Kochankowie z Hiroszimy

Tłumaczenie: Elżbieta Sosnowska
Cykl: Inspektor Salgado (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
Los amantes de Hiroshima
Elżbieta Sosnowska
Ag2S

Maj 2011 roku. W opuszczonym domu w pobliżu lotniska odnalezione zostają dwa ciała – splecione w uścisku, okryte całunem z kwiatów, wyposażone w sporą ilość gotówki. Jest to najprawdopodobniej para, która zaginęła siedem lat wcześniej – sprawę nagłośniły media, ale zagadki zniknięcia nigdy nie rozwiązano. Héctor Salgado i jego zespół rozpoczynają śledztwo, próbując poskładać elementy tej niezwykle skomplikowanej układanki. Tymczasem w całej Hiszpanii wybuchają antyrządowe zamieszki, ludzie zaczynają wychodzić na ulice…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1669,37...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1669,37...»

allison | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem Toniego Hilla - bardzo udane i zachęcające do poznania jego innych książek.
Mimo iż "Kochankowie z Hiroszimy" to trzeci tom cyklu o inspektorze Salgado, nie miałam problemów z odniesieniami do przeszłości policyjnych bohaterów, gdyż autor zręcznie nawiązywał do wątków z poprzednich części.

Całość przeczytałam jednym tchem, gdyż kryminalna intryga jest zawiła i powiązana z różnymi innymi sprawami, które stopniowo wychodzą na jaw, coraz bardziej komplikując śledztwo i akcję.
Gdy wydaje nam się, że już wszystko wiemy, okazuje się, że autor przygotował kolejne niespodzianki.
Lubię takie pogmatwane historie, zwłaszcza gdy wiążą się one z prywatnym życiem śledczych, łącząc wątki kryminalne z obyczajowymi.

"Kochankowie z Hiroszimy" to powieść zaskakująca, skupiająca się nie tylko na teraźniejszości i bliskiej przeszłości. Niektóre sprawy sięgają czasów Hiszpańskiej Falangi i frankizmu, co jeszcze bardziej zagęszcza atmosferę.
Akcja nie...

Marczewek | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Zakończenie trylogii nie wgniata w fotel niestety. Za dużo zbiegów okoliczności, i dziwnych niezrozumiałych momentów.
W pewnym sensie nawet się pogubiłem, i nie wiedziałem o co tu właściwie chodzi. Zresztą książkę zacząłem czytać jeszcze w grudniu, i jakoś nie miałem na nią zupełnie ochoty.
Kochankowie... to dwie niepowiązane historie. O ile zrozumienie jednej (pozornie) nie stanowi problemu, to druga jest nierozerwalnie związana z pozostałymi dwoma częściami.

Autor chyba tak bardzo chciał tu zagmatwać historię, że sam się w tym zamęcie pogubił i nie wyszedł z tego obronną ręką. Nie domknął wszystkich wątków, część pojawiała się od czapy, nie wiadomo skąd i po co.
Szkoda bo cykl miał potencjał.

Katarzyna | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Cristina i Daniel znają nie tylko swoje ciała, ale i dusze. Cristina - to uosobienie współczesnej Kasandry, Daniel - mógłby złamać niejedno kobiece serce. Zostali złączeni na zawsze, a prasa nadała im przydomek "Kochankowie z Hiroszimy". Klimat Barcelony, Sagrada Familia oraz zagadkowy dom to tło wydarzeń, które stanowią kanwę "Kochanków z Hiroszimy".

W opuszczonym domu znalezione zostają zwłoki kobiety i mężczyzny. Ślady wskazują, że zostali zamordowani w bardzo brutalny sposób. Nawet policjanci są wstrząśnięci zbrodnią, która została starannie zainscenizowana: ściany pokryto wielkimi, białymi płótnami. Dla odbiorcy mogą oznaczać przejście z przeszłości do teraźniejszości. Czy wskazują, że mamy do czynienia z rytualnym morderstwem?

Śledztwo powierzono postaci kierującej się wyjątkowo trzeźwym spojrzeniem, inspektorowi Héctorowi Salgado, który będzie musiał rozwiązać tajemnicę z przeszłości. Uwagę czytelnika na pewno zwróci także agentka Leire Castro, dla której sprawa zabójstwa...

Suzi | 2016-09-10
Przeczytana: 09 września 2016

Byłaby to najlepsza część cyklu, może i namolnie przypominająca fabułę typowego serialu i mocno opierająca się na utartych już w gatunku wzorcach, ale nadal interesująca i dobrze zebrana w całość. Jednak irytuje przeładowanie tekstu przemyśleniami w stylu Domorosłego Znawcy Wszechrzeczy w monologach wewnętrznych bohaterów. Z ich udziałem objętość książki rośnie o 10%, a jakościowo nie wnosi to zupełnie niczego oprócz zmęczenia. Dodajmy do tego niebyt dobrze napisany finalny pojedynek Dobra ze Złem i bardzo szybkie otarcie łez po jednej z postaci, która winna być lepiej pożegnana, a dostajemy książkę przeciętną. Szkoda, bo widać, że autor obgryzał ten pomysł w głowie na tyle długo, że naprawdę mogło coś z tego wyjść, gdyby powstrzymał słowotok.

Kidada | 2017-09-21
Przeczytana: 19 września 2017