Kres Zimnej Wojny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Książka dotyczy rozpadu dwubiegunowego systemu bezpieczeństwa i blokowego podziału Europy oraz okresu przejściowego w procesie zmiany międzynarodowego układu sił. Ukazuje bezpieczeństwo europejskie w sposób wieloaspektowy, w jego dynamicznym ujęciu, wskazuj c na różnice między pokojem a bezpieczeństwem. Zwraca uwagę na skalę wyścigu zbrojeń i realia pokoju zbrojnego . Koncentruje się na przełomie lat . i . oraz I połowie lat . Zakończenie zimnej wojny nie jest bowiem jednorazowym aktem, lecz procesem np. zmiana celów rakiet strategicznych USA i Rosji nastąpiła dopiero w r. , co odróżnia ją od rzeczywistej wojny.