Pani Bovary

1 289
Madame Bovary
klasyka, Francja, nowy przekład
klasyka

Nowy przekład jednej z najważniejszych powieści dziewiętnastego wieku, będącej kamieniem milowym europejskiej prozy realistycznej. Drobiazgowe studium psychologiczne kobiety z prowincji, która nie potrafi pogodzić powierzchownie przyswojonych romantycznych ideałów z hipokryzją i nudą małomiasteczkowej egzystencji. Jednak nie sama fabuła jest tu najważniejsza. Flaubert podniósł Emmę Bovary do rangi literackiego typu, na równi z Faustem i Don Juanem towarzyszy nam ona nie tylko w trakcie podróży przez literaturę współczesną, lecz także w życiu codziennym. Okładka: twarda z obwolutą, Rok wydania: 2005,

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Łokieć_Pana_D | 2016-02-12

Rzecz o kobiecie, która nie akceptuje. Emma. Manipulantka, żona niepoprawna - to wyrok większości. A ja mam wątpliwości. Zepsuta i próżna? Wolne żarty! Nie więcej niż cały gatunek człowieczy. Tyle, że się przed sobą (i czytelnikiem) przyznaje. Źle czyni gdy inni kończą tylko na złej myśli. Wyburza ścianę z rozczarowania, przed którą większość pokornie się zatrzyma. "Chcę więcej, chcę życia innego!" Jej egoizm odpycha, lecz ja jej współczuję. I rozumiem. Ona się nie podda, bo jej marzenia były zbyt silne.
Klasyka nie tylko z nazwy. To o świadomości, że życie się nie udaje. O tej myśli strasznej, która paraliżuje lub do czynów popycha haniebnych. Literatura, której nie pije się haustem. Ja też się musiałem nauczyć. Odrzucona kiedyś, dziś ujmuje mnie przenikliwością i pięknem.

ardnaskela | 2015-01-24

Książka świetna. Doskonale przedstawia co czuje i myśli kobieta.

Jednocześnie główna bohaterka działa mi niesamowicie na nerwy. Jej naiwność i próżność nie mają końca. Nie uczy się na swoich błędnach. Wiecznie czuje się pokrzywdzona przez los. Nie dojrzewa. Nieładnie tak mówić ale Emma jest bardziej głupia niż wrażliwa.

Doskonalenie rozumiem dlaczego Emma była nieszczęśliwa, jednak miała wiele okazji aby zmienić swoje życie na bardziej ją zadowalające. Chciałoby się powiedzieć rusz tyłek kobieto i zrób coś jeśli jesteś taka nieszczęśliwa.

Emma jest samodestrukcyjna tak jak Anna Karenina. Ale o ile bohaterkę Tołstoja da się lubić i to bardzo, Emma jest niesympatyczna może dlatego że jest znacznie mniej inteligentna niż Anna, albo Tołstoj był lepszym pisarzem.

Flaubert był mężczyzną, może dlatego nie dał bohaterce szansy. Szkoda. Jednocześnie sama książka jest dzięki temu dużo lepsza. Polecam!

| 2015-08-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klasyka literatury światowej, jedna z najważniejszych pozycji mojego dotychczasowego życia.
Jako że podejmuję się napisania recencji mogę śmiało pozwolić sobie na subiektywne zachwyty nad tym tytułem.
"Pani Bovary" to realistyczne studium psychologiczne głównej bohaterki- Emmy Bovary. Pisarz w swej powieści zobrazował zmiany zachodzące w duszy człowieka. Czyż może istnieć coś bardziej interesującego niż poznawanie tajemnic ludzkiej natury?
Każdy miłośnik powieści psychologicznych stanowczo zaprzeczy.Ja też zaprzeczę, odkrywanie najgłębszych myśli, uczuć, namiętności jednostki dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, czasem wielu więcej niż powieść kryminalna czy sensacyjna.
Tyle samo emocji wywołała publikacja "Pani Bovary" w drugiej połowie XIX w. Pozycja została uznana za skandalizującą, łamiącą wszelką moralność, konwenanse i religijne obyczaje. Współcześnie lektura nie budzi tak wielu gwałtownych reakcji, lecz wydarzenia z przeszłości pozwalają mniemać, że autor wykazał się...

