Alfabet zakochanego w Indiach

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Dictionnaire amoureux de l'Inde
podróże, Indie, kultura, historia
Ag2S

„Kto nie lubi ludzi, niech do Indii nie jedzie. Nie można zwiedzać tej osobliwej republiki w bezpiecznym kokonie, w autobusie turystycznym, jadącym od zabytku do zabytku, z oczami zamkniętymi na kraj i ludzi. Byłoby to zamierzenie niepojęte, niewykonalne. Najważniejszym krajobrazem jest tutaj tłum. Uczestniczy we wszystkim. Pewnie dlatego bohaterów literatury indyjskiej od najdawniejszych czasów tak często pociągało wygnanie i samotność, wyrzeczenie, odejście”. Indie to wyzwanie dla wzroku i dla rozumu: tyle ludów, tyle języków, zwyczajów, wierzeń, kolorów. Tyle przeszłości w takiej teraźniejszości. Można pomyśleć, że taki kraj nie istnieje. A przecież demokracja indyjska działa. Jakim cudem? Ta książka – w której miłość stara się nie być ślepa – próbuje odpowiedzieć na to pytanie, klucząc stale – i bardzo po indyjsku – pośród miejsc, bogów, ludzi, przypadków. Bez przerwy zmieniamy temat, przechodzimy od pojęcia do anegdoty, a na wodzy trzyma nas niewidzialna, lecz przepotężna siła: wielka księga ludzkości – Mahabharata. „Za pierwszego przewodnika miałem Mahabharatę, którą poznałem i mogłem zaadaptować na scenę dzięki Peterowi Brookowi. Ten poemat służył nam w Indiach za przepustkę, prowadził nas do wszystkich szkół teatru i tańca, od wsi do wsi i od człowieka do człowieka. Zawdzięczam mu wiele. Bez oswojenia z tym poematem, bez mego podziwu dla niego, nie byłoby tej książki. W Indiach Mahabharata była moją pierwszą miłością”.

źródło opisu: www.atenakg.pl

źródło okładki: www.atenakg.pl

| 2010-09-24

Gdy wzięłam do ręki "Alfabet zakochanego w Indiach" byłam nastawiona na przewodnik połączony ze swojego rodzaju encyklopedią. Liczyłam na typowe zapoznanie się z hasłami przedstawionymi nam przez autora książki i bardzo cieszę się, że moje wyobrażenia dotyczące tego dzieła różniły się od prawdy w sposób diametralny.

Jean-Claude Carriere jest osobą, która posiada niezwykłą wiedzę na temat Indii. Dzięki swojemu doświadczeniu, a także gawędziarskiemu stylu pisania poznawała ludziom na swobodne podróżowanie między kolejnymi kartami książki. Potencjalny czytelnik wcale nie musi rozpoczynać swojej przygody z tym krajem od zapoznania się z Adżantą, a kończyć jej na Waranasi - Benares. Na to wskazuje jedynie porządek alfabetyczny według którego sporządzona została całość. W rzeczywistości możemy spokojnie zacząć "zwiedzanie" tego pięknego kraju od miejsca, które - przy powierzchownym przeglądaniu książki - zainteresowało nas najbardziej.

Autor w sposób profesjonalny zagłębia się w...

Tamanna | 2016-07-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

"W pewnej opowieści, dawnej i dzisiejszej, sęp chce pożreć gołębia, który schronił się na udzie króla. Król proponuje sępowi, by pożarł innego, a ten (...), odpowiada mu: "Od zawsze żyję dziś tym gołębiem". To jedno z najbardziej indyjskich zdań, jakie znam. Od zawsze żyjemy dziś. Pięć tysiącleci chwil."

Książkę 85-letniego francuskiego pisarza, scenarzysty sławnych w świecie filmów, współtwórcy 9-godzinnej "Mahabharaty" Petera Brooka, Jeana Claude'a Carrire czytałam kilka lat temu, jeszcze przed podróżami do Indii. Teraz wróciłam do niej, by porównać nasze indyjskie doświadczenia. Jego opisane dziesięć lat temu. Z trzydziestu pobytów w Indiach. Moje przeżyte w ostatnich latach.
Lubię formę alfabetu (np u Kisiela). Zawsze ciekawi mnie, jakie hasła wybierze autor. O Indiach w tej formie pisał Shashi Thakoor w "The elephant, the tiger, and the cell phone", przedstawiając m.in. takie hasła, jak: korupcja, komunalizm - różnice między wyznaniami wykorzystywane politycznie, Birla,...

Marlena | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Nie sądziłam, że autor aż 'tak dosłownie' potraktuje tytuł.

Alfabet to alfabet. Hasła encyklopedyczne. Próbowałeś Drogi Czytelniku przeczytać kiedyś Encyklopedię PWN? W całości, 'od deski do deski'? No właśnie.. i oto w tym chodzi.

Autor ma rozległą wiedzę na temat Indii, ale podaje ją w sposób tak nużący, że nawet nie dotarłam do końca książki. Przy każdym haśle są odnośniki do innych haseł co może narobić tylko bałaganu nie potrzebnego. Jasne, ze nikt mi nie każe skakać po książce i hasłach.
Ale jakoś tak robię to odruchowo. Gdy będę się wybierać w podróż do Indii zabiorę tą książkę ze sobą jako małą, podręczną encyklopedię.

Z praktycznego punktu widzenia książka jakoś specjalnie nie pomaga w przygotowaniu np. do podróży do Indii. Być może nie jest to jej zamysł, ale ja jako osoba kochająca podróże, inne kraje, obyczaje, zwyczaje i kultury spodziewałam się czegoś więcej. Zawiodłam się i mój błąd, że nie zrozumiałam tytułu.

Drogi Czytelniku, jeżeli chcesz poczytać o...

Monsoon | 2013-05-23
Przeczytana: 22 maja 2013

Książka JC Carriere jest jak tłum. Każda osoba ma inną historię do opisania. Te historie nie mają końca, gdyż autor pozwala nam odczytać tylko ich cześć, rozbudzając wyobrażnię, drażniąc zmysły, i chcemy już wiedzieć więcej. Poznać, zobaczyć coś, co zostało nam tylko delikatnie zarysowane.Czytając sięgałam wiele razy do innych żródeł, by dowiedzieć się więcej o opisywanych miejscach czy zwyczajach. Książka adresowana jest do szerokiego grona czytelników. To udana próba przekazania w prosty, hasłowy sposób złożoności świata. Zabiorę ją ze sobą w kolejną podróż do Indii.

katarinkakot | 2016-05-11

socjologiczny przewodnik po geograficznych Indiach :)

moustache | 2011-09-13
Przeczytana: czerwiec 2011

Bardzo trafny tytuł. Ułożone alfabetycznie hasła ukazują nam krok po kroku niesamowitość Indii. Forma alfabetu wprowadza pewien chaos i porządek jednocześnie, bardzo mi się to podobało. Autor jest też rzeczywiście zakochany w tym kraju, fascynacja tym krajem bije z każdego hasła.

Jedynym powodem, dla którego nie postawiłem 5 gwiazdek jest trochę przegadany styl autora. Nad niektórymi zagadnieniami potrafiłby rozwodzić się godzinami. Odbierałem w ten sposób na przykład opisy indyjskiego teatru i tańca, ale u takiego autora specjalne traktowanie tych zagadnień nie powinno chyba dziwić ;)

Majesty | 2011-04-10
Przeczytana: sierpień 2010

Magiczna, magiczna układanka Indii...

Ambrozja | 2016-10-14
kamka | 2016-08-15