Haruki Murakami i muzyka słów

Okładka książki Haruki Murakami i muzyka słów Jay Rubin
Okładka książki Haruki Murakami i muzyka słów
Jay Rubin Wydawnictwo: Muza językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Haruki Murakami and the Music of Words
Muza
2008-01-01
2008-01-01
Wojciech Górnaś

Okładka książki The Penguin Book of Japanese Short Stories Ryūnosuke Akutagawa, Shin'ichi Hoshi, Yasunari Kawabata, Yukio Mishima, Haruki Murakami, Jay Rubin, Yuten Sawanishi, Jun'ichirō Tanizaki, Yūko Tsushima, Banana Yoshimoto
The Penguin Bo... Ryūnosuke Akutagawa...

6,5/10
Dla wielbicieli Murakamiego będzie to zdecydowanie ciekawa książka. Jako, że do nich należę, to uważam tę pozycję za wartościową, jeśli chodzi o pogłębianie wiedzy o jego życiu i twórczości.

Tylko OSTRZEGAM - warto przeczytać najpierw wszystkie książki H.M., które napisał do 2003 roku (wtedy została wydana książka Rubina),bo inaczej może nie tyle nie będziecie widzieć, o czym mowa (przytaczane są mniej lub bardziej obszerne fragmenty omawianych powieści i opowiadań),co po prostu natkniecie się na mnóstwo SPOJLERÓW. Dlatego uważam, że jest to książka przede wszystkim dla wieloletnich fanów Harukiego Murakamiego. To swego rodzaju opracowanie jego twórczości połączone z elementami biografii.

Można tu znaleźć sporo wyjaśnień, które pomagają zrozumieć symbolikę w powieściach i opowiadaniach Murakamiego. Autor zwraca też uwagę na liczne powiązania między różnymi książkami pisarza, na wspólne metafory, imiona, bohaterów, a także wyjaśnia kontekst historyczny i kulturowy. Poza tym cytuje sporo wypowiedzi H.M., pochodzących z wywiadów lub wykładów, które raczej nie są dostępne gdzie indziej dla polskiego czytelnika. Przynajmniej ja się na nie nigdy nie natknęłam w internecie. Można się też dowiedzieć, jaki jest ulubiony pisarz Murakamiego, jakich autorów czytał, jakimi się z inspirował, a także za którym nie przepada. Ostatecznie moja lista książek do przeczytania znacznie się wydłużyła ;)

Na końcu każdego rozdziału znajduje się po kilkadziesiąt przypisów z odnośnikami do źródeł - szanuję.

Jednak nie ukrywam, że nie zgadzam się z Jayem Rubinem w kwestii krytyki różnych powieści, ale pewnie wynika to z mojego zaślepienia miłością do nich - według mnie książki Murakamiego nie mają żadnych wad i mogłabym uargumentować dlaczego cechy uważane przez Rubina za negatywne są właściwie zaletami ;) Nie pasuje mi też wiele interpretacji (nadinterpretacji?) tu przedstawianych. Choć zawsze to ciekawe poznać inny punkt widzenia. Ale cóż, nie podoba mi się, jak ktoś podważa wspaniałość dzieł mojego ukochanego pisarza, nawet jeśli to jego tłumacz. Nic nie poradzę ;P Wiem, że to moje subiektywne odczucie, ale czy to nie właśnie subiektywne odczucia wpływają zwykle na ocenę książek?
W każdym razie polecam tę pozycję - pod warunkiem że jesteście już po lekturze omawianych w niej lektur ;)

6,5/10

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Książka mnie nieco zaskoczyła i zaintrygowała w mojej ocenie jest bardzo ciekawa ale tylko dla tych czytelników, którzy przeczytali oraz znają przynajmniej klika dzieł Murakamie’go. Sięganie po tę książkę w innym przypadku będzie karkołomnym krokiem ponieważ bez znajomości literatury Japończyka, wpadniemy w labirynt w którym pobłądzimy i nie zrozumiemy co chciał przekazać nam Jay Rubin.

Książka „HARUKI MURAKAMI I MUZYKA SŁÓW” to swoiste połączenie biografii pisarza z dogłębną analizą jego książek i opowiadań. Czytając tą książkę przede wszystkim poczujemy niezwykły klimat literatury Murakamie’go oraz lepiej zrozumiemy jego twórczość. Po drugie poznamy bliżej samego pisarza, jego życie, rodzinę, sposób postrzegania świata oraz skąd czerpie pomysły na swoje książki i jaki przyjął model ich pisania. Taką pozycję mógł napisać tylko pasjonat oraz znawca literatury, kultury i tradycji japońskiej. Jay Rubin niewątpliwie nim jest więc warto zapoznać się z tą pozycją do czego zachęcam. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Skoro "Murakami nie przestawia nam takiego świata, jakiego jeszcze nigdy nie widzieliśmy, tylko taki, jaki widzimy na co dzień, nie wiedząc o tym" to również jego wierny tłumacz i fan Jay Rubin nie przedstawia nam Murakamiego, jakiego nie widzieliśmy dotąd, lecz takiego, jakiego widzimy na co dzień, nie wiedząc o tym. I nie dowiemy się dopóki nie przeczytamy tej pozycji. Zachęcam.

