When We Were Kids: How a Child Becomes a Scientist
Niezwykłe, umysły

Jak rozpoznać w dziecku geniusza? Znakomici uczeni opowiadają o swoim dzieciństwie oraz o budzącej się w nich wówczas ciekawości świata. W napisanych z humorem, a czasem z nutką nostalgii, esejach wspominają wydarzenia i osoby, które znacząco wpłynęły na ich dalsze życie i wybór kariery naukowej. Fizyka Lee Smolina, laureata Nagrody Nobla, zainspirowała książka Einsteina. Dla Roberta Sapolsky'ego, profesora biologii, momentem przełomowym był spór z rabinem dotyczący pewnego fragmentu Biblii. Psycholog Mihaly Csikszentmihalyi odnalazł swe powołanie dzięki rozważaniom Kartezjusza. A inni? Z ponad dwudziestu esejów można się wiele nauczyć. Także tego, jak zrozumieć intelektualne dążenia własnych dzieci, jak wspierać ich zainteresowania i naturalną ciekawość świata.

Olletta | 2013-02-20

"Kim chcesz zostać w przyszłości?" – jakże często z ust dorosłych pada podobne pytanie. Niestety, czasem niezależnie od tego, jak brzmi odpowiedź dziecka, nie przywiązują do niej najmniejszej wagi. Uważają te aspiracje za fanaberie, które i tak ulegną weryfikacji w okresie dorastania. A jednak dzieciństwo może zaważyć na przyszłej karierze i sukcesach w wybranej dziedzinie. Potwierdzenia tej właśnie tezy wydawał się szukać John Brockman, pomysłodawca książki "Niezwykłe umysły: Jak w dziecku rodzi się uczony". Na treść tej publikacji składa się zbiór esejów autorstwa różnych naukowców, którzy barwnie opisując swoje doświadczenia i wspomnienia, upatrują korzeni swojego zainteresowania nauką już w dzieciństwie. Brockman pragnie, aby jego książka nie tylko przedstawiała historie ludzi sukcesu, ale też stała się dla czytelników inspiracją i pobudzała do refleksji.

Poczynając od rozważań na temat wieku dziecięcego, uczeni próbują odpowiedzieć na pytanie o to, co sprawiło, że stali się...

| 2014-08-17

Bardzo brakuje mi tego, że nie znalazłem więcej książek o takiej tematyce. Jest to zbiór krótkich biografii wielu pracowników naukowych, których losy różnie się toczyły w drodze do wyżyn intelektualnych, które zdobyli w swoich dziedzinach.

Jeżeli chodzi o opis książki, to odpowiedzi na pytanie 'Jak rozpoznać w dziecku geniusza?' nie znajdziecie. W ogóle powinno być to pominięte.

Chcę tutaj od razu zaznaczyć, że nie lubię czytać biografii, ale zwięzłość i to, że każda 'część' jest przesiąknięta charakterem danej osoby sprawia, że można ją przeczytać bardzo szybko i z zaciekawieniem.

Szczerze polecam!

Outcast | 2015-12-14