Utracone ojczyzny Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku

Wydawnictwo: Czytelnik
historyczna

Książka jest ważnym głosem w toczącej się obecnie debacie polsko-niemieckiej na temat wypędzeń i wysiedleń Polaków i Niemców po II wojnie światowej. Thomas Urban rozpatruje ten problem w długiej perspektywie czasowej. Jako początek wypędzeń na dużą skalę przyjmuje wydalenia Polaków z Prus pod koniec XIX wieku, w okresie bismarckowskiego Kulturkampfu. znaczną część książki poświęca autor okresowi o

Harald_Hardrade | 2015-02-06
Przeczytana: luty 2015

Niby ujęcie całościowe, niby autor (Niemiec) twierdzi że nie jest stronniczy, bo ma Żonę Polkę. Mam jednak wrażenie sporej dysproporcji przytaczanych represji narodów wobec narodów. Dosyć ogólnikowo są opisane działania Niemców podczas II WŚ, z niejaką sugestią, że to naziści (np. SS) postępowali haniebnie, a już nie Wehrmacht. Za to bardzo dużo jest omawianych krzywd jakich Niemcy doznali od Polaków. I przed wojną i po wojnie. Jest tego tyle, że człowiek niewprawny w historii może odnieść wrażenie, że to było coś na zasadzie "ząb za ząb", lub nawet że Polacy byli gorsi. Nie ma tu równowagi. Książkę jako całość oceniam miernie za brak proporcji

żabot | 2013-04-13
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo przyczynkarska, ogólnikowa. Ważny temat, ale czułem niedosyt. Jakby autor napisał konspekt do znacznie szerszego dzieła.

lelek | 2011-11-12
Przeczytana: 2010 rok

bardzo dobra i interesująca monografia, którą czyta się dosyć szybko mimo dość ciężkiego tematu.

kimmuriell | 2016-10-03
Przeczytana: 2016 rok