Opowieści o Niewidzialnym

Okładka książki Opowieści o Niewidzialnym Éric-Emmanuel Schmitt
Okładka książki Opowieści o Niewidzialnym
Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Seria: Cykl o Niewidzialnym literatura piękna
Cykl o Niewidzialnym
Oscar et la dame Rose. Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran. L'enfant de Noe
Znak
2005-11-16
2005-11-16
Barbara Grzegorzewska

Chociaż nie jestem fanem opowiadań, to pomimo tego pierwsze bardzo dobrze mi się czytało i jestem zdania, że każda pielęgniarka na onkologii powinna je przeczytać. Kolejne opowiadanie pomimo jakiegoś przesłania którego nie udało mi się dostrzec zostało przerwane w czytaniu. Natomiast ostatnie opowiadanie najlepsze, zostanie z nami na dłużej....

Na półkach: , , , , , , , ,

Trzy opowiadania, każde inne. "Oskar i pani Róża" jest na mojej osobistej liście na miejscu pierwszym. Czytałam wcześniej, ale chętnie sobie odświeżyłam. Potem plasuje się "Dziecko Noego" z okrucieństwem wojny z perspektywy małego człowieka, ale również nadzieją. Na ostatnim miejscu jest "Pan Ibrahim...." Nie jest to złe opowiadanie, ale do mnie trafiło najmniej. Wydanie jest ładne, ilustrowane, więc to dodatkowy plus.

Zbiór kultowych opowiadań Schmitta. Każde z nich prowokuje do przemyśleń, i jest wypełnione po brzegi wszystkimi obliczami ludzkości. Bardzo przyjemna lektura.

Czytałam bardzo dawno temu. Oskar był moim wsparciem przy zdawaniu ustnej matury. Piękne opowieści.

Książka która porusza do głębi. Po prostu trzeba przeczytać.

Książka która porusza do głębi. Po prostu trzeba przeczytać.

Poruszające opowiadania. Pięknie wydane i zilustrowane.

Poruszające opowiadania. Pięknie wydane i zilustrowane.

Nie mogę zrozumieć zachwytu nad tą książką. Dla mnie strasznie to nudne, pisane w dziwny sposób, męczące...

Ciężko wystawić jedną ocenę trzem różnym opowieściom.
Najbardziej podobał mi się Oskar - być może przez sentyment z dzieciństwa do tej historii.
Jako kolejne polecam Dziecko Noego - choć moim zdaniem zakończenie trochę psuje tak pięknie i smutno poprowadzoną historię.
Pan Ibrahim jak dla mnie był trochę zbyt abstrakcyjny.

Tak czy inaczej, polecam przeczytać wszystkie. Swoją najważniejszą funkcję spełniają - dają do myślenia.

Ciężko wystawić jedną ocenę trzem różnym opowieściom.
Pan Ibrahim jak dla mnie był trochę zbyt abstrakcyjny.

Tak czy inaczej, polecam przeczytać wszystkie....

Zbiór naprawdę trafnych opowiadań omawiających życie i jego często bagatelizowane zawiłości. Skłania do głębszych przemyśleń na tematy związane z bezpodstawną krzywdą oraz nieświadomością innego punktu widzenia. Polecam.

Ciężko ją ocenić bo składa się z trzech opowiadać. Oskar i Pani Róża to mistrzostwo świata - podobny poziom co Mały Książę.

• 2011
  • Literatura francuska