Okładka książki Dom nad rozlewiskiem

Zysk i S-ka
powieść polska - 21w.
typ
papier
5.97 (4007 ocen i 424 opinie)

Opis książki

Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieścia Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek i wnuczek budowanie atmosfery domu Rodziny. Tak już jest i już! Naśladownictwo jak najbardziej polecam. W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, pod górkę, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie... Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem.

źródło opisu: Wydawca

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
wakeupalone | 2010-07-13

Zainwestowałam w tę książkę pieniądze i wielkie nadzieje. Myślałam, że tak nagłaśniana, naprawdę jest wielkim hitem. Niestety spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Wytrwałam do końca tylko dlatego, że nie lubię nie kończyć książek, bo czasem okazuje się, że jednak warto się przemęczyć. Tu niestety straciłam tylko czas i pieniądze. Ale nie twierdzę, że Paniom w wieku głównej bohaterki nie spodoba się, bo pewnie będzie wręcz odwrotnie. Tak, jestem młodą osobą, ale wybierając tę książkę liczyłam na atmosferę ciepła, rodzinności - jak u babci. Nie znalazłam nawet tego.

KornFanHead | 2012-01-17
Przeczytana: 2010 rok

Sięgnąłem po Dom Nad Rozlewiskiem z kilku przyczyn. Opisy zdawały się jasne, że to książka o nieskazitelnej wsi. O takiej wsi gdzie nie ma wieśniackich dresiarzy, nie ma przesadzonej cywilizacji a łąka pachnie kwieciem majowym. Liczyłem, że czytając ją przypomni mi się moje dzieciństwo i wakacje u babci czy cioci. A z zapowiedzi wynikało, że bohaterka będzie emigrować z nowoczesnego miasta do właśnie takiej dziecięcej wsi. Książkę zacząłem czytać we wakacje 2009 wraz z dziewczyną. Wtedy jeszcze w formacie pdf, ale później jakoś już nam się nie chciało i tak gdzieś na 100 stronie skończyliśmy. I do tego momentu mi się bardzo podobała. Za jakiś czas w domu pojawiła się już forma tradycyjna i postanowiłem ją dokończyć. I skończyłem, a raczej wymęczyłem te 495 stron. W ostatnich 200 mając ochotę co godzina wyrzucić ją za okno co powodowały lejące się z niej absurdy.

A oto krótkie streszczenie, które po części zobrazuje moje o niej zdanie.

Małgorzata kobieta po 40 pracuje w agencji reklam...

Kazik | 2013-12-31
Przeczytana: 21 października 2013

Gocha pracuje w agencji reklamowej jako… hm, pewnikiem Męczennica Moralności. Nie jest tam z pasji czy zainteresowań, szefostwem się brzydzi, hołotą współpracowniczą pogardza, spełniać się tam nie spełnia. Żeby było tego mało, ma obsesję na punkcie swojego wieku (wiecie, mieć czterdzieści lat to jak jedną nogą w grobie), przez który jest rzekomo dyskryminowana w pracy i społeczeństwie. Mimo tytanicznych wysiłków i nakładów pieniężnych przy robieniu się na bóstwo i ukrywaniu zmarszczek, Gośka traci pracę i popada w przygnębienie. Rodzi się pomysł, że to być może dobry czas, by odnowić więzy z niewidzianą od dawna matką, która akurat wymościła sobie Soplicowski Dworek z Piernika na pobliskich Mazurach…

Nie znoszę głównej bohaterki. Gdybym chciała skłócić Hipokryzję z Syndromem Enklawy i Moralnością Kalego, cisnęłabym pomiędzy nich Gochę z wymalowanym na czole złotym dopiskiem „Dla najbardziej odpychającego”. Heroina bezwstydnie podkreśla swoje niepowtarzalne zalety charakteru i umysłu,...

