Tłumaczenie: Awiszaj Hadari
Wydawnictwo: Austeria

Dybuk. Na pograniczu dwóch światów. Przypowieść dramatyczna w czterech aktach według hebrajskiej wersji dramatu Chaima Nachmana Bialika. Andrzej Wajda Z notatnika reżysera. Książka podwójna z jednej strony znajduje się sztuka autorstwa An-skiego, poprzedzona esejem Anny Madeyskiej-Pawlikowskiej. Gdy zaś tom obrócimy, znajdziemy słowo wstępne Andrzeja Wajdy, a potem jego rysunki, sporządzone podczas przygotowań do krakowskiej inscenizacji Dybuka.

Przekład i adaptacja: Awiszaj Hadari;
wstęp Anna Madeyska-Pawlikowska;
fragment z "Pieśni nad pieśniami" w przekładzie Izaaka Cylkowa.

źródło opisu: Wydawnictwo Austeria Klezmerhojs, 2007

źródło okładki: http://www.austeria.pl/

onika | 2015-10-29
Przeczytana: październik 2015

Czym jest „Dybuk”, legenda dramatyczna w czterech aktach? Jak dla mnie to taka żydowska wersja „Romea i Julii”. Co prawda skłóconych rodów nie ma, ale za to przysięga ojców wiąże dusze dzieci nierozerwalnym węzłem, tak że czas i odległość nie są w stanie go osłabić. I wszystko tak pięknie by mogło być, gdyby nie zachłanność i duma jednego z rodzicieli – przecież bogatej jedynaczki nie może wydać za ubogiego ucznia jesziwy.

Lea i Chonen czują, że są sobie przeznaczeni, że ich dusze do siebie należą. Ale Lea musi podporządkować się woli ojca, który w końcu wybiera kandydata na jej męża. I nawet Kabała pilnie studiowana przez młodzieńca nie może tu w niczym pomóc. Rozpacz i niemoc mogą zabić, gdy traci się coś, co było istotą życia – Chonen pada martwy na wieść o zaręczynach ukochanej. Ale jego dusza nie może odejść, on musi się połączyć z przeznaczoną mu narzeczoną. Gdy innego wyjścia nie ma, powróci jako dybuk, wejdzie w ciało dziewczyny, bo oni muszą być razem.

Jakże mroczne i...

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-20
Przeczytana: 19 maja 2014

W swoich starych notatkach znalazłem zapis, że autor słynnego "DYBUKA" /Szymon/ An-ski naprawdę nazywał się SZLOJME ZAJNWIŁ RAPAPORT i że napisał również hymn BUND-u, /to jest "cuś"/. DYBUK to dusza zmarłego grzesznika, ktora zamieszkała w ciele osoby żyjącej. W sztuce An-skiego zakochany biedak zaprzedaje duszę diabłu, by zdobyć bogatą wybrankę. Dowiedziawszy się o jej zaręczynach umiera, a dusza jego wstępuje w nią jako DYBUK. Po egzorcyzmach opuszcza ciało ukochanej, lecz porywa z sobą jej duszę.
Co do BUNDu, wyjaśniam, że tak nazywała się lewicowa żydowska partia, z której lwia część przeszła do KPP /Komunistycznej Partii Polski/, zdziesiątkowanej przez Stalina.
Jeszcze adnotacja: Biblioteka Literacka /KOS/ 1988. B.dobre

Zabrałam się za dzieła związane z "Dybukiem" w złej kolejności - wpierw film z lat trzydziestych (dostępny na YouTube, polecam!!!), potem spektakl w Teatrze Żydowskim (mniej zachwycający), dopiero potem wersja papierowa. Powinnam była zacząć od książki...
"Dybuk" to klasyka. Każdy, kto interesuje się kulturą żydowską, powinien według mnie to znać (albo chociaż obejrzeć film, bo ten jest niesamowity). W żadnej innej książce nie spotkałam się z takim przykładem wymieszania świata ludzi i zaświatów, gdzie obie sfery przenikają się wzajemnie (chociażby sąd Tory, gdzie oskarżycielem był duch).
Dodatkowo "Dybuk" pokazuje też zwyczaje sztetla, to, jak bardzo ważna jest tradycja i dotrzymywanie obietnic (chociaż z tym ostatnim różnie bywa, co pokazują chociażby "Dzieje Tewji Mleczarza").
Dodatkowo, dzięki ciekawie napisanym didaskaliom, możemy wczuć się w atmosferę sztetla. Te dekoracje, stara synagoga, cmentarz - miejsca, które ciężko spotkać we współczesnej Polsce. Przy opisach bóżnicy...

DżejEr | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Przyznam, że nie sięgnęłabym po tę lekturę, gdyby nie kłopoty z uśnięciem. Dybuk był jednym z krótszych tekstów, jakie miałam pod ręką i okazał się bardzo przystepnym dramatem. Owszem, może i dałoby się tu odnaleźć kilka schematów i trochę pomarudzić na śednio poetycki całokształt, ale przyznaję, że po raz kolejny przekonałam się, jak bardzo lubię czytać dramaty. Ciężko napisać cokolwiek więcej o tej historii, w której ważną rolę pełni nieporozumienie, które wywiązało się z racji przeszłości bohaterów, więc pozostaje mi jedynie polecić jako ciekawą, szybką i zdecydowanie zadowalającą lekturę.

lolipop13 | 2012-06-21

Utwór może nie aż tak ciekawy i wciągający dla kogoś, kto nie zna żydowskiego tła kulturowego opisanej historii, jak sama historia powstania utworu i jego dzieje sceniczne. Chciałabym jeszcze móc obejrzeć słynną ekranizację tego utworu.

misspandora | 2017-04-18
Lilai | 2017-03-25