Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki.

Wydawnictwo: Śląsk Wydawnictwo Naukowe
Schwarze Adler, weiße Adler: Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik
historia
Kheldar

O tym, jak bardzo skomplikowane jest niemiecko-polskie sąsiedztwo, także w sferze piłki nożnej, doskonale świadczy pochodzenie strzelców pierwszych bramek na mistrzostwach świata w obu reprezentacjach narodowych: pierwszego gola dla Niemiec strzelił w 1934 roku mający polskie korzenie Stanislaus Kobierski z Düsseldorfu, który podczas wojny przejściowo grał w niemieckim klubie w Warszawie. Pierwszą bramkę dla Polski z kolei strzelił w 1938 roku poznaniak Fryderyk Scherfke, obywatel mniejszości niemieckiej, który później jako żołnierz Wehrmachtu uratował z niemieckiej niewoli kilku swych polskich kolegów klubowych.
Fragment wprowadzenia
Thomas Urban urodził się w roku 1954 w Lipsku, jego rodzice pochodzili z Wrocławia. Po ucieczce rodziny z NRD dorastał w Nadrenii. Studiował romanistykę, slawistykę i historię wschodnioeuropejską w Kolonii, Tours, Kijowie i Moskwie. Od 1988 roku jest korespondentem „Süddeutsche Zeitung” w Polsce, na Ukrainie i Rosji. Ożeniony z Polką pochodzącą z Kresów. Postawił sobie za zadanie przyczynienie się do rozwoju dialogu między dawnymi i dzisiejszymi mieszkańcami terenów położonych na wschód od Odry i Nysy. Jest autorem ośmiu książek, m.in. o Vladimirze Nabokovie oraz stosunkach polsko-niemieckich. Po polsku ukazały się: Niemcy w Polsce (1994), Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie (2003), Utracone ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku (2007).

źródło opisu: Śląsk Wydawnictwo Naukowe

źródło okładki: http://www.slaskwn.com.pl/sklep/?s__karta.id__626

Kheldar | 2015-05-12
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Książka opisuję na przykładzie losów piłkarz jak zagmatwana jest historia stosunków sąsiedzkich pomiędzy Polską a Niemcami.

Tomasz Czekała | 2018-04-30
Przeczytana: 01 maja 2018