Utarczki i perswazje 1947-2006

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
historyczna

Nie bez wahania wznawiam w formie książkowej wybór moich recenzji i polemik z minionego sześćdziesięciolecia. Zdecydowałem się jednak na tę publikację, bo dotyczą one książek i problemów ważnych, po części nadal aktualnych, a zarazem na zasadzie pars pro toto ilustrują przemiany nauki o literaturze w drugiej połowie XX wieku. Nadto zaś moje własne przekonania teoretyczne rysują się tu niekiedy wyraźniej niż w innych wypowiedziach . Henryk Markiewicz.