Okładka książki Dom nad rozlewiskiem

Zysk i S-ka
powieść polska - 21w.
typ
papier
5,99 (4365 ocen i 465 opinii)

Opis książki

Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieścia Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek i wnuczek budowanie atmosfery domu Rodziny. Tak już jest i już! Naśladownictwo jak najbardziej polecam. W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, pod górkę, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie... Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem.

źródło opisu: Wydawca

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Kazik | 2013-12-31
Przeczytana: 21 października 2013

Gocha pracuje w agencji reklamowej jako… hm, pewnikiem Męczennica Moralności. Nie jest tam z pasji czy zainteresowań, szefostwem się brzydzi, hołotą współpracowniczą pogardza, spełniać się tam nie spełnia. Żeby było tego mało, ma obsesję na punkcie swojego wieku (wiecie, mieć czterdzieści lat to jak jedną nogą w grobie), przez który jest rzekomo dyskryminowana w pracy i społeczeństwie. Mimo tytanicznych wysiłków i nakładów pieniężnych przy robieniu się na bóstwo i ukrywaniu zmarszczek, Gośka traci pracę i popada w przygnębienie. Rodzi się pomysł, że to być może dobry czas, by odnowić więzy z niewidzianą od dawna matką, która akurat wymościła sobie Soplicowski Dworek z Piernika na pobliskich Mazurach…

Nie znoszę głównej bohaterki. Gdybym chciała skłócić Hipokryzję z Syndromem Enklawy i Moralnością Kalego, cisnęłabym pomiędzy nich Gochę z wymalowanym na czole złotym dopiskiem „Dla najbardziej odpychającego”. Heroina bezwstydnie podkreśla swoje niepowtarzalne zalety charakteru i...

LunaSowa | 2014-01-30
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Pozycja, która pozwala uwierzyć, że w życiu wszystko jest możliwe. Lektura dobra na gorsze dni, pozytywnie oddziałuje na emocje, relaksuje, pozwala oderwać się od codzienności.

wakeupalone | 2010-07-13

Zainwestowałam w tę książkę pieniądze i wielkie nadzieje. Myślałam, że tak nagłaśniana, naprawdę jest wielkim hitem. Niestety spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Wytrwałam do końca tylko dlatego, że nie lubię nie kończyć książek, bo czasem okazuje się, że jednak warto się przemęczyć. Tu niestety straciłam tylko czas i pieniądze. Ale nie twierdzę, że Paniom w wieku głównej bohaterki nie spodoba się, bo pewnie będzie wręcz odwrotnie. Tak, jestem młodą osobą, ale wybierając tę książkę liczyłam na atmosferę ciepła, rodzinności - jak u babci. Nie znalazłam nawet tego.

KornFanHead | 2012-01-17
Przeczytana: 2010 rok

Sięgnąłem po Dom Nad Rozlewiskiem z kilku przyczyn. Opisy zdawały się jasne, że to książka o nieskazitelnej wsi. O takiej wsi gdzie nie ma wieśniackich dresiarzy, nie ma przesadzonej cywilizacji a łąka pachnie kwieciem majowym. Liczyłem, że czytając ją przypomni mi się moje dzieciństwo i wakacje u babci czy cioci. A z zapowiedzi wynikało, że bohaterka będzie emigrować z nowoczesnego miasta do właśnie takiej dziecięcej wsi. Książkę zacząłem czytać we wakacje 2009 wraz z dziewczyną. Wtedy jeszcze w formacie pdf, ale później jakoś już nam się nie chciało i tak gdzieś na 100 stronie skończyliśmy. I do tego momentu mi się bardzo podobała. Za jakiś czas w domu pojawiła się już forma tradycyjna i postanowiłem ją dokończyć. I skończyłem, a raczej wymęczyłem te 495 stron. W ostatnich 200 mając ochotę co godzina wyrzucić ją za okno co powodowały lejące się z niej absurdy.

A oto krótkie streszczenie, które po części zobrazuje moje o niej zdanie.

Małgorzata kobieta po 40 pracuje w agencji...

