Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Große Flucht
historia
Ag2S

Znakomite dzieło znanego niemieckiego pisarza Jürgena Thorwalda, książka, która nie znika z półek księgarskich od kilkudziesięciu lat i pozostaje lekturą nad wyraz aktualną. Historie, które dowodzą, że wojna to zawsze dramat pojedynczych ludzi i ich rodzin – niezależnie od tego, po której stronie konfliktu się znajdują. Książka poświęcona jest końcowemu okresowi II wojny światowej....

Książka poświęcona jest końcowemu okresowi II wojny światowej. Opowiada o losach ludności niemieckiej z Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska, która zimą i wiosną 1945, pod naporem sowieckiej ofensywy, uciekała na zachód. Setki przeżyło gehennę, wiele osób zmarło w trakcie tej przymusowej migracji.

Wykorzystując ogromny materiał dokumentalny i słuchając relacji świadków, Jürgen Thorwald opowiada jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii Niemiec.

Opis wydarzeń w Berlinie i okolicy w kwietniu 1945 roku, a w szczególności relacja z ostatnich chwil Hitlera w bunkrze Kancelarii Rzeszy do dziś uważane są za niezrównane.

Pozbawione patosu, surowe, przejmujące świadectwo.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4074/W...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4074/W...»

gwiazdka | 2017-02-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 07 lutego 2017

Jak napisał wcześniej jeden z czytelników „Wielkiej ucieczki”, jaką tematyką nie zająłby się Jürgen Thorwald, czy to chirurgią, ginekologią czy historią efektem końcowym na pewno będzie świetna książka. Na powyższy tom składają się dwie części, kiedyś dwa odrębne tomy. A wszystko traktuje o końcówce II wojny, jest rzutem oka na sytuacje Niemców. Książka jest solidnym opracowaniem, zawiera całą masę szczegółowych informacji, wspomnień i listów opisujących ostatnie miesiące wojny z punktu widzenia Niemców. Jednak autor stara się- moim zdaniem w sposób zadowalający- być obiektywny i prawdomówny. Plusem jest ukazanie też losów największych ludzi Rzeszy oraz ich poglądów na sytuację w kwietniu i maju 1945 roku.

A wniosek po całej lekturze nasuwa się raczej smutny: dajcie człowiekowi władzę nad bliźnim, a z dużym prawdopodobieństwem w tym pierwszym obudzi się potwór.

Książka warta polecenia dla każdego, jednak będzie trudną lekturą dla tych, którzy nie lubią historii i nie interesują...

paweł | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Niestety,książka mnie troszkę rozczarowała.Historycznie jest świetna i drobiazgowa.Moim skromnym zdaniem,za dużo w niej miejsca poświęcono,różnego rodzaju armią,dywizją i ich dowódcą,a za mało zwykłej ludności cywilnej.Książka "Wielka ucieczka"poświęcona jest głównie zagadnieniom wojskowym i politycznym,schyłku II wojny światowej na froncie wschodnim.

Koronczarka | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Następna lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się historią. Książka wyjątkowa na naszym rynku, bo pokazująca ostatnie miesiące II wojny światowej z perspektywy niemieckiej. Widzimy cywilów uciekających przed bolszewickim Iwanem, widzimy dowódców próbujących wykonać coraz bardziej szaleńcze rozkazy Hitlera, widzimy samego Hitlera i jego najbliższą świtę. Thorwald opisuje faktu wielkie i fakty drobne, opisuje to, co zdarzyło się, ale i wczuwa się w myśli, uczucia swoich bohaterów, próbuje ich zrozumieć. Opisuje niesamowite okrucieństwo obydwu stron, szaleństwo i fanatyzm. Bardzo daleka jest ta książka od "Czterech pancernych i psa", z którymi większość czytelników z mojego pokolenia zdobywała Berlin. Bardzo ważna jest też ta książka dla idei zrozumienia tego, co się stało. Przecież by zrozumieć trzeba wysłuchać obydwu stron. Jak na moje potrzeby jest ona jednak zbyt szczegółowa. Wielość armii, dywizji,trasy ich przemieszczania przyprawiały mnie o zamęt.

