Własny pokój. Trzy Gwinee

Tłumaczenie: Ewa Krasińska
Wydawnictwo: Sic!

Dwa zamieszczone w tym tomie, w przekładzie Ewy Krasińskiej z jej wstępem, eseje należą do najważniejszych pism publicystycznych Virginii Woolf (1882-1940). To feministyczna klasyka, podejmująca temat umysłowego wyzwolenia kobiet i pacyfizmu, świetnie ilustrująca ewolucję poglądów Woolf w tej dziedzinie. Znakomita literacko.

książek: 1985

Oba eseje Virginii Woolf dzieli prawie dziesięć lat, ale warto je przeczytać - są świetnie i sprawnie napisane. Co poza tym?.
'Własny pokój' dotyczy niby kobiet w literaturze, jednak autorka dodała nieco oryginalnych, feministycznych poglądów - czasem trafnych, chociaż umieściłabym je wyłącznie w tamtej epoce. Podczas czytania tego eseju można poznać zdanie Virginii o swoich sławnych poprzedniczkach.
'Trzy gwinee' tematycznie związany jest z protestem przeciwko wojnie z perspektywy kobiety z bardzo pomysłowa forma (list do mężczyzny).
Jednakże pierwszy esej ma charakter jakby lekki, trochę żartobliwy, gdzie Virginia Woolf nie mówi wprost o tym, co myśli o staroświeckich poglądach patriarchatów angielskich. Dopiero w 'Trzech gwineach' pisze wszystko wprost, nie owija w bawełnę - widziałam w tym strach i obawa o zbliżającą się wówczas II wojnę światową.
Biblia feminizmu - czy to określenie pasuje do tej książki? Myślę, że tak, chociaż, jak tu określiłam, wiele poglądów pisarki...

tumor | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Oto piękny umysł!

Czytając kolejne książki Virginii Woolf byłem coraz bardziej zafascynowany żywością jej myśli, elastycznością intelektu. Choć tomy kurzą się na bibliotecznych półkach, jak przystało szacownym klasykom, niejednokrotnie odnajdziemy w nich myśl ponadczasową, wyprzedzającą nie tylko dwudziestolecie, ale i dziś nie dla wszystkich konserwatystów strawną.

Aktualność "Własnego pokoju" i "Trzech gwinei" nie leży oczywiście w przedstawieniu realiów, od czasu powstania tekstów kobiety wiele zyskały w kwestii możliwości uczenia się i podejmowania pracy zarobkowej. Teksty Woolf, oba kunsztowne, żywe i niepozbawione ironii, sięgają jednak o wiele głębiej, są analizą światopoglądów i postaw. Odnajdziemy w nich wiele niebanalnych spostrzeżeń dotyczących życia kobiet, znakomite argumenty przeciwko utrwalonym mitom na temat płci, uwagi cięte i dosadne, rozumowania subtelne i eleganckie.

Mimo niepodważalnych walorów intelektualnych i artystycznych (jeśli nie z uwagi na nie!)...

KoKo | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Ciekawe spostrzeżenia, ładnie podane, nic nie zgrzyta. Moją uwagę przykuło zdanie: "Odkąd jednak Kościół stał się zawodem, a od swych proroków zaczął wymagać wykształcenia i płacić im za prorokowanie, odtąd jedna płeć ma wstęp, zaś druga jest z niego wykluczona."

lajt | 2010-06-19
Przeczytana: 2005 rok

Klasyka myśli feministycznej.

Calamitas | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Non fiction

Niezwykła książka. Pozwoliła mi przenieść się w zupełnie inne czasy, które są tak bardzo obce i właściwie nieprzyjazne dla współczesnej kobiety. Te eseje przypomniały mi jak wiele zawdzięczamy kobietom, które walczyły o swoje, a właściwie i NASZE, prawa ponad 100 lat temu. Jakie szczęście, że nie muszę siedzieć w salonie i dziergać, grzecznie się uśmiechać i zabawiać nikogo miłą konwersacją!!! Nie doceniamy takich rzeczy na co dzień niestety...

Sylwia Kluczewska | 2013-03-22
Przeczytana: 21 marca 2013

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 11 września 1978

"Kobiety wyzwolone" uznają to za "ramotę", "kobiety zniewolone" za niedosiężne szczyty

LoboBathory | 2015-12-24
Na półkach: Akademia, Przeczytane

90% współczesnego życia intelektualnego można uznać za przypisy do Virginii Woolf.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-01
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Znakomita literacko? Całkowicie się zgadzam!

Elżbieta | 2010-10-21
Przeczytana: 2010 rok

Po prostu trzeba przeczytać.