójdzie w zapomnienie.

Cape | 2012-01-19
Przeczytana: styczeń 2012

Baptiste ma 39 lat i prowadzi spokojne życie urzędnika. Pewnego dnia wpuszcza do domu przypadkowego gościa, potrzebującego skorzystać z telefonu. Mężczyzna wybiera numer po czym dostaje zawału i umiera na miejscu. Po pierwszym szoku, w Babtista wstępuje jakieś licho i po obejrzeniu dokumentów zmarłego, postanawia wyjść po prostu z domu i wejść w rolę biedaka, którego zostawił u siebie na dywanie. Jedzie pod dom Olafa Sildura i wchodzi do środka. Książeczka jest na tyle cieniutka, że jeśli napisze więcej to zbliżę się niebezpiecznie do końca opowieści.
To moje drugie spotkanie z Amélie Nothomb. Na razie jest dziwnie i nie mogę rozgryźć tej autorki. Po raz drugi jestem zachwycona początkiem opowieści i niestety po raz drugi rozczarowana jej końcem. Historia „Tak wyszło” jest nieprawdopodobna a morał z niej płynący - tak oczywisty, że aż zęby zgrzytają. Na szczęście autorka ma lekkie pióro i czyta się to bardzo przyjemnie a co ważniejsze – ciekawość zżera „co jest na następnej stronie?”.

Li_Lu | 2010-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2010

Historia wręcz nieprawdopodobna. Może wydarzyć się tylko w książkach i filmach... Zbyt piękne, by było prawdziwe. Moim zdaniem.
Ukazuje jednak to, o czym możliwe, że każdy marzy. Życie w szczęściu, dostatku, bogactwie. Ale czy to daje prawdziwą satysfakcję? Być może. Ale na krótką chwilę, jak w przypadku bohatera książki. Prawdziwe szczęście nie jest związane z tym co materialne.
Czyta się przyjemnie, szybko. Książka na jedno połknięcie:)

Róża_Bzowa | 2010-09-23
Przeczytana: 12 czerwca 2009

Zdecydowanie najsłabsza z wydanych po polsku książek Amélie.
Czekam na następną, lepszą.

Santi | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Świetna historia, ale zakończenie rozczarowuje.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-29