Gwiazdy nad Oktober Bend

Tłumaczenie: Małgorzata Ślęzak
Wydawnictwo: Dreams
The Stars at Oktober Bend
Michelle

Alice Nightingale wyobraża sobie, że unosi się w powietrze na skrzydłach splecionych ze słów i piór. O tym pisze wiersze, podczas gdy Manny James biega nocą, próbując uciec od bolesnych wspomnień z przeszłości. Pewnego razu spostrzega Alice na dachu jej domu nad rzeką, wyglądającą niczym galion na statku płynącym przez gwiazdy. W kieszeni ma wiersz, a jego słowa zna na pamięć. Jest pewny, że to tajemnicza dziewczyna z dachu go napisała.
Alice pragnie być taka, jak wszystkie nastolatki, mieć takie same szanse, jak inne dziewczyny. A gdy widzi biegającego chłopca, poznanie go staje się równie ważne, jak pisanie wierszy.
Piękna, przepełniona uczuciem historia o pokonywaniu trudności i traumy z przeszłości, a także o tym, jak od nowa żyć z zaufaniem i nadzieją.

źródło opisu: http://dreamswydawnictwo.pl/zapowiedzi/gwiazdy-nad...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

szaraczek | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Gdy zaczęłam czytać tę książkę o mało się nie poddałam. To było straszne. Żadnych dużych liter, chwilami przypadkowe słowa bez sensu, jakieś urywki… czegoś. Stwierdzałam: Matko, co to ma być? Znowu wywaliłam pieniądze na coś, czego nie da się czytać. A że paragon gdzieś przepadł zwrot nie wchodzi w grę… w sumie litery duże, jakieś wiersze, które jakby nie patrzeć trochę miejsca na kartce zajmują to może jakimś cudem mi się uda.
Z czasem cała historia nabiera sensu. I z czasem zaczęła mi się coraz bardziej podobać.
Całość składa się z dwóch perspektyw: Alice dziewczyny bez przyszłości i Mannego chłopca bez przeszłości.
Ani o jednym ani o drugim nie wiemy prawie nic. Z wyjątkiem jednego. Alice już na zawsze ma pozostać „dwanaście”, zarówno emocjonalnie jak i intelektualnie. Ze względu na „elektrykę” nie chodzi do szkoły, można wręcz powiedzieć, że Alice żyje dla poezji, natomiast Manny żyje poezją Alice.

Jest to niezwykła opowieść. Na pewno nie znajdziecie nic podobnego do tej...

Alice to dziewczyna o duszy wrażliwej, miła i spokojna szukająca akceptacji i normalności,pisze wiersze.
pocieszenia znajduje u boku swojego kochającego brata Manniego,on sam po stracie swoich bliskich czuł się porzucony i nie chcianym dzieckiem
Chłopak bardzo kocha swoją siostrę przy nim czuje się bezpieczna,kochana.Alice musi się zajmować chorą babcią, mają też psa o imieniu Niedźwiedź.
Dziewczyna wyobraża sobie,że unosi się w powietrzu na skrzydłach spleciona jest z piór, o tym ona pisze wiersze.
"Gwiazdy nad Oktober Bend" to bardzo dobra, wzruszająca powieść, wzrusza,intryguje, wciąga szybko.
Historia mnie zasmuciła,wzruszyła bardzo mnie. Ciekawie napisana,dużo daje do myślenia,niesie życiowy przekaz popłakałam się przy niej prawdziwa historia na prawdziwych wydarzeniach,wycisnęła łzy.
Poruszająca do głębi,życiowa książka!!!

Angela | 2017-06-21

Niepełnosprawna dziewczyna z wielkim talentem.

Ta historia jest wyjątkowa na swój własny, niezwykły sposób.
Porusza ważne tematy i skłoniła mnie do refleksji. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców i zdecydowanie podbije serce niejednego czytelnika.
Wzruszyłam się w wielu momentach i przeżywałam tą opowieść całą sobą.
Polecam każemu molowi książkowemu... z pewnością się nie zawiedziesz.

