Papierowy motyl

Okładka książki Papierowy motyl Diane Wei Liang
Okładka książki Papierowy motyl
Diane Wei Liang Wydawnictwo: Philip Wilson Cykl: Mei Wang (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Mei Wang (tom 2)
Paper Butterfly
Philip Wilson
2008-06-13
2008-06-13
Ewa Wierzbicka
Chiny kobieta powieść literatura chińska

Ta książka wpadła mi w ręce dość przypadkiem, ale nie żałuję tego. Lektura zajęła mi zaledwie 3 dni, bo czyta się ją łatwo, a fabuła wciąga. Jest to pozycja z gatunku sensacyjnych, bo główną bohaterką jest Wang Mei, kobieta - prywatny detektyw (słowo "detektywka" przez usta, ani klawiaturę mi nie przejdzie) próbująca rozwikłać tajemnicę śmierci znanej piosenkarki pop. Akcja dzieje się w Pekinie i na chińskiej prowincji w 1998 roku, a więc prawie współcześnie... Prawie, bo w dzisiejszej historii Chin, dwadzieścia kilka lat to jest epoka...

Tak jak wspomniałem, wątek fabularny i sama kryminalna intryga jest ciekawa, choć rozwija się dość powoli i obejmuje dwa, początkowo rozbieżne wątki, które w końcu spotykają się w finale. Dość zaskakującym finale, co w moich oczach podnosi wartość tej fabuły.

Jednak dla mnie ta książka oprócz fabularnej i sensacyjnej strony, ma jeszcze wartość sentymentalną. Opowiada bowiem o Pekinie i Chinach, które znam i pamiętam (mieszkałem tam w latach 1997-2001). Znam i pamiętam miejsca, w których dzieje się akcja, w dwóch z wymienionych knajpek zdarzyło mi się jeść, wiem gdzie jest Dongdan i Xidan, w szpitalu Xiehe się leczyłem, pamiętam wszechobecne termosy z wrzątkiem w hotelach i urzędach oferowane gościom i petentom, by mogli zaparzyć sobie swoje listki zielonej herbaty... I korki na ulicach i te "nine million bicycles in Beijing", o których śpiewała Katie Melua (dzisiaj nie ma już w Pekinie rowerów). I inne sprawy też...

Merytorycznie pewnie dałbym gwiazdkę mniej, bo drażniło mnie to, że tłumaczka z nieznanych mi powodów postanowiła przetłumaczyć również niektóre imiona i nazwiska bohaterów oraz nazwy miejsc, co dało groteskowy efekt (z pamięci - Mała Góra pojechał do Siedmiu Drzew, albo Mały Kwiat (to imię dziewczynki) przyszedł...)

Przeważyły jednak względy sentymentalne. Ta książka pachnie Pekinem i Chinami, które znam i pamiętam, choć i to miasto i ten kraj dzisiaj są już zupełnie inne.

Ogromnym plusem tej książki jest też przypomnienie i silne nawiązanie do historii masakry na Placu Tiananmen 4 czerwca 1989 roku (poznałem ludzi, którzy tam wtedy byli). To był dzień, kiedy w Polsce świętowaliśmy zwycięstwo w pierwszych prawie demokratycznych wyborach, a tam zalążek pragnienia demokracji rozjechały czołgi...

Spokojna, trochę mglista powieść osadzona we współczesnych Chinach. Najwiekszy plus...klimat. Po przeczytaniu bardzo pozytywne odczucia, i chęć przeczytania innych książek Diane Wei Liang.

Początkowo przyznam szczerze ta książka nie przypadła mi do gustu, raczej nie przepadam za tego typu książkami. Jednak z czasem zaintrygowała mnie coraz bardziej i nie mogłam się od niej odciągnąć. Dzięki tej książce mogłam bliżej poznać kulture Chin. Nie żałuje, że ją przeczytałam.

To już kolejna książka, którą czytam o wydarzeniach 4 czerwca 1989 r. Jest to główny wątek, który ukształtował postawy głównych bohaterów. Lektura pozostawia jednak pewien niedosyt. Jakby cień wydarzeń z placu Niebiańskiego Spokoju wciąż ukrywał się za rogiem i wisiał w powietrzu pekińskiej społeczności. Jedynym funkcjonalnym sposobem radzenia sobie z trudną przeszłością zdaje się niedostrzeganie tego ducha... do czasu, aż się o nas upomni.

Fabuła jest dość słaba, ale sama książka jest ciekawa. W książce został pokazany pełen kontrastów obraz współczesnych Chin, ale jest to głównie opowieść o różnych postawach w trakcie krwawych wydarzeń na Placu Tian’anmen i późniejszych losach osób w nie zamieszanych. Jedni zapomnieli, inni nie mogą zapomnieć. Jedni zniszczyli sobie życie,a inni na tych wydarzeniach porobili kariery.

Bardzo przeciętna jeśli chodzi o 'kryminalną' stronę książki i sprawę głównej bohaterki. Historia Lina trochę bardziej mnie zainteresowała.

Samą książkę warto przeczytać ze względu na opisy tamtejszych zwyczajów i krajobrazów, jednak jeśli szukasz dobrego kryminału - szukaj dalej.

Książkę "Papierowy motyl" można by przypisać do kryminałów.
Jej początek toczy się dwutorowo: opisuje losy młodego Lina, który po odsiedzeniu kary za rozruchy studenckie opuszcza więzienie, a także tajemnicze zaginięcie i śmierć młodej piosenkarki Kaili.
Jednakże później książka łączy się w całość.
Fabuła nie jest porywająca. I choć mamy tu motywy kryminalne, które według mnie nie były przodujące w książce, nie trzyma w napięciu.
Dość ciekawe natomiast były wątki trochę przedstawiające kulturę i tradycję Chin.
Jednak książka mnie nie porwała.

Książkę "Papierowy motyl" można by przypisać do kryminałów.
Jednakże później książka łączy się w całość.
Fabuła nie jest porywająca. I choć mamy tu motywy kryminalne, które według...

Książkę kupiłam przez przypadek w jakimś supermarkecie na przecenie. Zainteresowała mnie okładka, nawet nie przeczytałam informacji o książce. Książka ciekawa, fajny lekki kryminał, na jeden weekend w sam raz.

Książka nie trzyma w napięciu, bardzo przewidywalna. Wątek kryminalny błahy i słabo rozwinięty.. Jedynym atutem są fragmenty poświęcone kulturze Chin.

Historia osadzona w ciekawym miejscu i w ciekawym czasie. Polecam przede wszystkich ze względu na Chiny.

• Chiny
  • Sensacja
  • Chińszczyzna
  • Horror/thriller

Dodaj cytat z książki Papierowy motyl