Renax | 2014-03-25
Przeczytana: 21 marca 2014

Książka niedoczytana. Niestety, nie dałam rady skończyć. Porzuciłam w momencie, gdy pojawiła się postać matki księdza.
Właściwie to nawet lubię czasami poczytać sobie książkę o schemacie jak to nazwałam 'współczesne - o zmianach, zakończeniu i początkach'. I 'Dom nad rozlewiskiem' reprezentuje ten właśnie schemat: bohaterka ma dość miasta, przenosi się na wieś, gdzie odnajduje sens życia, miłość i radość. Właściwie to każdy bajki lubi, a historie pozytywne szczególnie poprawiają nastrój, ale mam parę zastrzeżeń do tej konkretnej książki jako reprezentantki swojego gatunku, bo nie porównuję jej z ambitniejszymi książkami.
W porównaniu z innymi książkami tego typu jest parę niedociągnięć, które omówię na przykładzie: niedawno czytałam wersję amerykańską tego schematu (autorką była Fannie Fagg) i tamta książka była krótsza. Pomysły na naprawienie życia bohater amerykański wymyślił sam, po kolei. U nas bohaterka przeżywa swój piękny sen i wszystko jest jakieś nierealne. W wersji amerykańs...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-09-22
Na półkach: Gnioty, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Próbowałam czytać, ale nie dałam rady dotrzeć do końca. Fatalny a przy tym wulgarny język, pretensjonalna, roszczeniowa bohaterka. Nigdy więcej Kalicińskiej!

Aha, i nieprawda, jak napisał ktoś poniżej w opiniach, że książka nie podoba się ludziom młodym, natomiast osoby koło 40-tki będą zachwycone. Jestem taką osobą i byłam tym gniotem co najwyżej zniesmaczona.

LunaSowa | 2014-01-30
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Pozycja, która pozwala uwierzyć, że w życiu wszystko jest możliwe. Lektura dobra na gorsze dni, pozytywnie oddziałuje na emocje, relaksuje, pozwala oderwać się od codzienności.

Marcica | 2010-09-17

Książka głupia, w dodatku beznadziejnie napisana. Przeczytałam ją tylko dlatego, że- myśląc, że jest dobra- kupiłam ją.
Nie rozumiem zachwytu nad tym badziewiem i sypatii do bohaterki, która w momencie zapałała uczuciem do matki, której nawet nie znała i która uprawia seks ze wszystkimi, których spotyka na swojej drodze.
I te głupie teksty w tej książce, sposób, w jaki nazywa ludzi: to ma być fajne, śmieszne?

Chyba nie ma nikogo, kto nie usłyszałby o 'Domie nad rozlewiskiem'. Powieść napisana przez panią Kalicińską okrzyknięto bestsellerem, dołożono jeszcze dwie części i tak powstała tzw. trylogia mazurska. Potem przyszedł serial, który podobno podbija serca widzów. Musiałam sama sprawdzić, na czym mógł polegać fenomen tej książki!
Nawet nie doszłam do połowy (ominęły mnie chyba te ciekawsze opisy, jak główna bohaterka wchodzi do łózka każdemu wolnemu mężczyźnie, ale jakoś nie żałuję) - mam kilka powodów, dlaczego przerwałam czytanie.
Język powieści nie pasował mi do historii. Gdyby pani Kalicińska nie starała się pisać po młodzieżowemu i na siłę dawać coś śmiesznego, to może pokusiłabym się, aby poznawać dalsze losy Gośki i reszty. Raczej nie wyobrażałabym sobie, że tak myśli kobieta po czterdziestce.
Wszystko tam dzieje się zbyt szybko i czytelnik jakoś nie jest w stanie tego ogarnąć. Jakim cudem nagle wybuchła miłość między matką i córką, choć te nie widziały się ze dwadzieścia lat? Na d...

Ulka | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Wszyscy narzekają na tą powieść i nie rozumiem dlaczego. Przecież to wspaniała opowieść o losach kobiet i nie tylko, daje poczucie humoru,wzrusza oraz wzbudza pozytywne emocje. Pochłonęłam ją z przyjemnością i chętnie przeczytam kolejne jej części.

Bed | 2010-09-17
Na półkach: Czytadła, Przeczytane

Po prostu żadne arcydzieło tylko czytadło :). Bohaterki nie lubię. Nie wiem czy to celowy zamysł autorki uczynić ją taką mało sympatyczną i amoralną i w ogóle egoistkę. Takie spektakularne przemiany w ideał nie zachodzą ot tak bez bólu. O tym nic. Po prostu taka jazda schematami. Filmu nawet nie oglądałam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto