Okładka książki Pielgrzym

wydawnictwo
Świat Książki
typ
papier
5,46 (5607 ocen i 237 opinii)

Opis książki

W młodości Coelho poznał różne religie i praktyki duchowe. Był hippisem, podróżował, próbował wszystkiego i... głęboko w sercu pochował marzenia o pisaniu. Przełomem w jego życiu była odbyta w 1968 r. pielgrzymka do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela. Mistyka tego miejsca wywołała we mnie taki wstrząs, że musiałem to opisać, wspomina pisarz. Tak powstał Pielgrzym. Bohater książki również wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz ze św. Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik. Pod jego okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia wraz z nim i my rozpoznajemy swego anioła i demona, uczymy się uwalniać od cierpień miłosnych, przekonujemy się, że w praktyce strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało....

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marlena | 2013-11-28

Filozoficzne wtręty w książkach Coelho zwykle mi nie przeszkadzają. Jednak akurat "Pielgrzym" to jeden wielki moralizatorski bełkot. Książkowe zbawianie świata, z którego nic nie wynika. Gdyby to ten utwór wpadł mi w ręce jako pierwszy w kolejności, na pewno nic więcej tego autora bym nie przeczytała. Wszystkie cechy, które lekko mnie drażniły w innych jego utworach, tu zostały skumulowane, bo warstwa fabuły została zniwelowana do minimum, potraktowana została jako pretekst do wynurzeń religijno-filozoficznych. Metafizyka dla opornych.

moho123 | 2015-01-19
Na półkach: Wpadki, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Muszę przyznać że napaliłem się na tę książkę jak bezzębny na suchary. Strasznie dużo w około niej a raczej autora jest w naszym kraju ochów i achów. Poświeciłem jej trzy dni dojazdów do pracy. Niestety Pielgrzym jest dla mnie sporym rozczarowaniem. Na samym początku nie za bardzo wiedziałem co jest z tą książką nie tak. Na to co jest nie tak wpadłem na seansie filmu Niezłomny adaptacji świetnej książki pod tym samym tytułem. Wtedy mnie olśniło. Zarówno film Niezłomny jak i Pielgrzym wyprani są całkowicie z emocji. Kompletnie nie zależało mi na losach bohaterów bo zwyczajnie nie byli dla mnie zbyt przekonywający i wiarygodni. Brnąc dalej w tę historie miałem wrażenie jakbym czytał coś w rodzaju „Religijnych kulinarnych podróży” Pana Roberta w parze z Wojciechem C.
Jeden uduchowiany podróżnik którego bardzo lubię słuchać kiedy opowiada o odwiedzanych krainach a drugi to misiowaty smakosz który też bardzo ciekawie opowiada ale o jedzeniu i jego historii.
Z tym że w tej książce...

Danway | 2011-03-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011, @Blog
Przeczytana: 28 lutego 2011

Jedna z pierwszych książek Paulo Coelho (dokładnie trzecia, ale dwie pierwsze nie zostały do tej pory wydane w Polsce) napisana w 1987... W naszym kraju długo trzeba było czekać z tą książką bo aż do roku 2003, kiedy to pojawiło się pierwsze polskie wydanie...

Jak widać na początku Paulo Coelho wcale nie był poczytnym pisarzem, ale chyba wówczas nastąpił jakiś dziwny boom, że w przeciągu czterech czy pięciu lat sprzedano ponad 300 tysięcy "Pielgrzymów"...

Książka jest jedną z bardziej osobistych książek Coelho... Opowiada o wędrówce do Santiago de Compostela, najbardziej znanego hiszpańskiego sanktuarium... Sam Coelho również uczestniczył w takiej wędrówce i stąd jego trafne spostrzeżenia z trasy... Warto wiedzieć, że po tej pielgrzymce zaczął na poważnie pisać...

Nie jest to jednak zwykła pielgrzymka... Nawet oryginalny tytuł to podkreśla: "Diario de um mago"... Nie znam portugalskiego ani hiszpańskiego, ale mnie to kojarzy się to z "pamiętnikiem maga"... Wraz z nim w drodze...

amanityna | 2010-08-27

Filozofia rodem ze ściennego kalendarza, słaby warsztat, wmawianie czytelnikowi, że książka porusza Ważne Sprawy i irytująca mania pisania Pojęć Nadrzędnych z wielkich liter.

Hailgun | 2011-07-13

Do dzisiaj jestem przekonana, że to jedna, wielka, zagmatwana metafora na odkrywanie w sobie geja.

kasandra_85 | 2012-05-25
Przeczytana: maj 2012

wooooho | 2011-06-13
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Ta książka umocniła mnie w stwierdzeniu, że już nigdy więcej nie odważę się sięgnąć po Coelho. Książeczka na tyle zła, że to aż nieprawdopodobne.

Lacaramel | 2010-12-21

Razem z lektura tej ksiazki, przyszlo moje rozczarowanie Coelho!

foolosophy | 2010-03-04

Paulo Coelho jest tym autorem, z nielicznej listy, którego bez przeczytania recenzji, opisu z tyłu książki, na pewno kupię. Jak tylko zobaczyłam tę książkę na wystawie w Rossmannie długo się nie zastanawiałam. I jeszcze tylko 9,90!
Książka wyjątkowo mnie zaskoczyła. To nie byle jaka powieść o jakiejś tam pielgrzymce. Nie chodzi nawet tu o chrześcijaństwo. Ale o Zakon Ram.
Podróż bohatera wciągnęła mnie bez końca, a ćwiczenia jakie Petrus uczył Paulo strasznie przypadły mi do gustu, uwierzcie mi, te ćwiczenia na prawdę pomagają. Idąc do ciemnego lasu z psem, wykonałam ćwiczenie cierpienia i pomogło! Nie czułam strachu przed ciemnością czy tym, że idę sama. Bo skupiałam się na bólu fizycznym, a nie psychicznym.
Książka warta świeczki!

Książkowo | 2012-02-27
Na półkach: *!!, Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Książka ta opowiada o tym, że w każdym człowieku zawsze pozostaje jakaś cząstka do odkrycia. Wiele dróg nadal jest jeszcze nieodkrytych, dla kogoś, kto pragnie wciąż głębiej poznawać siebie.
Pisarz czerpie w tej powieści ze swoich osobistych doświadczeń.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku