Pielgrzym

1 179
1 261
Diário de um mago

Inne wydania

W młodości Coelho poznał różne religie i praktyki duchowe. Był hippisem, podróżował, próbował wszystkiego i... głęboko w sercu pochował marzenia o pisaniu. Przełomem w jego życiu była odbyta w 1968 r. pielgrzymka do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela. Mistyka tego miejsca wywołała we mnie taki wstrząs, że musiałem to opisać, wspomina pisarz. Tak powstał Pielgrzym. Bohater książki również wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz ze św. Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik. Pod jego okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia wraz z nim i my rozpoznajemy swego anioła i demona, uczymy się uwalniać od cierpień miłosnych, przekonujemy się, że w praktyce strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało....

• Żywopłot

Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson

8,19 (793 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2013-11-28

Filozoficzne wtręty w książkach Coelho zwykle mi nie przeszkadzają. Jednak akurat "Pielgrzym" to jeden wielki moralizatorski bełkot. Książkowe zbawianie świata, z którego nic nie wynika. Gdyby to ten utwór wpadł mi w ręce jako pierwszy w kolejności, na pewno nic więcej tego autora bym nie przeczytała. Wszystkie cechy, które lekko mnie drażniły w innych jego utworach, tu zostały skumulowane, bo warstwa fabuły została zniwelowana do minimum, potraktowana została jako pretekst do wynurzeń religijno-filozoficznych. Metafizyka dla opornych.

| 2015-01-19
Na półkach: Wpadki, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Muszę przyznać że napaliłem się na tę książkę jak bezzębny na suchary. Strasznie dużo w około niej a raczej autora jest w naszym kraju ochów i achów. Poświeciłem jej trzy dni dojazdów do pracy. Niestety Pielgrzym jest dla mnie sporym rozczarowaniem. Na samym początku nie za bardzo wiedziałem co jest z tą książką nie tak. Na to co jest nie tak wpadłem na seansie filmu Niezłomny adaptacji świetnej książki pod tym samym tytułem. Wtedy mnie olśniło. Zarówno film Niezłomny jak i Pielgrzym wyprani są całkowicie z emocji. Kompletnie nie zależało mi na losach bohaterów bo zwyczajnie nie byli dla mnie zbyt przekonywający i wiarygodni. Brnąc dalej w tę historie miałem wrażenie jakbym czytał coś w rodzaju „Religijnych kulinarnych podróży” Pana Roberta w parze z Wojciechem C.
Jeden uduchowiany podróżnik którego bardzo lubię słuchać kiedy opowiada o odwiedzanych krainach a drugi to misiowaty smakosz który też bardzo ciekawie opowiada ale o jedzeniu i jego historii.
Z tym że w tej książce...

Danway | 2011-03-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011, @Blog
Przeczytana: 28 lutego 2011

Jedna z pierwszych książek Paulo Coelho (dokładnie trzecia, ale dwie pierwsze nie zostały do tej pory wydane w Polsce) napisana w 1987... W naszym kraju długo trzeba było czekać z tą książką bo aż do roku 2003, kiedy to pojawiło się pierwsze polskie wydanie...

Jak widać na początku Paulo Coelho wcale nie był poczytnym pisarzem, ale chyba wówczas nastąpił jakiś dziwny boom, że w przeciągu czterech czy pięciu lat sprzedano ponad 300 tysięcy "Pielgrzymów"...

Książka jest jedną z bardziej osobistych książek Coelho... Opowiada o wędrówce do Santiago de Compostela, najbardziej znanego hiszpańskiego sanktuarium... Sam Coelho również uczestniczył w takiej wędrówce i stąd jego trafne spostrzeżenia z trasy... Warto wiedzieć, że po tej pielgrzymce zaczął na poważnie pisać...

Nie jest to jednak zwykła pielgrzymka... Nawet oryginalny tytuł to podkreśla: "Diario de um mago"... Nie znam portugalskiego ani hiszpańskiego, ale mnie to kojarzy się to z "pamiętnikiem maga"... Wraz z nim w drodze...

amanityna | 2010-08-27

Filozofia rodem ze ściennego kalendarza, słaby warsztat, wmawianie czytelnikowi, że książka porusza Ważne Sprawy i irytująca mania pisania Pojęć Nadrzędnych z wielkich liter.

Hailgun | 2011-07-13

Do dzisiaj jestem przekonana, że to jedna, wielka, zagmatwana metafora na odkrywanie w sobie geja.

wooooho | 2011-06-13
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Po mniejszych i większych rozczarowaniach, postanowiłam dać Coelho jeszcze jedną szansę - a co, może byłam po prostu zbyt surowa! E, gdzie tam... Ta książka tylko umocniła mnie w stwierdzeniu, że już NIGDY WIĘCEJ nie odważę się sięgnąć po Coelho.

kasandra_85 | 2012-05-25
Przeczytana: maj 2012

książek: 1903
foolosophy | 2010-03-04

Paulo Coelho jest tym autorem, z nielicznej listy, którego bez przeczytania recenzji, opisu z tyłu książki, na pewno kupię. Jak tylko zobaczyłam tę książkę na wystawie w Rossmannie długo się nie zastanawiałam. I jeszcze tylko 9,90!
Książka wyjątkowo mnie zaskoczyła. To nie byle jaka powieść o jakiejś tam pielgrzymce. Nie chodzi nawet tu o chrześcijaństwo. Ale o Zakon Ram.
Podróż bohatera wciągnęła mnie bez końca, a ćwiczenia jakie Petrus uczył Paulo strasznie przypadły mi do gustu, uwierzcie mi, te ćwiczenia na prawdę pomagają. Idąc do ciemnego lasu z psem, wykonałam ćwiczenie cierpienia i pomogło! Nie czułam strachu przed ciemnością czy tym, że idę sama. Bo skupiałam się na bólu fizycznym, a nie psychicznym.
Książka warta świeczki!

Lacaramel | 2010-12-21

Razem z lektura tej ksiazki, przyszlo moje rozczarowanie Coelho!

Książkowo_czyta | 2012-02-27
Na półkach: Pudło_1, *!!, Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Książka ta opowiada o tym, że w każdym człowieku zawsze pozostaje jakaś cząstka do odkrycia. Wiele dróg nadal jest jeszcze nieodkrytych, dla kogoś, kto pragnie wciąż głębiej poznawać siebie.
Pisarz czerpie w tej powieści ze swoich osobistych doświadczeń.

Powstanie film o życiu Paulo Coelho

Zakończyły się zdjęcia do filmu biograficznego o wyjątkowo popularnym wśród czytelników pisarzu. Jego fabuła ma przedstawiać historię życia Paulo Coelho, zanim stał się on autorem książkowych bestsellerów.

Dziś 65. urodziny Paulo Coelho

Mistyk, pisarz, którego książki zmieniają ludzkie życie, czy pseudo-filozof i grafoman? Paulo Coelho, jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobistości w świecie literatury obchodzi dziś 65. urodziny.