Opowieści o Niewidzialnym

Okładka książki Opowieści o Niewidzialnym
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Seria: Cykl o Niewidzialnym literatura piękna
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Cykl o Niewidzialnym
Tytuł oryginału:
Oscar et la dame Rose. Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran. L'enfant de Noe
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2005-11-16
Data 1. wyd. pol.:
2005-11-16
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8324006052
Tłumacz:
Barbara Grzegorzewska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1166 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
778
98

Na półkach: , ,

Teoretycznie nie powinno się lubić kogoś, kto już przy pierwszym spotkaniu sprawia, że płaczemy (i to bynajmniej nie ze szczęścia). Chyba jednak, że ten ktoś jest pisarzem, a owo spotkanie odbywa się na kartkach książki, które staną się jedynymi świadkami wyżej wspomnianej chwili słabości.

Historię Oskara i pani Róży znałam doskonale zanim jeszcze sięgnęłam po prozę Schmitta, znałam jego powiedzonka i wiedziałam, jak się cała opowieść skończy. Nie sądziłam więc, że mnie w jakikolwiek sposób wzruszy, czy zaskoczy. A jednak. Pozorna prostota autora sprawia, że staje się on autentyczny do tego stopnia, że nagle wydaje się nam, że Oskar naprawdę gdzieś tam jest, że naprawdę choruje i naprawdę pisze te listy do Boga. Schmidt po mistrzowsku kieruje uczuciami odbiorcy, odnosiłam wrażenie, że doskonale wiedział, kiedy jego czytelnik się uśmiechnie, a kiedy zacznie płakać. Na moje odczucia miało pewnie wpływ to, że w przyszłości jako onkolog dziecięcy zetknę się z takimi Oskarami i nie wszystkich uda mi się uratować, tak jak lekarzowi, który czesze brwi grzebykiem, nie udało się uratować tytułowego bohatera.

Z wszystkich trzech opowiadań bezkonkurencyjne jest oczywiście pierwsze, jednak dwa pozostałe czyta się równie dobrze. „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” jest spośród wszystkich najsłabszy, choć nie można odmówić autorowi odwagi: „Kiedy miałem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki”, tak rozpoczyna swoją opowieść Schmitt i nie jest to żadna przenośnia. Mojżesz to chłopiec zdany na siebie, niekochany i niezrozumiany przez najbliższych. Zaprzyjaźnia się on z pewnym Arabem i tej relacji tyczy się ta historia przede wszystkim.

„Dziecko Noego” to opowiadanie o II wojnie światowej i holocauście. Ośmioletni Joseph znajduje schronienie u ojca Ponsa (księdza katolickiego), który pomaga wielu żydowskim dzieciom. Najbarwniejszą postacią całej opowieści jest aptekarka – Mademoiselle Marcelle. Ateistka, która za nic nie przyzna, że ma dobre serce.

Wszystkie trzy opowieści łączy przede wszystkim Niewidzialny, którego ktoś umieścił nawet w tytule zbiorku. Niewidzialny, czyli Bóg. Boga poznaje Oskar, kierując do niego swe listy za namową pani Róży, Bóg okazuje się ważny w życiu Mojżesza i Josepha. Każdy z chłopców wyznaje jednak inną religię. Schmitt pokazuje jak wiele łączy katolików, muzułmanów i żydów. I to chyba jest najpiękniejsze przesłanie płynące z tych trzech tekstów.

Teoretycznie nie powinno się lubić kogoś, kto już przy pierwszym spotkaniu sprawia, że płaczemy (i to bynajmniej nie ze szczęścia). Chyba jednak, że ten ktoś jest pisarzem, a owo spotkanie odbywa się na kartkach książki, które staną się jedynymi świadkami wyżej wspomnianej chwili słabości.

Historię Oskara i pani Róży znałam doskonale zanim jeszcze sięgnęłam po prozę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 673
  • Chcę przeczytać
    1 028
  • Posiadam
    371
  • Ulubione
    112
  • Chcę w prezencie
    40
  • 2012
    13
  • 2011
    12
  • Z biblioteki
    10
  • Teraz czytam
    8
  • Literatura francuska
    8

Cytaty

Więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Opowieści o Niewidzialnym Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Opowieści o Niewidzialnym Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Opowieści o Niewidzialnym Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także