rozwiń zwiń

Dziennik

Okładka książki Dziennik
Anne Frank Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
314 str. 5 godz. 14 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Het Achterhuis
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
314
Czas czytania
5 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8324002634
Tłumacz:
Alicja Oczko
Tagi:
dziennik Anne Frank obóz koncentracyjny
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
455 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1219
213

Na półkach:

Postaci Anny Frank nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, mniej lub bardziej każdemu kojarzy się jej nazwisko. Wiele mamy w literaturze niezwykłych wspomnień i świadectw osób, które przeżyły okrucieństwo wojny, przebywały w getcie lub nawet przetrwały piekło obozów koncentracyjnych. Osoby te miały możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami po wojnie, tej małej dziewczynce nie było to dane... I pomimo, że pamiętnik był jej bardzo osobistym skarbem, myślę że miała świadomość, że kieruje swoje słowa do przyszłych czytelników.

Najistotniejszym faktem jest zatem czas powstania pamiętnika w latach jej dzieciństwa, młodości, dokładnie w ciężkich latach 1942-44. Anna Frank, jak każdy z nas, zmagała się z typowymi problemami nastolatków, pragnęła wolności i pewnej przestrzeni życiowej bez wtrącania się dorosłych, a nie ukrywania się w zamknięciu i w strachu. Targały nią emocje, problemy wieku dorastania, a przy tym starała się być dobrym człowiekiem, troskliwą przyjaciółką i córką, przyznając w końcu szacunek dla samej siebie i znajdując w sobie dobre cechy. Anna była najmłodszym dzieckiem państwa Frank, która z nieco niesfornej i naiwnej dziewczynki wyrasta na inteligentną i wrażliwą młodą kobietę, nie pozbawioną także humoru.

Kluczowym problemem poruszanym w książce jest kwestia poszukiwania własnej tożsamości i poznawania samej siebie, swojego charakteru. Anna Frank była zmuszona do szybkiego przejścia z okresu dzieciństwa w dorosłość i poszukiwania nie łatwych odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Tematyka narodowości żydowskiej nie jest wcale wiodącym wątkiem, choć z prowadzonych dialogów poznajemy różne typy postaw, zwłaszcza młodych ludzi. Począwszy od członkostwa w ruchach syjonistycznych, po chęć ukrycia żydowskiego pochodzenia w tajemnicy. Anna styka się więc ze skrajnymi stanowiskami swoich przyjaciół.

Mimo pogardy dla polityki nie sposób było nie wciągnąć się w prawy wojny, która była odpowiedzialna za losy całej rodziny, zmuszonej do życia w ukryciu, w trudnych warunkach. Anna była świadoma, że gdyby jej rodzina została schwytana przez Niemców, ich również odesłano by do obozu. Pamiętnik dziewczynki jest przede wszystkim świadectwem przeciwko antysemityzmowi, który stał się przyczyną cierpienia jej rodziny i jej tragicznej śmierci. Cenię szczerość i wiarygodność, jaką prezentuje, ukazując postać Anny Frank niezwykle prawdziwą, ze wszystkimi jej słabościami.

Tylko ze względu na porównanie z innymi książkami o tej tematyce 4+/5. Polecam bardzo gorąco i pozdrawiam!

Postaci Anny Frank nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, mniej lub bardziej każdemu kojarzy się jej nazwisko. Wiele mamy w literaturze niezwykłych wspomnień i świadectw osób, które przeżyły okrucieństwo wojny, przebywały w getcie lub nawet przetrwały piekło obozów koncentracyjnych. Osoby te miały możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami po wojnie, tej małej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 808
  • Przeczytane
    5 083
  • Posiadam
    991
  • Ulubione
    150
  • Teraz czytam
    146
  • Chcę w prezencie
    108
  • Historia
    37
  • 2018
    35
  • 2014
    33
  • Biografie
    33

Cytaty

Więcej
Anne Frank Dziennik Anny Frank Zobacz więcej
Anne Frank Dziennik Anny Frank Zobacz więcej
Anne Frank Dziennik Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także