Państwo Miecława. Studium analityczne

2010-10-22
978-83-01-16416-4
Miecław Piastowie

'Państwo Miecława' J. Bieniak

Plusy:

+ dogłębna analiza źródeł i zagadnienia państwa Miecława,
+ wykorzystanie obszernej bazy źródłowej, w tym źródeł archeologicznych,
+ dotarcie przez autora do nowych źródeł i ich umiejętne wykorzystanie,
+ omówienie polityki i osoby Miecława,
+ przedstawienie zasięgu terytorialnego państwa Miecława,
+ J. Bieniak opierając się na dowodach w nowy sposób nakreślił sylwetkę Miecława nie jako uzurpatora, lecz przedstawiciela dynastii Piastów lub lokalnej dynastii mazowieckiej, który był kontynuatorem pierwszej monarchii wczesnopolskiej prowadzącym niezależną politykę. Przedstawia też Miecława jako władcę ratującego ludność polską po najeździe Brzetysława, który udzielił jej schronienia na Mazowszu

Minusy:

- skomplikowany język naukowy stosowany przez autora

'Państwo Miecława' J. Bieniak

Plusy:

+ dogłębna analiza źródeł i zagadnienia państwa Miecława,
+ wykorzystanie obszernej bazy źródłowej, w tym źródeł archeologicznych,
+ dotarcie przez autora do nowych źródeł i ich umiejętne wykorzystanie,
+ omówienie polityki i osoby Miecława,
+ przedstawienie zasięgu terytorialnego państwa Miecława,
+ J. Bieniak opierając się na...

Kolejna ciekawa pozycja, która pokazuje jak mało nadal wiemy o czasach średniowiecznej Polski. Bunt cześnika Miecława (Masława) nie jest szerzej znany w zbiorowej świadomości. Tymczasem stworzona przezeń struktura państwowa na terenie Mazowsza przetrwała ponad dekadę w XI wieku. Mało tego, poza obwołaniem się księciem i prowadzeniem własnej polityki, bił również własną monetę. Kto wie jak wyglądałaby mapa Europy Środkowej, gdyby sojusze zawarte przez Miecława z Czechami, Pomorzanami czy Jaćwingami okazały się trwalsze. Studium może nie tak ekscytujące jak dokonania innych polskich czołowych mediewistów, ale napisane przejrzyście, zrozumiałym językiem. Po prostu rzetelna praca naukowa. Czytając ją, po raz kolejny wzbudziło mój podziw to, jak posiadając tak nieliczne źródła można pisać tak interesująco. W sumie niezwykle solidne 7,5 (gdyby można było taką ocenę wprowadzić).

Książka Janusza Bieniaka to wybitna praca. Uzupełnia dotkliwą lukę w polskiej naukowej literaturze historycznej. Jak dotąd stanowi jedyne opracowanie poświęcone państwu możnowładcy Miecława (Masława) rządzącego gł. Mazowszem, którego pokonał Kazimierz Odnowiciel kładąc kres jego dobrze rozwijającemu się państwu dzielnicowemu. Podkreślmy, że książka napisana została przez wybitnego znawcę dziejów możnowładztwa polskiego i czołowego reprezentanta polskiej szkoły mediewistycznej (tzw. "szkółki toruńskiej"),co dodatkowo podnosi jej wartość i rangę.

Słabą stroną monografii J. Bieniaka jest styl i język, w którym została napisana. Zdecydowanie jest bardzo specjalistyczny, wyszukany i nieprzystępny dla przeciętnego odbiorcy. Z tych powodów adresatów jego książki szukałbym raczej wśród specjalistów akademickich aniżeli zwykłych obywateli interesujących się dziejami Polski wczesnopiastowskiej. Od strony naukowej z kolei jej mocną stroną jest wysoki poziom merytoryczny dyskursu autora oraz fakt, że jest to studium analityczne. J. Bieniak każde swoje twierdzenie ma podparte wnikliwymi analizami. Opiera je ponadto na dowodach źródłowych.

Moim skromnym zdaniem jeśli chodzi o dorobek polskiej mediewistyki praca ta plasuje się na pierwszym miejscu! Zdecydowanie polecam ją osobom czytającym ambitne książki i lubującym się w pracach napisanych specjalistycznym językiem oraz historykom zajmującym się wczesnym średniowieczem w Polsce. Można się śmiało powołać na ustalenia J. Bieniaka. Jeszcze raz serdecznie polecam! :) :) :)

Bardzo wyczerpujące studium o wydarzeniach z ówczesnych lat, które nie tylko odnosi się do samego tytułowego bohatera czyli Miecława ale także do antropologii, etnografii, archeologii czy fenotypów mieszkańców Polski i pogranicza.

Kto szuka ciekawej książki popularno-naukowej o średniowiecznej historii Polski, ten tutaj jej nie znajdzie.
Jest to pozycja naukowa, którą polecam raczej osobom które z historią łączy coś więcej niż przelotne zainteresowanie.

Stara i co zaskakujące, jedyna monografia odnośnie jednego z najbardziej ciekawych epizodów historii średniowiecza na ziemiach polskich. Już ze względu na samą tematykę warto ją polecić każdemu zainteresowanemu w historii Polski w ogóle, a dla mediewistów to pozycja obowiązkowa prędzej czy później.

"Państwo Miecława" jest studium, moim zdaniem, wyczerpującym. Autor w ciekawy sposób przedstawia swoje poglądy i uzasadnienia na temat tego słabo oświetlonego źródłowo epizodu w dziejach polskiej państwowości. Może to wynika tylko i wyłącznie z moich zainteresowań, ale ja tę pozycję pochłonąłem bardzo szybko. Analiza pierwszej klasy.

• Średniowiecze
  • Historyczne