Crimelpoint | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Byłam przekonana, że otrzymam zupełnie inną książkę. Opis z tyłu wskazywał na jakieś new adult/ young adult. I właśnie tego się spodziewałam. Jednak bardzo się zawiodłam.

Same tematy, które są poruszane w książce bardzo mi się spodobały. Są nietypowe i naprawdę ciekawe. Jednak jest to napisane w taki sposób, że po prostu nie da się tego czytać. Rozdziały pisane z perspektywy Alice nie są pisane z dużych liter. Rozumiem, że był to celowy zabieg, ale po prostu miałam tego dosyć i jedyne czego chciałam to jak najszybciej skończyć tę książkę.

Główna bohaterka zwyczajnie mnie wkurzała i właśnie to sprawiło, że ta powieść naprawdę mi się nie spodobała.

AnnaSikorska | 2016-09-05

Alice i Manny to nastolatki wyrzucone poza margines społeczny. Ona – niesamowicie wrażliwa i bardzo piękna dziewczyna pisząca wiersze, tworząca tak niepowtarzalne muchy, że stają się okazami kolekcjonerskimi i niechodząca do szkoły. Mimo tych zalet nie potrafi porozumiewać się ze światem. Język grzęźnie w gardle. Kontakty z otoczeniem utrudniają też ataki padaczki potęgowane przez stres. Alice nie chodzi do szkoły. Jej codzienność to dom z chorą babcią i dbającym o nią bratem, a później też i psem tak dużym, że zasłużył na swoje imię: Niedźwiedź.
Bujająca w obłokach i intensywnie przeżywająca otoczenie dziewczyna z rodziny, którą można nazwać biedną i patologiczną pewnej nocy chodząc po dachu dostrzega chłopaka, który jej się przygląda. Manny także jest bardzo nietypowym nastolatkiem. Chłopak nosi na sobie piętno śmierci bliskich. Nie ma rodziny, został przygarnięty, a w jego głowie cięgle wracają obrazy wojny, bezradności, obwiniania się o dokonanie takich, a nie innych wyborów....

Monika Szulc | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Alice pragnie normalności, zrozumienia i akceptacji. Jednak nie jest jej to dane. Dziewczyna boryka się jawnym odtrąceniem oraz życiem, które stawia przed nią nowe przeszkody. Alice znajduje ukojenie w miłości lojalnego brata, przyjaźni Manny’ego oraz w haikach, które piszę i rozwiesza w zaskakujących miejscach.

Nie wiem, czego się spodziewałam, ale z pewnością nie tego, co dostałam. Jest to niesztampowa i wartościowa powieść dla każdego, kto szuka lektury skłaniającej do przemyśleń. Alice zaznała ogromnej krzywdy, która bezpowrotnie odmieniła nie tylko życie dziewczyny, ale całej jej rodziny.

Alice jest niepełnosprawna, lecz od początku widać, że posiada wielki talent i wystarczyłoby obdarzyć ją wsparciem, by poczyniła postępy. W tym momencie nasuwa się kolejny problem, czyli bieda, która ogranicza możliwości dziewczyny. Autorka poruszyła bardzo dużo istotnych kwestii, co z jednej strony jest bardzo dobre, lecz mała objętość powieści nie pozwoliła na zgłębienie ich w...

ZaczytanaMajka | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Okładka w tej książce nie pozwala o sobie zapomnieć. Gdy raz się ją zobaczy, non stop się o niej myśli. A po jej przeczytaniu wiem jedno, tę książkę trzeba wpisać na listę do przeczytania. To nie tylko jakaś tam opowieść, to przesłanie i spojrzenie na świat pod zupełnie innym kątem. A sposób w jaki została napisana też jest inny - niespodziewany, ponieważ czytelnik jeszcze bardziej wchodzi w świat Ali, a co najważniejsze, czuje każdą emocję i uczucie, które dziewczyna przekazuje poprzez swoją poezję.

jestem alice
wciąż jestem alice
nie mniej
nie więcej
po prostu inna
alice.

