Szkoła pod baobabem

Cykl: Bez pożegnania (tom 2)
Wydawnictwo: Axis Mundi

Część II sagi napisanej ujmującym, ciepłym językiem opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX w. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat. Bohaterki...

Bohaterki przedostają się wraz z Armią Andersa do Afryki. Książka pisana z perspektywy córki Kasi, w fantastyczny sposób opowiada o codziennym życiu Polaków w Ugandzie, fascynującej Afryce i tęsknocie za ojczyzną. Napisana została jako pierwsza cześć sagi, gdyż część syberyjska mogła ukazać się dopiero po 1989r.

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Rybałtowska (ur.1936), wywieziona z matką na Syberię, dzięki armii Andersa opuściła ZSRR i po długiej podróży trafiła do Ugandy. Tu przeżyła część dzieciństwa przed powrotem do Polski. Opis pobytu w Ugandzie, przez małą dziewczynkę to temat tej książki, która jest drugą częścią jej „Sagi”.Rezolutną pięciolatkę pokocha każdy czytelnik, a ten najwolniejszy w eksplozji swoich uczuć wybuchnie na stronie 63, gdzie, teraz już sześciolatka, oświadcza:
„Straciłam więc entuzjazm do korespondencji i jednocześnie straciłam również drugiego już po Janku Wiśniewskim kandydata na męża. Jeżeli tak dalej pójdzie, zostanę w końcu starą panną i wtedy rzeczywiście nie pozostanie mi nic innego, jak iść na uniwersytet.”

Ś w i e t n e wspomnienia, podane w ś w i e t n e j formie, skutkujące ś w i e t n ą zabawą czytelnika, który chichocząc, nieświadomie przyswaja bardzo istotny materiał ...

Anna | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Przez ponad dwa lata Zofia Markowska wraz z córką Kasią przebywały w administrowanej przez Brytyjczyków Ugandzie - w obozie Kodża, utworzonym dla rodzin polskich żołnierzy, a położonym nad brzegami Jeziora Wiktorii.

Tym razem o pobycie w Afryce opowiada blisko 6-letnia Kasia, która tam właśnie rozpoczyna szkolną edukację. Uczynienie jej przez autorkę narratorką powoduje, że książka wydaje się być czasem infantylna, płytka, bowiem dziewczynka opowiada o przygodach, przeżyciach czy wszelkich zdarzeniach z perspektywy dziecka, bez emocji i wewnętrznych rozterek odczuwanych przez dorosłych. Ale mimo to możemy poznać atmosferę panującą w tym miejscu, jego klimat, ludzi i więź ich łączącą, przystosowywanie się do tamtejszych warunków, w których malaria oraz wszelkiego rodzaju jadowite węże czy pająki były powszechnym zjawiskiem.

Po zakończeniu wojny tylko nieliczni Polacy zdecydowali się na powrót do Ojczyzny, obawiając się czekającej ich rzeczywistości. Wielka Brytania nie chciała...

monika | 2015-04-23
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

"Szkoła pod baobabem" to II część losów Zosi i Kasi Markowskich z "Bez pożegnania". Matka z córką z zesłania trafiają z innymi polskimi sybirakami do obozu w Kodżi w Ugandzie, gdzie wszyscy muszą przebywać do czasu zakończenia wojny. Zosia powoli układa życie swoje i córki: Kasia rozpoczyna naukę w szkole, zdobywa pierwsze przyjaciółki; Zosia dorabia sobie szyciem, poznaje przyszłego drugiego męża Teofila. A cała historia przedstawiona jest przez siedmioletnią Kasię.

Annia | 2014-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2014

II tom napisany z perspektywy dziecka,świat widziany oczami dziecka..."Byłam uszczęśliwiona bo wreszcie znajdę się na statku...Popłyniemy konwojem...To dlatego,że na Oceanie Indyjskim znajduje się teraz jedno z ognisk wojny...Jak ono może się palić na oceanie ,gdzie jest tyle wody?..."takich zabawnych sytuacji jest więcej. Jest pokazana namiastka normalności,większy spokój dziewczynce udaje się iść do szkoły,mama zarabia szyjąc ubrania z czasem wychodzi za mąż.Już jako pełna rodzina z wielkim niepokojem wyruszają do wolnej Polski,to co zastali po dotarciu na miejsce dalekie jest od obrazów wyobraźni i wspomnień po Ojczyźnie.
Polecam lekka lektura na jeden wieczór...
C.D.N.

Marta | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 grudnia 2012

W drugiej części sagi Barbary Rybałtowskiej „Bez pożegnania” narratorką powieści jest kilkuletnia Kasia – córeczka Zosi. Dziewczynka z rozbrajającą szczerością opowiada o wojennych losach Polaków na emigracji. Grupa Polaków trafia wraz z Armią Andersa do Afryki i zostaje osadzona w Ugandzie pod flaga Brytyjską. Życie zaczyna toczyć się własnym rytmem. Rodzą się nowe przyjaźnie i miłości. Dorośli zmagają się z wieloma dylematami i problemami. Jednak smarkateria szybko klimatyzuje się w nowej rzeczywistości. Dzieciaki dokazują, rozrabiają na potęgę, chodzą do szkoły, która wybudowana została pod ogromnym baobabem i zdaje się, że wojna zupełnie ich nie dotyczy.
Kasia przyjmuje wszystko z dziecięcą dosłownością. Gubi się w rozmowach dorosłych przez co cały czas dochodzi do zabawnych nieporozumień. Pewnego razu dziewczynka słyszy, że na ocenie toczy się ognisko wojny, więc z niedowierzaniem wypatruje ognia płonącego na tafli wody. Mała cały czas wpada w nowe tarapaty, przez co ściąga na...

eduko7 | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012

I ten tom zauroczył mnie, spowodował, że lektura stała się okazją zdystansowania się wobec własnej trudnej (jak mi się wówczas zdawało)rzeczywistości. Tym razem wojenna tułaczka Zofii i Kasi została przedstawiona z perspektywy dziecka. Ujęła mnie naturalność opisów zdarzeń i spostrzeżeń, bez narzucania dziecku roli "dorosłego (bo doświadczonego przez życie)narratora".

Leena | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

W tej części widzimy rzeczywistość oczami Kasi...jej przygody z każdą stroną wciągają czytelnika. Polecam kolejną część sagi napisaną przepięknym, ciepłym językiem.
Przychylam się do słów pana Jerzego Antczaka - że czytając tę książkę ma się wrażenie, że czyta się scenariusz filmu.

aleksnadra | 2013-04-04
Przeczytana: 21 marca 2013

"Szkoła pod baobabem" to druga część sagi autorstwa Barbary Rybałtowskiej i jest kontynuacją losów rodziny Markowskich, mamy i córki, które miałam przyjemność poznać za sprawą książki "Bez pożegnania" (recenzja). Koniec pierwszego i początek drugiego tomu sagi nieznacznie się pokrywają, łatwo jest więc ponownie wejść w opowieść.

Tym razem narratorką powieści jest kilkuletnia Kasia, córka Zosi. Z dziecięcą naiwnością i szczerością opowiada o wojennych losach i codziennym życiu Polaków w Ugandzie, bo to tam trafiły nasze bohaterki po tragicznych i trudnych latach na Syberii.
Choć są wolne to długo jeszcze nie będą mogły wrócić do Ojczyzny. W dalszym ciągu trwa wojna.która pochłania kolejne ofiary...

Można pomyśleć, że Zofia i Kasia są już bezpieczne, przecież żyją z dala od bezpośredniego zagrożenia. Jednak tam na odległym kontynencie muszą zmagać się z innymi, równie groźnymi niebezpieczeństwami: wycieńczenie, awitaminoza, nieznane choroby i wszechogarniająca tęsknota za...

Jola_St | 2012-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2012, EBOOK
Przeczytana: 22 maja 2012

Na poczatku bylam zawiedziona drugą częścią losów zesłańcow. Tym razem matką z córką trafiły do Afryki, gdzie doczekały końca wojny.
Moje rozczarowanie wzięło sie stąd, że narratorką jest dziewczynka, zatem słownictwo dziecięce i tak jakby dziecięce problemy. Nie tego się spodziewałam.
Pod koniec jednak polubiłam Kasię i bez wahania biorę się za trzecią część.

Anja | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Szkoła pod baobabem to druga część Sagi Barbary Rybałtowskiej. Tym razem dalsze losy bohaterek opowiada Kasia. Dziewczynka pomimo trudnych przeżyć, idzie przez życie z ogromnym optymizmem, nadzieją. Ciekawie było patrzeć na świat jej oczami - zachwycić się Afryką. Z przyjemnością śledziłam jej zabawne przygody - niesforna bohaterka coraz wpada w nowe tarapaty. Dzięki spostrzegawczości oraz ogromnej ciekawości Kasi poznajemy życie Polaków czekających na powrót do Polski, ich wzloty i upadki, wyzwania.
Z drugiej strony Kasia z rozbrajającą szczerością opisuje podsłuchane kłótnie dorosłych - polityka, kwestia granic, po zakończeniu wojny, rozczarowań wielu wysiedleńców, tak długo czekali, marzyli o powrocie do ojczyzny, ale czy będzie ona taka jaką zapamiętali. Czy wszyscy zdecydują się wracać. Jest to historia niepozbawiona goryczy.
Szkoła pod baobabem to napisana ciepłym językiem, wciągająca opowieść o życiu Polaków w Afryce - kolejnym przystanku na drodze do wytęsknionej ojczyzny.