natkaaa003 | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Chyba każdemu z nas zdarza się czasem całkowicie zatracić w czytanej książce. Wyobrażamy sobie wtedy siebie żyjących w przedstawionym świecie, marzymy by przeżyć niezwykłą przygodę, wielką miłość lub by poznać jakiegoś charyzmatycznego bohatera. Gdy książka się kończy, przez chwilę czujemy się otumanieni, lecz zaraz trzeba wrócić prawdziwego świata i zająć się codziennymi obowiązkami. „Pani Bovary” jest opowieścią o kobiecie, która nie potrafiła tego zrobić. Tak mocno zatracała się w czytanych książkach, że w jej głowie zatarła się granica między światem realnym a fikcyjnym. Ponad wszystko pragnęła, by jej życie wyglądało, jak w romantycznych powieściach. Marzyła o luksusowym życiu, idealnej miłości i doskonałym mężczyźnie. Wszystko to sprawiało, że czuła się znudzona i rozczarowana tym, co tworzyło jej świat: małżeństwem, macierzyństwem, stanem majątkowym i pozycją społeczną. Ciągle czuła się niezaspokojona i sfrustrowana. Pragnęła od życia coraz więcej, nigdy jednak osiągając...

warszafka | 2014-06-01
Przeczytana: kwiecień 2014

Biedna nieszczęśliwa Emmo, iluż inwektywami, obelgami, epitetami można Cię obrzucić? Samolubna; egocentryczna; zepsuta; rozpustna; niewierna żona; nieczuła, wyrodna matka. Ale kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem, ja w Ciebie rzucić nim nie mogę i nie chcę, nie tylko dlatego, że pomna jestem swoich własnych błędów, przewin i grzechów; ale dlatego, że Ciebie nie potępiam, nie oceniam, że Tobą nie pogardzam. Wzbudziłaś we mnie bezmiar współczucia i czułość. Nie potrafię postrzegać Cię jako istoty z gruntu złej, niemoralnej, pustej; dostrzegam w Tobie jedynie bezradnie miotającego się człowieka, który zbłądził w poszukiwaniu rzeczy nierealnych i złudnych; zagubionego w pogoni za celem, który rzekomo ma go uszczęśliwić.

Czy to Twoja wina, że karmiłaś się mrzonkami, jeśli Twą strawą duchową były pośledniego gatunku romanse, że wolałaś się identyfikować z bohaterkami powieści przeżywającymi gwałtowne namiętności, nie widziałaś nic atrakcyjnego, pociągającego w szarej...

Animi | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone, 2014
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Nie potrafię i nie chcę niczego powieści zarzucić.
Niektórych może nudzić, irytować, odrzucać, a ja nie podzielę ich zdania.

Zacznę od tego, że wypożyczyłam "Panią Bovary" w przekładzie Ryszarda Engelkinga, w nowym wydaniu, co sprawiło, że jeszcze przyjemniej się ją czytało. I warto zwrócić uwagę na posłowie zawarte w tej właśnie wersji. Uzmysłowiło mi, że wiele fragmentów nieświadomie spłyciłam. Co więcej, że w treści tkwi wciąż niezliczona ilość symboli, których nie zauważyłam i najpewniej już nigdy nie zauważę, a przecież i bez tego uznałam książkę za bardzo złożoną.

Będąc kobietą, nie potrafiłabym opisać kobiecej psychiki nawet w połowie tak trafnie, jak zrobił to autor będący mężczyzną.
Pani Bovary jest żywa i charakterna, choć pospolita. W dodatku trochę biedna w tej swojej pospolitości, bo przecież całe życie dążyła do bycia niezwykłą. Chciała mieć wszystko co najlepsze, rozpływać się w rozkoszach i gromadzić w sobie uczucia, które (póki nieznane) wydawały się kuszącymi...

Edyta Procajło | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Nigdy więcej. Są książki, które trzeba przeczytać, odłożyć na półkę i już do nich nie wracać. Albo spalić. Jak kto woli.

Są książki, które nie porywają, mimo że nadano im zaszczytny tytuł arcydzieła. Są książki, które irytują, drażnią, wywołują złość. Nic nie wnoszą.

Emma przeważnie nie wzbudza mojego współczucia. Jest jak głupia gąska, której mam ochotę powiedzieć – „Posiadasz wszystko, o co ci jeszcze chodzi? Dlaczego tak bardzo nie szanujesz ludzi?”. Że niby cierpiała, ponieważ miała naturę romantyczki, a trafiała jedynie na ludzi gnuśnych i mało inteligentnych? Bo wyszła za mąż bez zastanowienia, a ponadto nikt nie potrafił zrozumieć jej porywów serca, tęsknoty za wolnością i światowym życiem? Bez przesady. Nie jestem z gatunku tych, co to nadzwyczaj mocno stąpają po ziemi, też lubię pomarzyć, pobujać w obłokach, biegać boso po trawie, podróżować i kupować piękne stroje. Emmy jednak nie rozumiem. Że niby jestem pruderyjna? Być może. Chyba wolę poczciwego, choć czasami nudnego...

sabrina | 2018-03-02
Na półkach: Moda, Przeczytane

Można mieć wszystko czego sobie człowiek wymarzy a i tak być nie szczęśliwym przez to, że się ma nierealne wyobrażenia np. na temat romantycznej miłości i o tym właśnie jest m. in. ta książka. Zatem Pani B. to utwór o kobiecie, która starała się być jak Hestia, Dulcynea (dla swego mężczyzny),oraz Afrodyta (i wieść życie rozrywkowe).Mając jednocześnie dość absurdalne wyobrażenia na temat życia a zwłaszcza w temacie miłości, co będzie miało swe konsekwencje dla Pani B., przez to, iż nie potrafiła doceniać dobra jakie ją otaczało.
Wadą tej książki są irytująco przydługie opisy, których ilość przewyższa liczbę dialogów.
Zaletami, które ratują tą pozycje są tekstylne wątki, oraz wątki feministyczne. Koniec końców książkę tą czytało się ślamazarnie głównie przez rozjątrzenie jakie wywołuje przede wszystkim sama postać Pani B.. Daje 5 gwiazdek lecz jest to ocena na wyrost.

Katherina87 | 2016-10-16

Pani Bovary – wydana w 1857 roku powieść realistyczno-psychologiczna Gustawa Flauberta o miłości naiwnego wdowca – doktora Karola Bovary'ego – do pozornie cnotliwej córki jego pacjenta – Emmy Rouault. Autor ukazuje w książce upadek kobiety już w chwili zawarcia przez nią związku małżeńskiego.

W latach 50-tych głośna była sprawa prowincjonalnego lekarza Delamare, którego żona popełniła samobójstwo zostawiając męża z małą córeczką. Ta wstrząsająca historia stała się kanwą powieści Pani Bovary, w której przedstawił Flaubert losy Karola i Emmy. Ta obfitująca w wiele wątków historia stanowi wycinek z życia ludzi mieszkających w małym miasteczku we Francji za czasów Napoleona III.
To historia ludzi pospolitych, o których nie pamięta historia, ich wzlotów, upadków, sukcesów, słabości, osobistych dramatów. Główna Bohaterka – Emma - jest postacią niezwykle skomplikowaną i ciekawą, w atmosferze nudnego życia pospolitych mieszczan nie potrafi się odnaleźć. Jej losy stanowią krytykę...