Rosja, nasza miłość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0055-3
Rosja, ZSRR, wspomnienia, historia,
Aneta

Tych, którzy lubią książki wspomnieniowe, do potężnego tomiszcza małżeństwa historyków – Wiktorii i Renégo Śliwowskich – przekonywać nie będzie trzeba. Bo książka „Rosja, nasza miłość” to kwintesencja najlepszych cech memuarowych pozycji, podwójna opowieść o prywatnej przeszłości zestawiona z pamięcią o sławnych postaciach związanych z humanistycznym dorobkiem naukowym Rosji. Córka Puchatka...

Córka Puchatka (Wacława Józefa Zawadzkiego) i syn polskiego robotnika-samouka urodzony i wychowany we Francji – spotykają się na studiach historycznych w Związku Radzieckim. Po krótkiej wędrówce przez czasy dzieciństwa, z konieczności zredukowanej do kilkunastu anegdotek, rozpoczyna się w książce obraz Rosji – a właściwie ZSRR – widziany z perspektywy dwojga idealistów, którym młodość i pracowitość muszą wystarczyć. René i Wiktoria opisują kolejne absurdy uczelni, upolitycznienie i ideologizację studiów, szokujące wydarzenia – inwigilację, cenzurę, brak zaufania do kolegów – lecz nie czynią tego w sposób tendencyjny. Potrafią spojrzeć w przeszłość obiektywnie, zastąpić ocenę relacją, komentarze pozostawiając czytelnikom. Jak na historyków przystało, rzetelnie odnoszą się do przeszłości. W „Rosji…” sporo jest historyjek obyczajowych, obserwacji, jak polityka wpływa na życie codzienne. René i Wiktoria portretują Rosję zwyczajną, nie propagandową. Starają się dostrzec i zanotować absolutnie wszystko – od organizacji życia studenckiego po odświętny wygląd miasta. To Rosja staje się głównym bohaterem czy tematem tej książki. Motywem pobocznym jest kiełkująca miłość pary studentów, ślub i potomek (który zresztą w pewnym momencie znika z pola widzenia). Drugą część tytułu książki można zatem odczytywać na dwa sposoby. René i Wiktorja wprawdzie niewiele miejsca poświęcają sprawom zupełnie prywatnym, jednak maleńkie przebłyski intymności jeszcze wzbogacają ich wywód. Autorzy odwołują się do małżeńskich perypetii przede wszystkim wtedy, gdy chcą zilustrować z ich pomocą trudności w zwykłej egzystencji. Na pierwszy plan nieodmiennie wysuwa się Rosja – Rosja kochana mimo panującego ustroju, ciekawa i barwna jakby na przekór wszelkim niedogodnościom.
Z czasem opowieść o Rosji zaczyna nieco blednąć – nie ze względu na obszerność tomu (to akurat wcale przy lekturze nie przeszkadza), a z powodu zmiany obiektu do opisywania. Kiedy wydaje się, że do tematu Rosji oraz studenckiego życia nie można już nic dodać, René i Wiktoria Śliwowscy – wkrótce jako pracownicy naukowi już w Polsce – koncentrują się na wielkich uczonych i artystach, z którymi spotkali się w ZSRR i z którymi nierzadko połączyła ich prawdziwa przyjaźń. Swoisty zbiór wspomnień czasem jest hołdem składanym znakomitościom, innym razem próbą ocalenia przed zapomnieniem. Osób, które przewijają się przez karty „Rosji…”, więc i przez zgodne życie Śliwowskich, jest naprawdę sporo. Dość powiedzieć, że indeks nazwisk ciągnie się przez ponad 30 stron.
René i Wiktoria przeplatają swoje narracje, układają całą historię z drobnych fragmentów – to nadaje książce znamion dialogowości i pozwala na porównanie dwóch sposobów widzenia świata. Jak na historyków przystało, zamieszczają tu autorzy sporo komentarzy i wyjaśnień, dzielą się swoimi fascynacjami oraz przemyśleniami, wciąż wplatając w historię lekkie anegdoty, pozornie nieznaczące wspomnienia. Próbują wytłumaczyć się z miłości do Rosji – próbują też zarazić swoim entuzjazmem tych odbiorców, którzy zechcą sięgnąć po ich wspólną prywatną opowieść. To jedna z tych memuarowych pozycji, od których trudno się oderwać.
Nie ma sensu streszczanie zawartości tomu, pewne jest jedno: zaważyły na nim nie tylko zainteresowania historyczne, ale też literackie pasje małżeństwa. To książka, którą czyta się z satysfakcją do ostatniej strony. To książka, w której przeszłość ożywa i staje się bliska. To wreszcie fascynująca opowieść, łącząca obiektywizm badawczy z osobistymi wspomnieniami czy przemyśleniami – jednym słowem prawdziwa gratka dla koneserów twórczości wspomnieniowej czy entuzjastów Rosji.

Izabela Mikrut

źródło opisu: http://www.granice.pl/recenzja,Rosja_nasza_milosc,1591

źródło okładki: http://www.granice.pl/recenzja,Rosja_nasza_milosc,1591

Ola | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, Sztukater

Prywatna Rosja

Wiktoria Śliwowska to polska historyczka, badaczka historii Rosji i losu Polaków zesłanych na Syberię; autorka m.in. monografii życia i twórczości Aleksandra Hercena, rosyjskiego pisarza i myśliciela, który narażając się na szykany poparł Polaków podczas Powstania Styczniowego. René Śliwowski jest historykiem literatury rosyjskiej, wykładowcą, tłumaczem i krytykiem, znawcą Czechowa i Płatonowa. Małżeństwo opublikowało wiele książek (niektóre wspólnie), artykułów i prac naukowych, od lat zaangażowane jest w propagowanie kultury rosyjskiej. W roku 2008 wydali wspomnienia, autorski dwugłos będący biografią, a także świadectwem ich wspólnej pracy i pasji.

René Śliwowski urodził się we Francji, wychował się nad Loarą, mieszkał wraz z rodziną w wielu robotniczych osiedlach i wrócił do kraju po wojnie, w ramach repatriacji. Wiktoria podczas okupacji mieszkała w getcie, a kiedy zamordowano jej matkę, udało się ją wydostać i ukryć u polskiej rodziny. W czasie Powstania...

megbowie | 2015-02-26
Przeczytana: 18 marca 2015