Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju

Wydawnictwo: Pascal
literatura piękna

CZTERY HISTORIE CZTERY TAJEMNICE CZTERY PRZYJACIÓŁKI Kiedyś były nierozłączne. Pełne zapału i niekonwencjonalne. Przeciwstawiały się władzom i walczyły o lepszy świat. Jednak podążając przez życie różnymi ścieżkami, cztery przyjaciółki oddaliły się od siebie. Pewnego dnia nadchodzi tragiczna wiadomość. W cieniu tajemniczego Bombaju rozgrywa się nierówna walka z czasem. Przyjaciółki rozdzielone przez los, rozrzucone po świecie, pragną spotkać się po raz ostatni… Nieubłaganie szybko uciekający czas gra na ich niekorzyść.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: www.pascal.pl

Monika | 2013-03-25
Przeczytana: marzec 2013

"Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju" to książka niezwykła,
w której autorka porusza temat miłości, niesprawiedliwości, przetrwania, lojalności i walki o swoje życie w świecie pełnym różnych idei.

Opisując historię czterech kobiet złożyła hołd przyjaźni , która przetrwa wszystko.
Wykreowała bohaterów, którymi targają ogromne emocje, a piękny styl i sposób prowadzenia narracji sprawia, że z każdą przeczytaną stroną świat Kavity, Lelah, Armaiti i Niszty pochłania nas coraz bardziej, a zakończenie czyta się z wypiekami na twarzy.

To historia smutna, gorzka, prawdziwa - historia, która uświadamia nam, że o swoje szczęście w życiu trzeba walczyć i na tę walkę nigdy nie jest za późno - trzeba tylko znaleźć w sobie odwagę i siłę.

Tą piękną powieść pełną wzruszeń, pozbawioną banałów, sztampy i komercji polecam wszystkim ceniącym dobrą literaturę.

Serdeczności
Monika

BagatElka | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Dziś opowiem Wam o złudzeniach,pozorach i o odkryciach.
Pierwszym złudzeniem jest okładka,piękna,subtelna,z delikatnym ornamentem w kolorze przygaszonego różu.
Sprawia,że ma się wrażenie,iż zawartość jest lekka,słodka i szybko uleci z pamięci po przeczytaniu.
Jak zobaczyłam i dotknęłam okładkę to zapragnęłam aby ta książka już ze mną została.
Teraz po przeczytaniu jestem tego pewna,że się z nią nie rozstanę.
Nawet pomimo wyraźnego zalecenia na początku książki,które nakazuje się nią dzielić.
Ta historia przeniosła mnie w dalekie rejony,egzotyczne,zupełnie odmienne od mojej codzienności.A jednocześnie tak bliskie i wywołujące przeróżne emocje.

"Ale największe szaleństwo to zobaczyć życie,jakim jest,a nie jakim być powinno."

Miłość i namiętność,wiara w ideały i brutalna rzeczywistość,cierpienie,smutek i samotność.Mogłabym wymieniać bez końca co odnalazłam na kartach tej książki.Odnalazłam w niej świat,w którym chciałabym zostać.
Chwilami trudny,pełen wyrzeczeń i smutku ale w jakiś...

książek: 12072
Mońcia_POCZYTAJKA | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Religia kontra ateizm, hinduizm kontra mahometanizm, Indie kontra Stany Zjednoczone, śmiertelna choroba kontra walka o życie oraz prawdziwa i niezwykła przyjaźń jako najcenniejszy skarb pozostający ponad wszystkim - z tymi tematami zmierzyła się Thirty Umrigar w powieści pt. "Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju."

Laleh, Kavita, Niszta i Armaiti - kiedyś nierozłączne i nieustraszone, wierne swoim ideałom, uparcie walczące o przekonania po latach pochłonięte codziennością i swoimi prywatnymi sprawami...

Co je odmieniło? Dlaczego rozrzucone po świecie i pochłonięte własnym życiem praktycznie utraciły ze sobą kontakt? Jakie tajemnice skrywa ich dorosłe życie?

Jeden smutny telefon zza oceanu wystarcza, aby dawna przyjaźń ożyła, powróciły wspomnienia z dawnych czasów, młodzieńcza gotowość do walki z przeciwnościami, przyjacielska pomoc i wsparcie czyli wszystko to, o czym przez te długie lata zapomniały. Trzy przyjaciółki za wszelką cenę pragną spotkać się (może po raz...

Tamanna | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 10 lutego 2014

Po przeczytaniu "Przepaści między nami" wiedziałam, że będę szukać kolejnej książki Thrity Umrigar. Ciekawi mnie różnorodność Indii w ogóle, a Bombaju w szczególności, więc własne doświadczenie T.U. ze świata bombajskich parsów przełożone na historię dwóch rodzin o skrajnych miejscach w hierarchii społecznej wystarczająco mnie zainteresowało, by czekać na wydanie kolejnej powieści Thrity Umrigar. Nie dając się wiec odstraszyć okładce zaczęłam czytać "Odnaleziony świat". Na początku trochę się zawiodłam, ale z czasem wciągnęłam się w historię sześciu osób, które po wielu latach niewidzenia się zagrożone zbliżającą się śmiercią jednej z nich znowu decydują się skrzyżować swoje losy.
W książce wątek współczesnego Mumbaju i NRI (Indusów żyjących za granicą, tu akurat w związku mieszanym, zranionym zdradą i rozwodem), ale i odniesienia do Indii z 1979 roku, do okresu po wprowadzeniu przez Indirę Gandhi stanu wojennego (w 1975 roku). Ten czas młodzieńczych ideałów, studenckich...