Henry Rackham | 2012-04-01
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2012

Dawno już nie przeczytałem książki która by mnie tak poruszyła. Ogrom cierpień ludności cywilnej, gehenna ludzi brnących po zaśnieżonych drogach, uciekających przed pewną śmiercią i gwałtem z rąk żołnierzy ze wschodu, szukających pomocy, a spotkających jedynie znieczulice i głupotę cywilnych władz niemieckich.
Autor wprowadza nas także w najbliższe kręgi najwyższych władz z Hitlerem na czele. Tutaj najbardziej rzuca się w oczy to, iż Jodl, Keitel, Bormann i wielu innych łącznie , a przede wszystkim z przywódcą Trzeciej Rzeszy żyją w swoim własnym matrixie, nie dopuszczając do głosu wyższych oficerów frontowych, będących naocznymi światkami frontu wschodniego. Hitler wierzy w to co mu przedstawia jego sztabowa mapa z zaznaczonymi na kolorowo dywizjami i armiami które w rzeczywistości nie istnieją.
Najbardziej mnie jednak przeraził fakt postepowania ludności czeskiej, która we względnym spokoju przeżyła wojnę, a na koniec, gdy z jednej strony stali Sowieci, a z...

shpinac | 2010-11-05
Przeczytana: 31 października 2010

Bardzo dobrze napisana książka historyczna. Trochę w stylu Bogusława Wołoszańskiego. Thorwald porusza tematy, które w polskiej literaturze i dyskursie historycznym praktycznie nie istnieją - ucieczka Niemców z Prus Wschodnich, Śląska przed Armią Czerwoną. Autor pokazuje jak bardzo zaraźliwe jest okrucieństwo, zwłaszcza jeśli usprawiedliwia się je zemstą czy odwetem.

Krzysztof_g | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Historia

Wygląda na to, że dla J. Thorwalda nie ma znaczenia czy pisze o chirurgii, czy o II WŚ. Robi to tak samo dobrze. Podobnie jak w jego dziełach o historii medycyny, pierwsze miejsce zajmuje tu człowiek i jego losy. Proszę nie sądzić, że w ten sposób trywializuje temat. Autor pokazuje ludzi uwikłanych w maszynę wojny i dotyczy to zarówno zwykłych obywateli jak i generałów (np Guderian). Jest to książka o szaleństwie, głupocie i heroizmie armii niemieckiej - taki kontekst wydarzeń jest bardzo rzadki w literaturze historycznej. Doskonałe opisy konsekwencji przesuwania się frontu. Jedyną rzeczą, która mogę jej zarzucić to zbyt dużo szczegółów dotyczących zarządzania rozmieszczeniem poszczególnymi jednostkami Wehrmachtu w drugiej części, ale w sumie dla kogoś innego to może być plus ;)

haLina | 2015-10-05
Przeczytana: 03 października 2015

Pozycja niewątpliwie interesująca i warta przeczytania. Jednak uważam, że największym jej atutem jest zapis atmosfery lat pierwszych lat powojennych - Niemcy jako niewinne ofiary Hitlera i wojny. Co do opisywanych faktów i wydarzeń historycznych istnieją obecnie lepiej udokumentowane i rzetelniejsze opracowania.

GZal | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Oceniam ze względu na ważność tematu.
Sam nie przepadam ...

[...]
kolejna książka pokazująca, że wojna to nie jest romantyczna zabawa dla morowych chłopaków. Książka, która być może (choć sam w to nie wierzę) powinna być czytana przez tych, którzy patriotyzm odmieniają we wszystkich przypadkach. Wszak niemiecki żołnierz, aby być patriotą musiał… A jeśli się zbuntował, był zdrajcą. Ale również nie był wówczas szanowany przez stronę przeciwną. Pozostają mu więc rozterki. I nawet jeśli zaczął wątpić w geniusz führera, to gdy zobaczył co wyczyniali sołdaci rosyjscy na “wyzwalanych” terenach zaczął się zastanawiać, czy racji nie mieli ci, którzy przekonywali, że na wschód od Odry mieszkają podludzie.

[...]
całość:

janek | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Dla mnie ta książka jest średnia. Zdecydowanie zbyt dużo szczegółów dotyczących manewrów poszczególnych wojsk. Losy poszczególnych oficerów opisane są z dużą szzczegółowością, natomiast losy ludności cywilnej (dla mnie najciekawsze w temacie) opisane są najczęściej z perspektywy mas, co wiele nie wnosi do tematu, dla kogoś kto mniej więcej wie jak to wyglądało. Opis Armii Czerwonej jest również czarno-biały (co zresztą zauważono w posłowiu), natomiast armia niemiecka często "dzielnie się broni", nigdy sama nie popełnia zbrodni.

proch | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Bardzo dużo szczegółów, nazwisk, nazw miejscowości. Niektóre fakty historyczne były przekazane błędnie. Bardzo boleśnie odczuwalny jest brak jakichkolwiek map. Z mapami czytało by się tą książkę 3 razy przyjemniej i efektywniej.