Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja - 25 punktów widzenia

Okładka książki Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja - 25 punktów widzenia John Brockman
John Brockman Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
2020-03-24
9788328362093
Marcin Machnik
sztuczna inteligencja technologia programowanie

Wspaniała podróż przez różne punkty widzenia na przyszłość. Książka kładzie większy nacisk na same idee i ujęcie problemu w skali makro, niż na zagłębianie się w aspekty technologiczne. Bardzo polecam każdemu zainteresowanemu tematem, nie tylko ludziom z branży IT (o czym mogłoby świadczyć wydawnictwo).

Oto 25 punktów widzenia, efekt dyskusji na temat procesu myślenia, inteligencji i sensu człowieczeństwa. To wszechstronne ujęcie kluczowych problemów związanych ze sztuczną inteligencją.To zderzenie różnych poglądów i punktów widzenia, które poruszają m.in. tematykę możliwych zagrożeń dla społeczeństwa, egzystencjalnego ryzyka i przyszłości ludzkiej inteligencji, wolności idei czy kreatywności i sztuki.

Autorami esejów są specjaliści z różnych dziedzin informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby związane z kulturą, filozofią i psychologią.

Bardzo nierówna pozycja - czytałam więc ją dość wyrywkowo.
Niektóre eseje są szalenie usypiające, inne dość interesujące, a jeszcze inne bardzo niepokojące.
Nie wiem po co tyle osób wspominało o tym, że komputer wygrał z arcymistrzem szachowym - tylko jeden eseista raczył wytłumaczyć dlaczego, a inni po prostu się tym mniej bądź bardziej podniecali.

Ogólnie - tylko dla ogromnych pasjonatów, może też dla tych którzy sami zajmują się AGI, AI lub deep learningiem.

Bardzo nierówna pozycja - czytałam więc ją dość wyrywkowo.

Ogólnie - tylko dla...

"Człowiek na rozdrożu" jest zbiorem esejów luźno nawiązujących do koncepcji cybernetyki i AI zaproponowanej przez Norberta Weinera w "The human use of the human beings", przy czym dokładna znajomość tej drugiej pozycji nie jest wymagana, żeby czerpać przyjemność z lektury.

Większość autorów zajmuje się sztuczną inteligencją w życiu zawodowym oraz posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, a to pozytywnie wpływa na wartość ich opinii. Wiele razy byłem zaskakiwany nowym, interesującym punktem widzenia, po którym wiele innych – dotąd niejasnych lub abstrakcyjnych dla mnie koncepcji – nagle stawało się oczywistymi.

Dodatkową wartość stanowią autorzy, dla których sztuczna inteligencja jest tylko dodatkiem do pracy. Interdyscyplinarne spojrzenie prowadzi do zaskakujących i bardzo prawdziwych spostrzeżeń, np. porównanie uczenia się dzieci i sztucznej inteligencji (esej „AI kontra czterolatek” A. Gopnik),czy zagadnienie afektywności maszyn tak ważne w komunikacji maszyna - człowiek (eseje „Sztuczna inteligencja a człowiek” A.Dragan i „Artystyczne zastosowanie istot cybernetycznych” C. Jones chociaż tu akurat koncepcja jest autorstwa Edwarda Ihnatowicza). Niestety część interdyscyplinarnych autorów kładzie większy nacisk na zagadnienia związane z własną dyscypliną czy ideologią (np. wspomniana C. Jones),co na tle bardzo sprecyzowanych i konkretnych wypowiedzi wszelkiej maści inżynierów wypada nieco komicznie (całe szczęście takie eseje są tylko trzy).

Książka ma wiele do zaoferowania osobom pracującym z AI, a także wszystkim interesującym się przyszłością naszej cywilizacji i przemianom, jakie niesie ze sobą kolejna rewolucja przemysłowa. Mogę śmiało powiedzieć, że ta pozycja pozytywnie wpłynęła na moje postrzeganie świata.

• TOP 100 ECADEO
  • Publicystyka i eseje
  • Posiadam ebook
  • Wyzwanie na czytanie 2021 - 24 książki
  • Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja - 25 punktów widzenia