Szkoła pod baobabem

Cykl: Bez pożegnania (tom 2)
Wydawnictwo: Axis Mundi
6,92 (453 ocen i 65 opinii) Zobacz oceny
10
33
9
35
8
74
7
148
6
89
5
48
4
12
3
14
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8392250737
liczba stron
195
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Część II sagi napisanej ujmującym, ciepłym językiem opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX w. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat. Bohaterki...

Część II sagi napisanej ujmującym, ciepłym językiem opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX w. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

Bohaterki przedostają się wraz z Armią Andersa do Afryki. Książka pisana z perspektywy córki Kasi, w fantastyczny sposób opowiada o codziennym życiu Polaków w Ugandzie, fascynującej Afryce i tęsknocie za ojczyzną. Napisana została jako pierwsza cześć sagi, gdyż część syberyjska mogła ukazać się dopiero po 1989r.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (818)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1759
Piotr | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Drugi tom sagi prowadzi nas do gorącej Afryki. Ponad dwa lata mieszka w Ugandzie, w obozie Kodża. Tom opowiedziany z punktu widzenia kilkuletniej dziewczynki, która ma wielki talent do zadawania niewygodnych pytań oraz pchania się w tarapaty. A Kenia to przecież kraj pełen niebezpieczeństw, począwszy od zwierząt i owadów, skończywszy na ludziach, nie zawsze przychylnych białej rasie.
Autorka znowu operuje językiem, niezwykle bogatym, chociaż wydaje się, że opowieść z perspektywy dziecka nie będzie ciekawa. Poznajemy szkołę w Keni, warunki tam panujące, świat zupełnie różny od tego, znanego z pierwszego tomu. Kiedy kończy się wojna, większość postanawia osiedlić się w USA, inni w Nowej Zelandii, duża grupa jednak wraca do zniszczonej przez wroga Polski. Katarzyna z mamą znowu przebywa tysiące kilometrów, głownie na statku, aby dotrzeć do miejsca, w którym zostawili swoje domy, serca i wspomnienia. Po długim czasie docierają do Dziedzic, stamtąd do Zamościa.
Rybałtowska po raz...

książek: 908
Alicja | 2018-06-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2018

II część sagi, jest dalszym ciągiem drogi powrotnej do domu. Nasze bohaterki lądują w Afryce i pobyt tam zabiera im 2 lata. Narratorem jest tu córka dziewczynka inteligentna, rezolutna, nieustannie pakująca się w kłopoty i mająca tendencję do zadawania niewygodnych pytań, wprawiając otoczenie w zakłopotanie.Interpretuje zdarzenia na swój dziecięcy sposób i często wychodzą z tego zabawne historie.Są to wydarzenia z codziennego życia, jak radzono sobie na obczyźnie w oczekiwaniu na powrót do domu.Tutaj nie ma tylu niebezpieczeństw związanych z polityką czy sytuacją wojenną. Są zgoła z innej natury związanej z fauną czy florą.Przyzwoite warunki bytowe powodują że uchodźcy ze Wschodu zapominają o głodzie, mrozie i okropnościach wojennych.Pielęgnują i podtrzymują polskie tradycje.Zakończenie wojny poróżniło mieszkańców obozu w Ugandzie. Jedni chcieli wracać do ukochanej ojczyzny, drudzy szukać szczęścia w innych krajach.O dobrobycie zaznanym w Afryce w porównaniu z Syberią świadczy...

książek: 1961
Wojciech Gołębiewski | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Rybałtowska (ur.1936), wywieziona z matką na Syberię, dzięki armii Andersa opuściła ZSRR i po długiej podróży trafiła do Ugandy. Tu przeżyła część dzieciństwa przed powrotem do Polski. Opis pobytu w Ugandzie, przez małą dziewczynkę to temat tej książki, która jest drugą częścią jej „Sagi”.Rezolutną pięciolatkę pokocha każdy czytelnik, a ten najwolniejszy w eksplozji swoich uczuć wybuchnie na stronie 63, gdzie, teraz już sześciolatka, oświadcza:
„Straciłam więc entuzjazm do korespondencji i jednocześnie straciłam również drugiego już po Janku Wiśniewskim kandydata na męża. Jeżeli tak dalej pójdzie, zostanę w końcu starą panną i wtedy rzeczywiście nie pozostanie mi nic innego, jak iść na uniwersytet.”

Ś w i e t n e wspomnienia, podane w ś w i e t n e j formie, skutkujące ś w i e t n ą zabawą czytelnika, który chichocząc, nieświadomie przyswaja bardzo istotny materiał ...

książek: 3210
Anna | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Przez ponad dwa lata Zofia Markowska wraz z córką Kasią przebywały w administrowanej przez Brytyjczyków Ugandzie - w obozie Kodża, utworzonym dla rodzin polskich żołnierzy, a położonym nad brzegami Jeziora Wiktorii.

Tym razem o pobycie w Afryce opowiada blisko 6-letnia Kasia, która tam właśnie rozpoczyna szkolną edukację. Uczynienie jej przez autorkę narratorką powoduje, że książka wydaje się być czasem infantylna, płytka, bowiem dziewczynka opowiada o przygodach, przeżyciach czy wszelkich zdarzeniach z perspektywy dziecka, bez emocji i wewnętrznych rozterek odczuwanych przez dorosłych. Ale mimo to możemy poznać atmosferę panującą w tym miejscu, jego klimat, ludzi i więź ich łączącą, przystosowywanie się do tamtejszych warunków, w których malaria oraz wszelkiego rodzaju jadowite węże czy pająki były powszechnym zjawiskiem.

