Wizerunki książąt i królów polskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe
historia
gorofil

Z 39 rycinami ks. Pilatti'ego. Jest to reprint wydania nakładem Gebethnera i Wolffa z roku 1888.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

MacG | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Pochodzący z 1990 roku reprint wydania z końca XIX wieku.

Popularnonaukowe opracowanie, w którym Kraszewski podjął się trudu przedstawienia historii kraju, który w momencie ukazywania się publikacji nie istniał na mapach. Ponieważ - jak stwierdza we wstępie - opisywanie dziejów Polski (i nie tylko) stało się bezosobowe, decyduje się na przedstawienie wizerunków kolejnych królów i książąt - od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. W poszczególnych prezentacjach opisuje nie tylko najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce za panowania danego władcy, ale także analizuje jego charakter, predyspozycje do sprawowania rządów, relacje z innymi osobami i to jaki wpływ miał na kolejne z ogniw w królewsko-książęcym łańcuchu.

W niektórych portretach dominują barwy ciemniejsze, w innych jaśniejsze, jednak wszędzie widoczna jest dążność Kraszewskiego do jak najpełniejszego przedstawienia każdego z posiadaczy tronu i korony. Wiele miejsca poświęca na cytowanie źródeł (kroniki,...

Miguel_Patata | 2016-11-03
Na półkach: Historia