Hitler. T.2, cz.2 (1941-1945): Nemezis

Cykl: Hitler (tom 2.2) | Seria: Historia
Wydawnictwo: Rebis
Hitler 1936-1945. Nemesis

Zwieńczenie monumentalnej biografii Adolfa Hitlera. Druga część drugiego tomu obejmuje lata 1941-1945, ostatni okres rządów Hitlera, który rozpoczyna inwazja na ZSRR, a później przeradza się w pasmo klęsk: od bitwy pod Stalingradem, aż do fatalnego końca w maju 1945 roku. W tym czasie na podbitych przez Rzeszę terenach trwało ludobójstwo na nie spotykaną dotychczas skalę. Dwanaście lat rządów Hitlera trwale zmieniło Niemcy, Europę i świat. Bezpośredni spadek po Hitlerze: zimna wojna, podział świata między wrogie supermocarstwa wyposażone w broń zdolną do unicestwienia całej planety, niedawno przestał kształtować oblicze świata. Spuścizna znacznie poważniejsza: moralny uraz, jaki pozostawił potomności nadal trwa.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

roger2607 | 2016-05-19
Przeczytana: 18 maja 2016

Przez długi czas najlepsza biografia Hitlera na rynku. Z jednej strony dostajemy w ręku jego historię życia z lat 1941-1945, z drugiej mamy przed sobą porządne kompendium wiedzy na temat II wojny światowej.

Jednakże mam nieodparte wrażenie, że ta część jest najbardziej zachowawcza, autor stroni od bardziej odważnych tez, brakuje też analiz dotyczących wojny, które pozwoliłyby nam szerzej spojrzeć na sylwetkę Hitlera.

Innym problemem tej książki jest to, że autor często patrzy na Hitlera jak na psychopatę, w gruncie rzeczy relatywizując zło związane nim. Moim zdaniem prawdziwa twarz Hitlera odsłoni się nam dopiero wtedy, gdy spojrzymy na niego, jak na człowieka który mógłby żyć wśród nas. Dopiero wtedy będziemy świadomi o sile zła, którą wyrządził.

Jednakże, wady książki nie przekreślają jej całego dorobku. Dla osób, które dopiero zamierzają poznać historię Hitlera w owych latach ta książka może być niezwykle inspirująca.

Piotr Miecznikowski | 2013-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Najsłabsza część, najmniej szczegółowa, jakby autor już chciał w końcu skończyć

analfabetix | 2012-09-12
Przeczytana: wrzesień 2012

Świetna biografia, choć wydaje mi się, że postawa Autora jest zbyt zachowawcza, jakby brakowało mu odwagi

FisherKing | 2012-02-20
Przeczytana: wrzesień 2002

Według mnie najlepsza biografia Hitlera na Polskim rynku wydawniczym.

Polecam.

tyrmand | 2016-11-06