Po zakończeniu wojny tylko nieliczni Polacy zdecydowali się na powrót do Ojczyzny, obawiając się czekającej ich rzeczywistości. Wielka Brytania nie chciała...

książek: 4983
monika | 2015-04-23
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

"Szkoła pod baobabem" to II część losów Zosi i Kasi Markowskich z "Bez pożegnania". Matka z córką z zesłania trafiają z innymi polskimi sybirakami do obozu w Kodżi w Ugandzie, gdzie wszyscy muszą przebywać do czasu zakończenia wojny. Zosia powoli układa życie swoje i córki: Kasia rozpoczyna naukę w szkole, zdobywa pierwsze przyjaciółki; Zosia dorabia sobie szyciem, poznaje przyszłego drugiego męża Teofila. A cała historia przedstawiona jest przez siedmioletnią Kasię.

książek: 1339
eduko7 | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012

I ten tom zauroczył mnie, spowodował, że lektura stała się okazją zdystansowania się wobec własnej trudnej (jak mi się wówczas zdawało)rzeczywistości. Tym razem wojenna tułaczka Zofii i Kasi została przedstawiona z perspektywy dziecka. Ujęła mnie naturalność opisów zdarzeń i spostrzeżeń, bez narzucania dziecku roli "dorosłego (bo doświadczonego przez życie)narratora".

książek: 283
Annia | 2014-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2014

II tom napisany z perspektywy dziecka,świat widziany oczami dziecka..."Byłam uszczęśliwiona bo wreszcie znajdę się na statku...Popłyniemy konwojem...To dlatego,że na Oceanie Indyjskim znajduje się teraz jedno z ognisk wojny...Jak ono może się palić na oceanie ,gdzie jest tyle wody?..."takich zabawnych sytuacji jest więcej. Jest pokazana namiastka normalności,większy spokój dziewczynce udaje się iść do szkoły,mama zarabia szyjąc ubrania z czasem wychodzi za mąż.Już jako pełna rodzina z wielkim niepokojem wyruszają do wolnej Polski,to co zastali po dotarciu na miejsce dalekie jest od obrazów wyobraźni i wspomnień po Ojczyźnie.
Polecam lekka lektura na jeden wieczór...
C.D.N.

książek: 2062
Marta | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 grudnia 2012

W drugiej części sagi Barbary Rybałtowskiej „Bez pożegnania” narratorką powieści jest kilkuletnia Kasia – córeczka Zosi. Dziewczynka z rozbrajającą szczerością opowiada o wojennych losach Polaków na emigracji. Grupa Polaków trafia wraz z Armią Andersa do Afryki i zostaje osadzona w Ugandzie pod flaga Brytyjską. Życie zaczyna toczyć się własnym rytmem. Rodzą się nowe przyjaźnie i miłości. Dorośli zmagają się z wieloma dylematami i problemami. Jednak smarkateria szybko klimatyzuje się w nowej rzeczywistości. Dzieciaki dokazują, rozrabiają na potęgę, chodzą do szkoły, która wybudowana została pod ogromnym baobabem i zdaje się, że wojna zupełnie ich nie dotyczy.
Kasia przyjmuje wszystko z dziecięcą dosłownością. Gubi się w rozmowach dorosłych przez co cały czas dochodzi do zabawnych nieporozumień. Pewnego razu dziewczynka słyszy, że na ocenie toczy się ognisko wojny, więc z niedowierzaniem wypatruje ognia płonącego na tafli wody. Mała cały czas wpada w nowe tarapaty, przez co ściąga na...

książek: 2060
Leena | 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2013

W tej części widzimy rzeczywistość oczami Kasi...jej przygody z każdą stroną wciągają czytelnika. Polecam kolejną część sagi napisaną przepięknym, ciepłym językiem.
Przychylam się do słów pana Jerzego Antczaka - że czytając tę książkę ma się wrażenie, że czyta się scenariusz filmu.

książek: 3378
aleksnadra | 2013-04-04
Przeczytana: 21 marca 2013

"Szkoła pod baobabem" to druga część sagi autorstwa Barbary Rybałtowskiej i jest kontynuacją losów rodziny Markowskich, mamy i córki, które miałam przyjemność poznać za sprawą książki "Bez pożegnania" (recenzja). Koniec pierwszego i początek drugiego tomu sagi nieznacznie się pokrywają, łatwo jest więc ponownie wejść w opowieść.

Tym razem narratorką powieści jest kilkuletnia Kasia, córka Zosi. Z dziecięcą naiwnością i szczerością opowiada o wojennych losach i codziennym życiu Polaków w Ugandzie, bo to tam trafiły nasze bohaterki po tragicznych i trudnych latach na Syberii.
Choć są wolne to długo jeszcze nie będą mogły wrócić do Ojczyzny. W dalszym ciągu trwa wojna.która pochłania kolejne ofiary...

Można pomyśleć, że Zofia i Kasia są już bezpieczne, przecież żyją z dala od bezpośredniego zagrożenia. Jednak tam na odległym kontynencie muszą zmagać się z innymi, równie groźnymi niebezpieczeństwami: wycieńczenie, awitaminoza, nieznane choroby i wszechogarniająca tęsknota za...

zobacz kolejne z 808 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd