Własny pokój. Trzy Gwinee

Tłumaczenie: Ewa Krasińska
Wydawnictwo: Sic!

Dwa zamieszczone w tym tomie, w przekładzie Ewy Krasińskiej z jej wstępem, eseje należą do najważniejszych pism publicystycznych Virginii Woolf (1882-1940). To feministyczna klasyka, podejmująca temat umysłowego wyzwolenia kobiet i pacyfizmu, świetnie ilustrująca ewolucję poglądów Woolf w tej dziedzinie. Znakomita literacko.

książek: 1990

Oba eseje Virginii Woolf dzieli prawie dziesięć lat, ale warto je przeczytać - są świetnie i sprawnie napisane. Co poza tym?.
'Własny pokój' dotyczy niby kobiet w literaturze, jednak autorka dodała nieco oryginalnych, feministycznych poglądów - czasem trafnych, chociaż umieściłabym je wyłącznie w tamtej epoce. Podczas czytania tego eseju można poznać zdanie Virginii o swoich sławnych poprzedniczkach.
'Trzy gwinee' tematycznie związany jest z protestem przeciwko wojnie z perspektywy kobiety z bardzo pomysłowa forma (list do mężczyzny).
Jednakże pierwszy esej ma charakter jakby lekki, trochę żartobliwy, gdzie Virginia Woolf nie mówi wprost o tym, co myśli o staroświeckich poglądach patriarchatów angielskich. Dopiero w 'Trzech gwineach' pisze wszystko wprost, nie owija w bawełnę - widziałam w tym strach i obawa o zbliżającą się wówczas II wojnę światową.
Biblia feminizmu - czy to określenie pasuje do tej książki? Myślę, że tak, chociaż, jak tu określiłam, wiele poglądów pisarki...

KoKo | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Ciekawe spostrzeżenia, ładnie podane, nic nie zgrzyta. Moją uwagę przykuło zdanie: "Odkąd jednak Kościół stał się zawodem, a od swych proroków zaczął wymagać wykształcenia i płacić im za prorokowanie, odtąd jedna płeć ma wstęp, zaś druga jest z niego wykluczona."

lajt | 2010-06-19
Przeczytana: 2005 rok

Klasyka myśli feministycznej.

Calamitas | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Non fiction

Niezwykła książka. Pozwoliła mi przenieść się w zupełnie inne czasy, które są tak bardzo obce i właściwie nieprzyjazne dla współczesnej kobiety. Te eseje przypomniały mi jak wiele zawdzięczamy kobietom, które walczyły o swoje, a właściwie i NASZE, prawa ponad 100 lat temu. Jakie szczęście, że nie muszę siedzieć w salonie i dziergać, grzecznie się uśmiechać i zabawiać nikogo miłą konwersacją!!! Nie doceniamy takich rzeczy na co dzień niestety...

Sylwia Kluczewska | 2013-03-22
Przeczytana: 21 marca 2013

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 11 września 1978

"Kobiety wyzwolone" uznają to za "ramotę", "kobiety zniewolone" za niedosiężne szczyty

LoboBathory | 2015-12-24
Na półkach: Akademia, Przeczytane

90% współczesnego życia intelektualnego można uznać za przypisy do Virginii Woolf.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-01
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Znakomita literacko? Całkowicie się zgadzam!

Elżbieta | 2010-10-21
Przeczytana: 2010 rok

Po prostu trzeba przeczytać.

Klara | 2016-12-02