Osamotniony na szczytach serca

Tłumaczenie: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Świat Książki
poezja

Dla Rainera Marii Rilkego (1875-1926) poezja nie była celem samym w sobie: dzięki niej usiłował poznać i zrozumieć świat. W zbiorze m.in. fragmenty Modlitewnika i Księgi obrazów oraz sławne Sonety do Orfeusza i ? uważane za testament poety ? Elegie duinejskie. Uhonorowany wieloma nagrodami przekład Adama Pomorskiego uważany jest za wybitne osiągnięcie translatorskie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

KrystynaL | 2017-11-08

Rene Karl Wilhelm Johann Josef Maria Rilke - emocjonalny samotnik z prowincjonalnej, austro-wegierskiej Pragi. Geniusz poezji, wielki pasjonat sztuki i filozofii, ktory duzo podrozowal i z wielkim entuzjazmem przygladal sie rzezbie, malarstwu, architekturze i krajobrazowi.
W wierszach z tego wspanialego zbioru docieka istoty zjawisk wszelkich, nie rozdziela zycia od smierci, o wszystkim pisze z niezwykla wrazliwoscia, czasem wrecz ekstatycznie. Niewymownie nastrojowe sa zawarte w tomie liryki z 'Ksiegi obrazow'.

A to jeden z 'Nowych wierszy', przyklad skupienia sie na doznaniach plastycznych, wyjatkowej wyobrazni oraz nadzwyczajnej precyzji z jaka Rilke pisal o dzielach, z ktorymi obcowal.

Rzymska fontanna
Borghese

Dwie misy, z ktorych jedna wyzsza drugiej
z krawedzi kraglej marmurowej starej
lekko nachylajaca wody strugi
w dol, ku stojacej wodzie dolnej czary,

tej przeciwstawiajacej swe milczenie
gadulstwu tamtej, jej tez jak na dloni
jak nowa rzecz skros cienie i...

Literatka | 2018-01-12
Przeczytana: 20 grudnia 2017