Alice to bardzo wrażliwa dziewczyna, która pisze wiersze. To dzięki nim widzimy jaka jest. Jest skrytą i bardzo zamkniętą w sobie osobom. Ciężko jej nawiązać jakiekolwiek kontakty z rówieśnikami czy ludźmi, a choroba - ataki padaczki, tylko pogarszają sprawę. To także z tego powodu dziewczyna nie chodzi do szkoły. Mieszka w...

angela | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Alice i Manny oraz Joey i Tilda to bohaterowie, którzy szukają swojego własnego miejsca, a nawet swojego wewnętrznego 'ja'. Czy im się to uda?

Według mnie książka jest ciekawa, gdyż niesamowicie ukazuje problemy, z którymi główni bohaterowie muszą się zmierzać na każdym swoim kroku. Pokazuje ona również jak miłość potrafi przezwyciężyć każdą chorobę, odrzucenie od społeczeństwa a nawet skrywane tajemnice przeszłości.

Jak dla mnie to historia ta ukazuje z jak wieloma trudnościami musi zmierzyć się prawie każdy człowiek i jak widać najlepiej to robić z kimś, gdyż każdemu z nas potrzebne jest wsparcie bliskiej osoby.

Życie jest piękne, ale najlepiej przeżyć je z kimś, kto nigdy nie opuścił cię w trudnych momentach. To właśnie one pokazują na kogo możesz w swoim życiu liczyć i dla kogo jesteś najważniejszy. I tak właśnie jest z bohaterami wyżej wymienionej książki.

Najbardziej polecam tą historię osobą, które wiedzą, że świat nie jest idealny, ale potrafią go docenić nawet w...

Alice Nightingale, to główna bohaterka książki, która jest niepełnosprawna. Cierpi na uraz mózgu, przez co ma trudności z mową, ale fascynacja słowem sprawia, że dziewczyna pisze wiersze, wylewając wszystko na papier co czuje, co przeżywa. Mimo, że inni uważają ją za upośledzoną dziewczynkę, Alice bardzo chce to zmienić. Sama uczy się poprawnie pisać, szuka w słownikach znaczenia różnych słów. Jej marzeniem jest pójście do średniej szkoły. Nie poddaje się i ciągle dokształca, żyje pełnią życia i pragnie tylko tego, by ktoś ją w końcu zauważył. Nie zepsutą Alice, ale tą prawdziwą Alice, która jest tylko wrażliwą, piętnastoletnią dziewczynką.

Mieszka razem z babcią i bratem, a także jej ukochanym psem, którego traktuje jak swojego przyjaciela. Problemy jej rodziny nie kończą się tylko na chorobie dziewczyny. Babcia opiekuje się tą dwójką najlepiej jak potrafi. Dziadek Alice siedzi w więzieniu za popełnioną zbrodnię. Brat Joey chodzi do szkoły i zajmuję się siostrą i babcią w...

maw_reads | 2016-09-07
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Powieść poznajemy z dwóch perspektyw - jedną z nich prezentuje Alice. Trochę się przeraziłam kiedy otworzyłam książkę i zobaczyłam w jaki sposób została przedstawiona część należąca do niej. Zlewający się tekst, pozbawiony wielkich liter sprawił, że czytanie okazało się zwyczajnie ciężkie. Alice to dziewczynka z nabytym urazem mózgu. Na jej przypadłość składają się między innymi problemy z mową, ale fascynacja słowem sprawia, że dziewczyna pisze, wylewając na papier wszystko to, czego nie może powiedzieć na głos. Alice mieszka z babcią i bratem, a problemy jej rodziny nie kończą się na chorobie dziewczyny. Pewnego dnia poznaje Manny'ego - chłopca, który odpowiedzialny jest za drugie spojrzenie na historię. Manny zafascynowany dziewczyną siedzącą na dachu domu przy Oktober Bend postanawia dowiedzieć się o niej nieco więcej. Chłopak jest nieśmiały i zamknięty w sobie. Wydarzenia z przeszłości ukształtowały w nim nieufność ale Alice sprawia, że czuje się swobodnie. Sympatia do...