Hitler. T.2, cz.1 (1936-1941): Nemezis

Okładka książki Hitler. T.2, cz.1 (1936-1941): Nemezis Ian Kershaw
Okładka książki Hitler. T.2, cz.1 (1936-1941): Nemezis
Ian Kershaw Wydawnictwo: Rebis Cykl: Hitler (tom 2.1) Seria: Historia biografia, autobiografia, pamiętnik
Hitler (tom 2.1)
2013-01-01
9788373011977
Przemysław Bandel
III Rzesza fuhrer nazizm Niemcy II wojna światowa dyktatorzy

Przystępna historia Adolfa Hitlera w latach 1936-1941. Opasła książka, którą dostałem wiele lat temu i odłożyłem na półkę. Jednak przekonałem się do niej i teraz zakupiłem dwa pozostałe tomy.

Z publikacji dowiemy się szczegółowo jak postępowała radykalizacja III Rzeszy i postępująca erozja prowadząca do wojny. Dowiemy się również jak powszechne w społeczeństwie uprzedzenia (umiarkowany antysemityzm i chęć odzyskania dumy narodowej po przegranej IWŚ) podkręcone i zradykalizowane mogą doprowadzić do hekatomby konfliktu.

W książce mamy do czynienia z naprawdę imponującą bibliografią. Mimo ogromu materiału do przebrnięcia bardzo polecam.

Świetna biografia, choć wydaje mi się, że postawa Autora jest zbyt zachowawcza, jakby brakowało mu odwagi

Według mnie najlepsza biografia Hitlera na Polskim rynku wydawniczym.
Polecam.

Według mnie najlepsza biografia Hitlera na Polskim rynku wydawniczym.
Polecam.

Nigdy, do tej pory, tak wielu, nie znanych dla mnie, tematów nie poznałem, POLECAM

Drugi tom biografii Adolfa Hitlera autorstwa Iana Kershawa został podzielony na dwie części. Opisywana przeze mnie jego pierwsza część dotyczy lat 1936-1941, a konkretnie wydarzeń po remilitaryzacji Nadrenii aż do 22 czerwca 1941 roku, czyli pierwszego dnia planu „Barbarossa” - inwazji na Związek Radziecki.

Najważniejszą zaletą tej książki jest to, że po jej przeczytaniu czytelnik będzie posiadał szeroką wiedzę na temat życia Hitlera, nawet jeśli jest to laik, który ma po raz pierwszy przed sobą książkę w tej tematyce. Jest to swoiste kompendium wiedzy na temat Hitlera, ale autorowi udało się uniknąć stworzenia czegoś na wzór podręczników akademickich i za to należą mu się słowa uznania.

Jednakże muszę również wspomnieć o wadach tej książki. Podstawowym z nich jest zachowawczość autora w stawianiu klarownych tez czy brak odwagi w tworzeniu analiz dotyczących konkretnych wydarzeń z omawianego okresu. Takie wydarzenie jak choćby powstanie państwa Vichy niemal prowokują autora do wydania swoich opinii na ten temat. Wszystko to sprawia, że brakuje w tym dziele możliwości interakcji czytelnika z autorem, właśnie poprzez konfrontowanie poglądów na dany temat.

Inna wadą są wąskie, wręcz wybiórcze opisy poszczególnych ofensyw wojennych Hitlera podczas II wojny światowej, takich jak Kampania Wrześniowa w Polsce czy atak na Francję. Mamy wrażenie, że wydarzenie trwały kilka dni, a nie po ok. 4 tygodni, jak było w rzeczywistości.

Ostatecznie jednak, minusy nie przesłaniają plusów. To wciąż skarbnica wiedzy na temat życia Hitlera, szczególnie wartościowa dla osób nie interesujących się dotychczas tą tematyką. Książka jest dobrze wydana, opatrzona nie małą liczbą zdjęć, solidna bibliografią i indeksem nazwisk – co jest szczególnie ważne, gdy zagubimy się w gąszczu nazwisk podczas lektury.

Najważniejszą zaletą tej książki jest to, że po jej przeczytaniu...

• Biografie
  • historia