Ulka | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Wszyscy narzekają na tą powieść i nie rozumiem dlaczego. Przecież to wspaniała opowieść o losach kobiet i nie tylko, daje poczucie humoru,wzrusza oraz wzbudza pozytywne emocje. Pochłonęłam ją z przyjemnością i chętnie przeczytam kolejne jej części.

Renax | 2014-03-25
Przeczytana: 21 marca 2014

Książka niedoczytana. Niestety, nie dałam rady skończyć. Porzuciłam w momencie, gdy pojawiła się postać matki księdza.
Właściwie to nawet lubię czasami poczytać sobie książkę o schemacie jak to nazwałam 'współczesne - o zmianach, zakończeniu i początkach'. I 'Dom nad rozlewiskiem' reprezentuje ten właśnie schemat: bohaterka ma dość miasta, przenosi się na wieś, gdzie odnajduje sens życia, miłość i radość. Właściwie to każdy bajki lubi, a historie pozytywne szczególnie poprawiają nastrój, ale mam parę zastrzeżeń do tej konkretnej książki jako reprezentantki swojego gatunku, bo nie porównuję jej z ambitniejszymi książkami.
W porównaniu z innymi książkami tego typu jest parę niedociągnięć, które omówię na przykładzie: niedawno czytałam wersję amerykańską tego schematu (autorką była Fannie Fagg) i tamta książka była krótsza. Pomysły na naprawienie życia bohater amerykański wymyślił sam, po kolei. U nas bohaterka przeżywa swój piękny sen i wszystko jest jakieś nierealne. W wersji...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-09-22
Na półkach: Gnioty, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Próbowałam czytać, ale nie dałam rady dotrzeć do końca. Fatalny a przy tym wulgarny język, pretensjonalna, roszczeniowa bohaterka. Nigdy więcej Kalicińskiej!

Aha, i nieprawda, jak napisał ktoś poniżej w opiniach, że książka nie podoba się ludziom młodym, natomiast osoby koło 40-tki będą zachwycone. Jestem taką osobą i byłam tym gniotem co najwyżej zniesmaczona.

Marcica | 2010-09-17

Książka głupia, w dodatku beznadziejnie napisana. Przeczytałam ją tylko dlatego, że- myśląc, że jest dobra- kupiłam ją.
Nie rozumiem zachwytu nad tym badziewiem i sypatii do bohaterki, która w momencie zapałała uczuciem do matki, której nawet nie znała i która uprawia seks ze wszystkimi, których spotyka na swojej drodze.
I te głupie teksty w tej książce, sposób, w jaki nazywa ludzi: to ma być fajne, śmieszne?

Chyba nie ma nikogo, kto nie usłyszałby o 'Domie nad rozlewiskiem'. Powieść napisana przez panią Kalicińską okrzyknięto bestsellerem, dołożono jeszcze dwie części i tak powstała tzw. trylogia mazurska. Potem przyszedł serial, który podobno podbija serca widzów. Musiałam sama sprawdzić, na czym mógł polegać fenomen tej książki!
Nawet nie dotarłam do połowy (ominęły mnie chyba te ciekawsze opisy, jak główna bohaterka wchodzi do łózka każdemu wolnemu mężczyźnie, ale jakoś nie żałuję) - mam kilka powodów, dlaczego przerwałam czytanie.
Język powieści nie pasował mi do historii. Gdyby pani Kalicińska nie starała się pisać po młodzieżowemu i na siłę dawać coś śmiesznego (uwaga! macie się tutaj zaśmiać!), to może pokusiłabym się, aby poznawać dalsze losy Gośki i reszty. Raczej nie wyobrażałabym sobie, że tak myśli kobieta po czterdziestce.
Wszystko tam dzieje się zbyt szybko i czytelnik jakoś nie jest w stanie tego ogarnąć. Jakim cudem nagle wybuchła miłość między matką i córką, choć te...

Bed | 2010-09-17
Na półkach: Czytadła, Przeczytane

Po prostu żadne arcydzieło tylko czytadło :). Bohaterki nie lubię. Nie wiem czy to celowy zamysł autorki uczynić ją taką mało sympatyczną i amoralną i w ogóle egoistkę. Takie spektakularne przemiany w ideał nie zachodzą ot tak bez bólu. O tym nic. Po prostu taka jazda schematami. Filmu nawet nie oglądałam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku