Miłość i sen

Cykl: Ægypt (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Love & Sleep

Drugi tom tetralogii Aegipt koncentruje się w dużej mierze na dzieciństwie Pierce'a, czasach, kiedy wyrwany przez matkę, która rozstała się z jego ojcem, Axelem, ze spokojnego wielkomiejskiego życia na Brooklynie, trafia do małego górniczego miasteczka w Kentucky, do rodziny swego owdowiałego wuja Sama oraz czwórki jego dzieci. To tam Pierce, pośród lektur historycznych powieści Fellowesa Krafta i najróżniejszych książek ezoterycznych, dowiaduje się o istnieniu tajemniczej krainy zwanej Aegiptem, z której pochodziły mądrość i magia. To tam, zafascynowany historycznymi zagadkami i tajemnicami, Pierce powołuje do życia Niewidzialne Kolegium - tajną organizację zrzeszającą jego kuzynów, której celem było zgłębianie sekretów historii. Miłość i sen to również dalsze dzieje Johna Dee i Giordano Bruno, dwóch ludzi żyjących w tej samej epoce, lecz reprezentujących dwa odmienne światy; Dee - świat magii z Aegiptu, Bruno - nową rzeczywistość, nową naukę i nowe rozumienie świata, które zdaje się usuwać wszelkie ślady dawnego porządku. Czy Pierce zbliży się do tajemnicy Aegipt? Czy zda sobie sprawę z potencjału, jakim dysponuje? Czy w końcu ujarzmi moce, które coraz bardziej, coraz silniej przedostają się na powierzchnię codzienności?

Marcin Knyszyński | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

W drugim tomie „Aegiptu” Crowley zaczyna więcej pisać o tym jakie jest dokładnie znaczenie sentencji „nie istnieje tylko jedna historia świata”. Zaczyna odsłaniać coraz większe fragmenty swojej powieściowej konstrukcji. Jednocześnie daje wyraźnie odczuć czytelnikowi, że nie powinien on oczekiwać jakiegoś przyspieszenia akcji. To proza napisana językiem przepięknym, stylowym – jednakże utopiona w dygresyjnej manierze, skupiona przede wszystkim na postaciach bohaterów i ich wewnętrznych przeżyciach i uciekająca cały czas przed konkretyzacją fabularnej układanki.
Czytanie „Miłości i Snu” ze zrozumieniem i pełnym zaangażowaniem w opisywane wydarzenia bez wcześniejszej znajomości „Samotni” skazane jest na niepowodzenie. Widać wyraźnie, że jest to kawałek większej całości. Dodatkowo to bardzo hermetyczna proza, wymagająca czytania powoli, uważnie. Nie biję czołem, znajduję ją jako powieść dobrą ale ołtarza nie postawię. Nadal „Małe, Duże” to poprzeczka, której Crowley nie przeskakuje. A...

Angelika66 | 2016-11-29
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Książka ciekawa, trochę ciężka jeśli nie zna się niektórych terminów. Dużo daje do myślenia.

Nola | 2016-11-08
Naiad | 2016-01-23