A Room Of One's Own/Three Guineas

poradniki
Penguin Books

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Listy miłosne: Virginia Woolf i Vita Sackville-West Vita Sackville West, Virginia Woolf
Listy miłosne:... Vita Sackville West...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...

Świetna publicystyka ale najważniejsze, że wciąż aktualna. Na pewno już nie w takim stopniu jak niemal sto lat temu ale, wciąż jest wiele do zrobienia z postulatów wygłoszonych przez Virginię.

Wymagająca skupienia, ale doskonała uczta intelektualna. Smutne, że wiele kwestii w pewnym zakresie wciąż aktualne. Warta przeczytania.

O, jak dobrze znowu wrócić po latach do tego tekstu, poczuć tą siłę kobiety o wielkim darze słowa.

V. Woolf pisze: Historia męskiego sprzeciwu wobec emancypacji kobiet jest, być może, ciekawsza niż historia samej emancypacji"

To ciągle błyskotliwy esej, nie tracący nic na swojej wartości literackiej jaki wartości wymowy, ujęty w zgrabna całość potok myśli, z licznymi odniesieniami do tekstów i postaci literackich. Wielka erudycja. Chapeau bas!

Oto piękny umysł!

Czytając kolejne książki Virginii Woolf byłem coraz bardziej zafascynowany żywością jej myśli, elastycznością intelektu. Choć tomy kurzą się na bibliotecznych półkach, jak przystało szacownym klasykom, niejednokrotnie odnajdziemy w nich myśl ponadczasową, wyprzedzającą nie tylko dwudziestolecie, ale i dziś nie dla wszystkich konserwatystów strawną.

Aktualność "Własnego pokoju" i "Trzech gwinei" nie leży oczywiście w przedstawieniu realiów, od czasu powstania tekstów kobiety wiele zyskały w kwestii możliwości uczenia się i podejmowania pracy zarobkowej. Teksty Woolf, oba kunsztowne, żywe i niepozbawione ironii, sięgają jednak o wiele głębiej, są analizą światopoglądów i postaw. Odnajdziemy w nich wiele niebanalnych spostrzeżeń dotyczących życia kobiet, znakomite argumenty przeciwko utrwalonym mitom na temat płci, uwagi cięte i dosadne, rozumowania subtelne i eleganckie.

Mimo niepodważalnych walorów intelektualnych i artystycznych (jeśli nie z uwagi na nie!) teksty Woolf pozostaną niedocenione (racja: nieczytane) przez tę część społeczeństwa, która ich potrzebuje najbardziej. Natomiast miłośnicy literackich spotkań z pięknymi umysłami "Własny pokój" i "Trzy gwinee" docenią na pewno.

Oto piękny umysł!

Znakomita literacko? Całkowicie się zgadzam!

Znakomita literacko? Całkowicie się zgadzam!

90% współczesnego życia intelektualnego można uznać za przypisy do Virginii Woolf.

Ciekawe spostrzeżenia, ładnie podane, nic nie zgrzyta. Moją uwagę przykuło zdanie: "Odkąd jednak Kościół stał się zawodem, a od swych proroków zaczął wymagać wykształcenia i płacić im za prorokowanie, odtąd jedna płeć ma wstęp, zaś druga jest z niego wykluczona."

Niezwykła książka. Pozwoliła mi przenieść się w zupełnie inne czasy, które są tak bardzo obce i właściwie nieprzyjazne dla współczesnej kobiety. Te eseje przypomniały mi jak wiele zawdzięczamy kobietom, które walczyły o swoje, a właściwie i NASZE, prawa ponad 100 lat temu. Jakie szczęście, że nie muszę siedzieć w salonie i dziergać, grzecznie się uśmiechać i zabawiać nikogo miłą konwersacją!!! Nie doceniamy takich rzeczy na co dzień niestety...

Oba eseje Virginii Woolf dzieli prawie dziesięć lat, ale warto je przeczytać - są świetnie i sprawnie napisane. Co poza tym?.
'Własny pokój' dotyczy niby kobiet w literaturze, jednak autorka dodała nieco oryginalnych, feministycznych poglądów - czasem trafnych, chociaż umieściłabym je wyłącznie w tamtej epoce. Podczas czytania tego eseju można poznać zdanie Virginii o swoich sławnych poprzedniczkach.
'Trzy gwinee' tematycznie związany jest z protestem przeciwko wojnie z perspektywy kobiety z bardzo pomysłowa forma (list do mężczyzny).
Jednakże pierwszy esej ma charakter jakby lekki, trochę żartobliwy, gdzie Virginia Woolf nie mówi wprost o tym, co myśli o staroświeckich poglądach patriarchatów angielskich. Dopiero w 'Trzech gwineach' pisze wszystko wprost, nie owija w bawełnę - widziałam w tym strach i obawa o zbliżającą się wówczas II wojnę światową.
Biblia feminizmu - czy to określenie pasuje do tej książki? Myślę, że tak, chociaż, jak tu określiłam, wiele poglądów pisarki angielskiej pasowało do przełomu XIX i XX wieku i niewiele z nich można odnieść do czasów obecnych.

• Feminizm
  • Virginia Woolf