Lalka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Kukla : evangelie po Marii
lalka, seks, robot

Linda jest piękna, zgrabna, posłuszna, namiętna i bezgranicznie oddana swojemu mężczyźnie. Jednym słowem – ideał. Mężczyzna Lindy zaś, Maksim, to typowy moskiewski nowobogacki. Pewnego razu jednak z podsłuchanej rozmowy Linda dowiaduje się, że jest robotem. A że wcześniej na skutek wypadku posiadła duszę, zaczyna ujawniać zdecydowanie niepożądaną przez właściciela wadę – zadaje pytania i domaga się odpowiedzi. Co gorsza usterki tej nie jest w stanie wykryć wezwany w trybie pilnym serwisant. Okazuje się, że życie właściciela pięknego, wyuzdanego, zepsutego obecnością duszy robota zdecydowanie nie jest usłane różami.

Książka została wydana w dwóch wariantach okładek.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Zofja Gaffke | 2013-09-22
Przeczytana: 21 września 2013

GNIOT, GNIOT, GNIOT, GNIOT...
Przez pierwsze 50 stron czułam się potraktowana przez autorkę jak bezmózg. Tak, jakby pisała książkę, coś jej nie wyszło, ale OK, może być, czytelnik nie zauważy. Nie wiem jak pociągnąć wątek? Nieważne, ważne żeby nabazgrać cokolwiek, bez sensu, czytelnik i tak to łyknie... Przewracając kolejne strony nabrałam jednak wątpliwości co do mozliwości intelektualnych samej pisarki. Coś wie, coś doczytała, poupychała gdzie się da mądre cytaty i nazwiska (które zapewne na bieżąco wynajdywała w googlach) i zrobiła się sieczka. Książka nie ma składu ani ładu. Drażniła mnie od początku do końca. Zdania "gdzieś to czytałam" mało nie wyrzygałam. Quasi-intelektualne dialogi, pseudo-filozoficzne rozważania. Zero jakiejkolwiek logiki czy konsekwencji. W momencie, kiedy pojawiły się postapokaliptyczne wizje (jakże mierne, jakże żałosne), myślałam, że nie dam rady tych wypocin skończyć. Wątek z programistą nawet dał radę, niestety skonczył się szybko i równie...

kashiuka | 2012-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2012

Żałuję, że wydałam te 2zł na tę książkę i że zajmuje mi ona teraz miejsce na półce.
Nudna i monotonna. Tytułowa lalka jest tak idealnie opisana, że aż rzygać się chce..
No coż, zdecydowanie nie polecam, a i chętnie ją komuś mogę oddać ;)

Majusia | 2012-05-11

Dostałam ją od siostry i głupio było nie przeczytać, jednak nic ciekawego i nie polecam. Jak dla mnie taka smutna historia robota. Nie odnajduję się w takich opowiastkach.

Kuferek | 2012-03-29
Przeczytana: 01 marca 2012

Według mnie - koncept był fajny, co jednak nie przekłada się na wykonanie. Momentami przyjemna, refleksyjna, lecz tylko momentami.

Intelektualna Przygoda | 2012-04-11
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Ależ miałam chrapkę na tę książkę! Tuż po wyjściu z księgarni układałam nikczemny plan, w którym zaczytywałam się opowieścią o lalce, która ma duszę.
Jakże się rozczarowałam... Przegadana, zbyt rozwlekła, momentami wręcz nudna książka. A pomysł był niesamowity.

Paulina Kwiatkowska | 2012-09-25

,,Więc jestem lalką. Jestem własnością Maksima, który kupił mnie za milion dolarów. Kupił, gdyż zwiątpił w możliwość spotkania takiej żywej kobiety, z którą byłoby mu dobrze. Dla mnie było to niezupełnie zrozumiałe. Zapytałam go, co ma na myśli, gdy mówi „dobrze”: miłość, seks, prowadzenie domu, wygląd czy coś jeszcze?
On ze smutkiem się roześmiał i powiedział, że wszystko to, to właściwie jedno i to samo. Że wszystko to łączy się w takim zagadkowym słowie jak „dusza”. Przy czym nie jedna dusza, a dwie – kobieca i męska. I kiedy one dopełniają się wzajemnie, że powstaje jedna całość..." Fragment książki

,,Lalka" to powieść fantastyczna Alisy Mun z 2005 roku. Napisana pierwotnie w języku rosyjskim, przetłumaczona na polski. Autorka to tajemnicza, utalentowana osobowość w swoim gatunku.

Maksim od zawsze marzył o kobiecie idealnej. Miał dwie wybranki, jednak każda z nich w jakiś sposób go zraniła i pozostał sam. Nie chciał już więcej ryzykować. Był bogaty, stać go było na...

blooz | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Ciekawa książka, trochę romans, trochę kryminał i poniekąd dramat. Futurystyczna wizja świata o robotach obdarzonych inteligencją, gdzie jeden z nich - seks lalka Linda po zetknięciu z piorunem kulistym odkrywa u siebie coś na kształt duszy. Zaczyna samodzielnie myśleć, analizować i mieć własne zdanie.

Kasia | 2013-01-04
Przeczytana: wrzesień 2012

na początku ciężko, ale generalnie dość ciekawa książka, inna niż wszystkie, trochę fantastyki, ale odrobinkę dosłownie. Polecam

| 2012-03-13

Historia lalki-kobiety, stworzonej dla zaspokajania wszelkich stereotypowych męskich potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem fantazji seksualnych. W wyniku pewnego zdarzenia Linda odkrywa, że posiadła intelekt, przez co nie jest już tylko lalką. Zmienia to relacje panujące między nią, a jej nabywcą. Mężczyzna zaczyna doceniać, że kobieta ma świadomość korzystania z wolnej woli. Nie sprzeciwia się zatem zaspokajaniu jej silnej potrzeby niezależności. Jest spokojny i ufny, ponieważ Linda kocha tylko jego, a jej przynależność jest przecież zaprogramowana...

Aska Lebiedzińska | 2012-04-05
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Książka napisana z typowo rosyjskim polotem i fantazją !!!
Do mnie dotarła bezpośrednio - bez czytania opinii i forów.
To książka, którą trzeba po prostu zrozumieć - opowiada o współczesnym świecie, gdzie tak naprawdę wszyscy jesteśmy takimi Lalkami, nieważne - kobietami, czy mężczyznami... Wszyscy jesteśmy jakoś zaprogramowani, czy tego chcemy czy nie. Linda jest w stanie wyzwolić się od zainstalowanego w niej programu. A my ??
Polecam - dla mnie to książka wskroś filozoficzna, wartościowa !!!