książek: 1927
takisobiejac | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Idealna książka na obecną bolączkę nr 1 części Europejczyków. Tę bolączkę popularnie nazywa się strachem przed imigrantami podszytym sporą dawką nienawiści w stosunku do obcych. Ja zaś diagnozuję jednostkę chorobową jako zakompleksienie i po prostu niewiedzę.
W lutym 2002 r. podczas zamieszek w indyjskim stanie Gudżarat zginęło ok. 2000 osób, głównie muzułmanów. Tak naprawdę nikt nie poniósł kary za ich śmierć. O ataku na WTC słyszeli wszyscy. Kto słyszał o ofiarach z Gudżaratu? I to pytanie pada na kartach książki parsyjskiej pisarki Thrity Umrigar.
Oczywiście "Odnaleziony świat" nie jest reportażem ani publikacją popularno-naukową. Po prostu problem traktowania muzułmanów w kraju hinduistycznym pojawia w wątkach głównych bohaterów. Łatwo jest osądzić kogoś, kto nakazał hinduistycznej żonie przejście na islam i zmusił do noszenia burki, zaś siostrę wydał za mąż w wieku 17 lat. Zamiast osądzać warto się jednak zastanowić nad tym, co zmusiło tego człowieka do podjęcia takich...

Sarume | 2016-08-24
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Książkę kupiłam w dyskoncie za 7 zł. Różowa okładka i indyjski ornament, śliczna hinduska, reklama „cztery kobiety – cztery historie – cztery tajemnice”… No przecież to musi być doskonałe czytadło na plażę, prawda? No właśnie – nieprawda… Na książce „rozczarowałam się” o tyle, że miała być to lektura lekka, łatwa i przyjemna. A okazało się, że autorka ma coś do powiedzenia.

Przede wszystkim – jestem fanką czegoś, co określiłbym jako „pop-Indie” – nie Indie prawdziwe, ale takie ładne ze zdjęć z wakacji i telewizji. Bo w prawdziwych nie byłam, nie miałam okazji poczuć brudu i biedy, o których wiem, ale które w telewizji mało kiedy się ogląda. Obraz, który został odmalowany w tej książce, nie jest cukierkowy. Nie jest też załamywaniem rąk i pokazywaniem, że całe Indie przymierają głodem. Jest żywy, ciekawy i bardzo prawdziwy. Tak zresztą jak inne przedstawione tu problemy – trudność w radzeniu sobie z okowami tradycji, z rzeczami, które prawdziwe są tylko w naszej głowie, ale nie...

Monika_K | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014r.
Przeczytana: lipiec 2014

Książka opowiada historię 4 przyjaciółek z Bombaju: Laleh, Niszta, Armaiti i Kavita. Znają się prawie od od zawsze. To nie była zwykła przyjaźń, były jak siostry. Niestety w pewnym momencie życie każdej z nich potoczyło się osobno.

Laleh wyszła za mąż za Adisza,z którym spotykała się jeszcze w czasach studiów. Maja teraz dwójkę dzieci, ich życie może nie należy do idealnych, ale małżonkowie bardzo się kochają. Problemem Laleh jest przeszłość, o której nie może zapomnieć, w szczególności jedno wydarzenie...

Kavita obecnie jest najlepszą architektką w Bombaju. Niestety jej życie prywatne jest skomplikowane. Skrywa tajemnicę, o której nie powiedziała nigdy nikomu, a która zmieniła jej życie.

Niszta wyszła za mąż po skończeniu studiów za Iqbala. On muzułmanin, ona hinduska- czy to nie przyniesie im kłopotu? Jej życie przybrało znacznie inny bieg niż się tego spodziewała. Z dnia na dzień, kochający mąż zmienia się w fanatyka muzułmańskiego, nakazującego żonie zmianę religii oraz...

Natalia | 2016-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Niesamowita książka. To opowieść nie tylko o przyjaźni, ale także o problemach międzyludzkich na tle religijnym, etnicznym. Główni bohaterowie to osoby, których drogi zostały w różny sposób pokrzyżowane. Armaiti w młodości wyjechała do Stanów Zjednoczonych, by tam się kształcić i ułożyć sobie życie. Będąc w średnim wieku wykryto u niej chorobę, która wzbudziła w niej chęć ponownego spotkania z przyjaciółkami z Indii, z którymi nie utrzymywała kontaktu przez lata. Kavita w młodości odkryła, że darzy miłością swoją przyjaciółkę, ale nie miała odwagi tego wyznać. Teraz żyje w związku z kobietą, ale wciąż pragnie przyznać się do dawnego uczucia. Lelah wracając myślami do przeszłości, doszukuje się swojej winy w rozwinięciu nowotworu u swojej przyjaciółki. Niszta jako nastolatka zakochana w muzułmaninie odwróciła się od rodziny i wbrew wszystkim wyszła za niego za mąż. Po latach dostrzega różnice w postrzeganiu rzeczywistości między islamem a jej rodzimą wiarą. Poddaje się woli swego...

skinnylove | 2017-06-17

Przeczytałam jednym tchem. To dobra i życiowa książka o sile kobiecej przyjaźni ale zdecydowanie za krótka.

Malwa | 2014-08-30

Bardzo ciekawa opowieść o czterech przyjaciółkach z lat młodości których losy tak bardzo się różnią w dorosłym życiu. Lubię książki które pokazują różne oblicza toczących się spraw i ta jest właśnie taka. Polecam, nie zawiedziecie się