Czekając na Herhora...

Wydawnictwo: Pro-Egipt
historyczna

Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu -to podtytuł wspaniałej książki traktującej o starożytnym Egipcie. Autor opisuje wyprawy archeologiczne, w tym kilka w których uczestniczył, poszukujące śladów z przeszłości. Zawiera fotografie przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki nawiązujących do legend związanych z czasami faraonów. Lektura zarówno dla tych, którzy są zafascynowani archeologią i dla tych, którzy chcieliby się czegoś o niej dowiedzieć.

Imachuemanch | 2014-04-11
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Wyczerpująca historia badań archeologicznych w egipskich Tebach autorstwa jednego z czołowych polskich egiptologów. Pierwsza część książki, traktująca o czasach dawniejszych jest świetna, bogato opatrzona fragmentami pamiętników, dzienników itd. Ciężko przyczepić się do czegokolwiek z wyjątkiem tego, że sam temat niezbyt mnie porywa. Zaś drobiazgowe sprawozdanie z polskiej misji, w której bierze udział Autor może chyba wciągnąć jedynie samych uczestników tejże i psychopatów.

ems | 2012-01-04
Przeczytana: styczeń 2008

Świetne rozwinięcie i uzupełnienie wątku egiptologicznego z ceramowskiego 'Bogowie, groby, uczeni'. Zwłaszcza, że Ceram konczy historię na pocz. lat 50 ubiegłego wieku. A prof. Niwiński pociągnął ją do XXI wieku.
Ostatnie 100 stron to relacja z poszukiwania przez profesora grobu arcykapłana Herhora w Deir el-Bahari w masywie skalnym nad słynną świątynią Hatszepsut. Gdyby się udało, byłoby to wydarzenie na miarę odkrycia grobowca Tutenchamona.
Fascynujące, ale szkoda,że opisy bez szczegółowych rysunków (a fotografii mało i słabe) są mało czytelne.
Małym zgrzytem jest nieco niestaranna redakcja i trochę błędów.

mihalina | 2016-08-21
Przeczytana: 2004 rok