Dzisiaj ją dokończyłam. Z trudem, bo z trudem, ale dokończyłam.

Jay Rubin odwalił kawał dobrej roboty... niestety nie dla ludzi, którzy nie przeczytali wszystkiego.
Osobiście musiałam minąć parę rozdziałów - nie chciałam spoilerów w stosunku do tego, czego jeszcze nie przeczytałam.

Autor "Haruki Murakami i muzyka słów" jest rzeczywiście znawcą całej twórczości Murakamiego. Nie dość, ze go tłumaczy, to jeszcze do każdej książki... napisał opracowanie! Podziwiam za tak wnikliwą analizę Murakamiego, który dla wielu jest po prostu dobrym autorem.

OSOBIŚCIE SPODZIEWAŁAM SIĘ CZEGOŚ WIĘCEJ.
Książka jest opisywana jako "niezwykła biografia". I szczerze mówiąc, wg mnie ona biografią wcale nie jest! Jay Rubin nie skupił się na samym Murakamim. Owszem, są wątki opisujące życie Japończyka. Ale i tak większość książki, to opisywanie znaczenia danych słów w danych powieściach i opowiadaniach. O Murakamim dowiedziałam się tylko tyle, że pisząc "Sputnik Sweetheart" siedział w Europie, a potem wykładał gdzieś tam w Ameryce.

Rada dla osób, które chcą przeczytać tą książkę:
Jeśli jesteście ciekawi "co autor miał na myśli", to ją przeczytajcie. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie był Murakami pisząc "to" czy "tamto" - też przeczytajcie. Ale jeśli chcecie wiedzieć coś o samym autorze - stanowcze nie!

Dzisiaj ją dokończyłam. Z trudem, bo z trudem, ale dokończyłam.

Nie polecam! Książka jest jednym wielkim zachwytem nad Murakamim i jego twórczością. Nawet jego wady czy niedociągnięcia obrócone są w zalety. Owszem, dowiedziałam się czegoś nowego i o Murakamim i o jego twórczości, ale wszystko jest tak cukierkowo opisane, że musiałam się wręcz zmuszać, żeby dotrwać do końca. Styl popsuł mi całą przyjemność czytania.
Jednak trzeba przyznać, że Jay Rubin włożył wiele wysiłku w tę pozycję - odwołuje się tu do wielu źródeł i dość wnikliwie analizuje teksty Murakamiego.
Książka koncentruje się głównie na opisie i przeanalizowaniu prac Harukiego (do 2003 roku). Już przeglądając ją w księgarni wiedziałam o tym i byłam na to nastawiona, dlatego też akurat ten aspekt mi tu nie przeszkadzał. Jednak jeśli ktoś nie chce poznać fabuły którejś z wcześniejszych książek Murakamiego (której jeszcze nie czytał) - nie radzę sięgać po tę pozycję.
W zasadzie w ogóle nie radzę po nią sięgać. Nikomu: ani tym co już czytali jego książki, ani tym co jeszcze mają to przed sobą. Strata czasu.

Jednak trzeba...

Książka bardzo pomogła mi w napisaniu pracy licencjackiej, była moją "bazą" i skarbnicą wiedzy na temat Murakamiego. Rzetelnej wiedzy, gdyż książkę napisał tłumacz literatury japońskiego pisarza ale także jego wierny fan i czytelnik. Nie miałabym tej książce nic do zarzucenia gdyby nie przesadna wnikliwość w szczegóły, a przy niektórych (ważniejszych dla mnie zagadnieniach) brak konkretów.

bardzo ciekawe ujęcie tego, co właściwie tworzy całą autosferę książek Murakamiego - muzyki. Polecam wszystkim fanom!

Wg. mnie jest to niezbędny dodatek dla fanów książek Murakamiego. Nie tyle ze względu na biograficzne fakty dotyczące życia pisarza co na okoliczności powstania każdej z powieści (wpisane w biografię) oraz kwestie interpretacyjne. Bardzo użyteczna pozycja, poszerzająca perspektywę patrzenia na twórczość Murakamiego.

Tylko szkoda, że nie ma kontynuacji dotyczącej kolejnych książek Murakamiego...
Świetnie, że za pisanie biografii tego pisarza wziął się gość z takim poczuciem humoru!

Tylko szkoda, że nie ma kontynuacji dotyczącej kolejnych książek Murakamiego...

76 / 2017

76 / 2017

• Japonia
  • Murakami
  • Azja
  • Haruki Murakami

Dodaj cytat z książki Haruki Murakami i muzyka słów