Spowiedź dziecięcia wieku

Okładka książki Spowiedź dziecięcia wieku
Alfred de Musset Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura piękna
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Confession d’un enfant du siècle
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8372205876
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
166 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , , , ,

Wysłuchałam „Spowiedzi dziecięcia wieku” i nie wiem, jak mam ocenić ten utwór. Interpretacja Wiktora Korzeniewskiego jest świetna i bardzo ułatwiła mi przebrnięcie przez historię Oktawa. Jeśli patrzyłabym na ten utwór de Musset’a tylko w kontekście powieści romantycznej, mogłabym się po prostu zachwycić tą historią, która jest doskonałym portretem pewnej postawy życiowej i stanów psychologicznych nadwrażliwego młodzieńca w określonych realiach historycznych, jak również doskonale oddaje zależności międzyludzkie ówczesnej epoki. Na uwagę zasługują także spostrzeżenia pisarza na temat sposobu postępowania ludzi w tamtym okresie i komentarze do zagadnień filozoficzno-społecznych. Niestety, nie umiem do końca włączyć obiektywnego postrzegania tego utworu.

W liceum bardzo lubiłam epokę romantyzmu, bo była taka nieskomplikowana. Nie było problemu z napisaniem wypracowania, bo rozterki romantyków kręciły się wokół „Weltschmerz” i miłości. W przypadku polskiego romantyzmu wystarczyło do tego dodać tragiczną sytuację kraju – no po prostu tego nie dało się skopać. Jednak już wtedy męczyła mnie konstrukcja psychiczna bohatera romantycznego i jestem głęboko wdzięczna losowi, że to jednak Werter a nie Oktaw był lekturowym przedstawicielem epoki.

W pewnym sensie Oktaw jest bardziej prawdziwy niż Werter. Jest w nim więcej namiętności i miłość jest dla niego ważna także w wymiarze fizycznym. Jednak trudno mi zrozumieć przedstawione przez autora jego zachowania. Oczywiście, złamane serce, urażana miłość własna i zraniona duma są w jakimś sensie uzasadnieniem poczynań Oktawa. Można się nawet pokusić o rozpoznanie pewnych symptomów depresji u młodzieńca. Ale te wszystkie huśtawki nastrojów i emocjonalne tornada jakie potrafił uskutecznić w czasie związku z Brygidą sprawiały, że w mojej głowie pojawiały się komentarz: „To nie żadna choroba wieku, po prostu jesteś popapranym psychopatą”. A skoro o Brygidzie wspomniałam - takich Brygid niestety znam na pęczki i wysłuchując ich życiowych historii mogę tylko strzelić sobie samej w stopę stwierdzaniem, że baby to są jednak czasami porażająco głupie.

Ostatecznie z jednej strony jestem pod wrażeniem utworu de Musset’a, jego zamiłowania do rozgrzebywania trudnych emocji, jego czasami okrutnej szczerości w ocenie zachowań opisywanych przez niego bohaterów i odwagi w formułowaniu dość kontrowersyjnych wniosków na temat kondycji człowieka. Z drugiej strony straszliwie mnie to wszystko wymęczyło, a słuchając w kółko jak Oktaw siedzi i myśli, albo spaceruje i myśli, albo spotyka się z przyjaciółmi i myśli, doszłam do wniosku, że myślenie dobra rzecz, ale ciężka, fizyczna praca jest po prostu niedocenioną metodą terapeutyczną w przypadku rozchwiania emocjonalnego, którego przyczyną jest nadmiar wolnego czasu i brak realnych problemów.

Mimo wszystko Oktaw w tej dogłębnej i bezwzględnej analizie siebie samego nie jest typowym bohaterem romantycznym - daje nadzieję na opamiętanie. I chwała mu za to.

Wysłuchałam „Spowiedzi dziecięcia wieku” i nie wiem, jak mam ocenić ten utwór. Interpretacja Wiktora Korzeniewskiego jest świetna i bardzo ułatwiła mi przebrnięcie przez historię Oktawa. Jeśli patrzyłabym na ten utwór de Musset’a tylko w kontekście powieści romantycznej, mogłabym się po prostu zachwycić tą historią, która jest doskonałym portretem pewnej postawy życiowej i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    368
  • Chcę przeczytać
    331
  • Posiadam
    64
  • Literatura francuska
    9
  • Ulubione
    9
  • Klasyka
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Audiobooki
    4
  • Literatura francuska
    4
  • 2013
    3

Cytaty

Więcej
Alfred de Musset Spowiedź dziecięcia wieku Zobacz więcej
Alfred de Musset Spowiedź dziecięcia wieku Zobacz więcej
Alfred de Musset Spowiedź dziecięcia wieku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także