Nawrócenie i chrzest Mieszka I

Wydawnictwo: Avalon
historia
Bauero

Niniejszy tomik stanowi rozszerzoną wersję przełomowej książki wydanej w 2005 r. Nawrócenie i chrzest Mieszka I. „Przełomowej” ponieważ zaprezentowała nowe naukowe spojrzenie na decyzję Mieszka I, by wprowadzić chrześcijaństwo do Polski. Nowa interpretacja tego doniosłego wydarzenia, wyłożona przez Philipa E. Steele`a, zyskała akceptację polskich mediewistów. Autor poddał wnikliwej analizie...

Autor poddał wnikliwej analizie źródła zarowno pisemne jak i archeologiczne, a w swej narracji ujmuje Czytelnika gruntowną znajomością literatury przedmiotu ostatniego stulecia.

Książkę rozpoczyna komparatystyczny przegląd innych, równie przełomowych nawróceń z pierwszego milenium, co w jaśniejszym świetle stawia kontekst przyjęcia chrześcijaństwa przez władcę Polan. Możemy zatem prześledzić uwarunkowania w jakich doszło do nawróceń Konstantyna Wielkiego, Chlodwiga i Stefana Wielkiego.

Dalej Autor omawia okoliczności i naturę nawrócenia Mieszka I na chrześcijaństwo oraz szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie książę został ochrzczony?

Napisane żywym, porywającym stylem, Nawrócenie i chrzest Mieszka I przedstawia temat w oryginalnym ujęciu, przedtem nieznanym w polskiej historiografii. Ponadto perspektywa Steele’a przypisuje wejściu Polski na dziejową, europejską scenę dużo bogatsze znaczenie, niż zwykło się o nim sądzić.

Publikację zamyka niezwykle pomocny aneks, zawierający wyczerpujące biogramy przeszło 60 postaci historycznych, które występują na jej kartach.

źródło opisu: www.avalon.pl

źródło okładki: www.avalon.pl

PawelM | 2019-09-08
Przeczytana: 08 września 2019

Opinia o wydaniu I.

Odnoszę wrażenie, że podstawą tej książki są zaledwie dwie (!) pozycje: "Mieszko Pierwszy" Strzelczyka i "Ostrów Lednicki: U progu chrześcijaństwa w Polsce" pod redakcją Klementyny Żurowskiej.

Philip Earl Steele nie wnosi czegoś nowego do naszej wiedzy – daje nam jakąś swoją wizję z pogranicza popularyzacji nauki, dziennikarstwa i beletrystyki. Wizję znacznie słabszą od dostępnych na rynku popularnych biografii Mieszka I pióra Jerzego Strzelczyka i Gerarda Labudy.

WIĘCEJ:

Nagzymsie | 2019-01-17

Taki mały brainstorming. Autor jest protestantem. Sposób w jaki pisze o Mieszku zasługuje na najwyższe uznanie. Autor przeciwstawia się dominującemu podejściu w nauce - że Mieszko I przyjął chrzest z powodów politycznych. Uważa, że zrobił to bo … uwierzył w Boga chrześcijan. Uważał Go za potężniejszego od dotychczasowych "bogów". W tym ujęciu przyjęcie chrześcijaństwa nie było kluczem do zdobycia i zabezpieczenia władzy. Czy było? Skoro Bóg chrześcijan był potężniejszy? Niewielka ale treściwa książeczka. Wydaje mi się, że tezy przedstawione w tej pozycji wymagają dalszego badania i rozwoju. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz - chrzest Polski miał miejsce w ciemnym okresie papiestwa, papieży Janów. To tak na marginesie.

Pio | 2017-12-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2017
Przeczytana: 18 grudnia 2017

6,5/10

Paweł Szewczyk | 2017-04-17

Krótka rozprawka i wywód nt. chrztu Mieszka I i jego państwa, chrześcijańskiego historyka rodem z USA, który zamieszkał i założył rodzinę w Polsce. Taki drugi Norman Davies. Autor stara się wykazać, że decyzja o chrzcie była podjęta samodzielnie, bez przymusu (z czym zgadza się raczej większość), ale zdecydowała o tym nie kalkulacja polityczna, a jedynie autentyczne nawrócenie na prawdziwą wiarę (prawie przekonuje). Ponadto wskazuje że do chrztu doszło na Ostrowiu Lednickim (również obecnie wiodąca teoria), ale że zabudowania odkryte w Lednicy to nie palatium książęce i baptysterium (jak sądzi większość), ale pałac biskupi i baptysterium i pierwsza siedziba biskupa Jordana i biskupstwa (tu mnie nie do końca przekonuje). Możliwe, możliwe ale... niekoniecznie. Jest to nic ponadto jak przedstawienie w skrócie swoich teorii i wywodów. Nie więcej jak 6.5.

Dudzio | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Historia

Bardzo ciekawa pozycja. Świetnie napisany "reportaż historyczny". Dużym walorem jest struktura oraz wywiad wprowadzający w kontekst. Nie rości sobie prawa do uznania za "prawdę historyczną" ale podważa panujące w polskiej historiografii trendy. Dziwne jest to, że nie napisał jej żaden polak. Czyżbyśmy już byli tak zasklepieni w "micie Gniezna" (czy Poznania), że nie jesteśmy w stanie zebrać się na uczciwość historyczną?

Lektura na jedno, może dwa popołudnia, nie męczy, a tyle się można dowiedzieć o własnej historii.