Gwiazdy nad Oktober Bend

Dreams
2016-09-05
2016-09-05
Małgorzata Ślęzak

Książka skłania do głębokich refleksji. Porusza niesamowicie ważny temat jakim jest po prostu znieczulica wśród ludzi mieszkających miasta czy wsie w obecnym świecie. Gdy Alice potrzebowała pomocy ze względu na atak padaczki, nikt ale to nikt nie pomógł jej, kiedy potrzebowała tej pomocy. Każdy odwracał wzrok lub uważał dziewczynkę za "dziwadło", znajome prawda?
W sieci możemy znaleźć wiele filmików, gdzie ktoś nagrywa, zamiast pomóc osobie, która tej pomocy potrzebuje. Uważam, że bardzo dobrze został ten problem przedstawiony przez autorkę.

Co do samej książki niesamowicie wymagająca pod względem zrozumienia, jednak jest to wynik przeżyć dziewczyny. Może z początku nie jest na tyle wciągająca, jednak im dalej zaczęło się czytać, tym bardziej nie chciało się jej kończyć. Wyjątkowo dobra książka.

W sieci...

Zamilkłam po przeczytaniu tej książki, choć miliony słów szaleją mi w głowie. Nieprawdopodobna proza! Pełna liryki, symboli, metafor, próbująca uchwycić cierpienie i ból, niemoc, bezprawie, bezradność, a jednocześnie nadzieję w beznadziei. Każdy opis tej historii będzie tandetny. Nie zmierzę się z tym, po prostu trzeba tropem Alice-anon dotknąć kolejno każdego słowa, które zapisała, by znaleźć zrozumienie.

jestem alice
alice

Piękna historia o traumatycznych przeżyciach małej Alice. Porusza ważne tematy i pokazuje, że nie powinnyśmy oceniać po okładce.

jestem alice
alice

Najpiękniejsza książka jaką czytałam. Uwielbiam do niej wracać :)

Najpiękniejsza książka jaką czytałam. Uwielbiam do niej wracać :)

Książka ta pod względem technicznym to jedno wielkie nieporozumienie. Brak wielkich liter. Zdania tworzone bez ładu i składu. Czasem używane wręcz pojedyncze słowa. Nie mogłam przez długi okres wkręcić się w treść, ponieważ ta specyficzna forma bardzo mnie drażniła. Miałam nawet momenty odrzucić tę pozycję z powrotem na półkę, ale z racji mojego dość upartego charakteru dobrnęłam do końca historii zawartej w książce.

Pozycja ta jest niezwykle poetycka, co niekoniecznie do mnie przemawia, ponieważ jako tako za tym gatunkiem literackim nie przepadam. Jest w niej dużo niedopowiedzeń, urwań i wierszy głównej bohaterki.

Choć przyznaję, że z czasem zawiązuje się nam jako taka treść. Zarówno Manny jak i Alice, to osoby z problemami, które prowadzą narrację w książce. Manny'ego polubiłam od pierwszych stron jak się pojawił. Ciekawa postać, mająca swoją specyficzną, wręcz traumatyczną historię, ale za to bardzo urzekająca. Alice mniej mi się podobała. Jakoś nie mogłam się do niej przekonać. Zdecydowanie dziewczyna mają swój świat, trochę odcięta od rzeczywistości, co było niejednokrotnie przykre.

"Gwiazdy nad Oktober Bend" to przede wszystkim książka o zaufaniu, łamaniu barier oraz uporaniu się z przeszłością. To próba skonfrontowania ze sobą teraźniejszości z przeszłością. Każdy z bohaterów w pewnym sensie wpływa na wydarzenia dziejące się w książce i to jest bardzo fajne. Nie ma tu postaci pustych, bezbarwnych, które pojawiłyby się dla zapchania dziury.

Z pewnością powieść przyciąga do siebie swoją przecudowną okładką, która wręcz urzeka stylistyką oraz stworzoną kompozycją. Ja się w niej zakochałam i nie ukrywam, że głównie ze względu na nią skusiłam się i przeczytałam "Gwiazdy nad Oktober Bend".

Co mi się nie spodobało to opis z tyłu, który sugerowałby, iż książkę można zaliczyć do young adult. Treść kompletnie tego nie odzwierciedla. A może ja zbyt dosłownie wzięłam do siebie wydarzenia się w niej dziejące, nie widząc "magii" i sentymentalnego bełkotu, który do mnie nie przemówił?

więcej: czytamiogladam.pl

Książka opowiada historię chorej dziewczynki, Alice, która przez wyrządzoną krzywdę zatrzymała się na etapie 12 lat, którą pozostanie psychicznie i emocjonalnie. Wraz z bratem o rok młodszym mieszka z chorą babcią. Oraz chłopaka, Manny'ego, pochodzącego z biednego kraju, jednak z powodu wydarzeń adoptowała go inna rodzina.

Do tego stylu tak samo trzeba się przyzwyczaić, jak do bohaterki. Bardzo specyficzne. I mimo, że na początku nie mogłam przez to brznąć, to z czasem totalnie się wkręciłam. Nie mogłam się doczekać, by poznać kolejne przeżycia bohaterów, a równocześnie przeszłość opisaną często w tak przerażający sposób, emocjonalny i dogłębnie trafiający w sedno. To było tak unikatowe, niespotykane, zupełna odmienność, pod każdym względem. Główna bohaterka, na swój sposób, jest inna, oczywiście, w pozytywny sposób. Polubiłam ją bardzo i za każdym razem miałam ochotę rozpłakać się nad tym jak została traktowana, a równocześnie, mimo to, jak dobra była, z marzeniami, które chciała spełniać.

Niektóre wiersze nie robiły na mnie wrażenia, a inne poruszały mnie i rozumiałam w tych kilku zdaniach wszystko, co chciała mi przekazać autorka. Nie jestem fanką poezji. Za to ta była moją ulubioną, którą mogłabym czytać na okrągło. Jedne to były zlepek słów, słynne "Miód i mleko" i wiele innych, które są uważane za "poezję", a dla mnie one nie są, tutaj i tak zostały przedstawione w lepszy sposób. Ale można znaleźć dla siebie tam coś wyjątkowego.

Historia miłosna jest przeurocza. Ze względu na bohaterów o tak dobrych intencjach. Z trudną przeszłością, jedyni widzą w sobie nawzajem to, czego inni nie potrafią zauważyć. Myślący tylko o tym, by ta druga strona była bezpieczna. Nie liczyła się choroba, wygląd, a szczera rozmowa, sekrety, które muszą zostać ujawnione.

Choroba została poruszona w tak oryginalny sposób. Dokładnie dowiadujemy się o tym, jak czuję się dziewczyna. Jej myśli, próby bycia „normalną”. Pisanie wierszy. Nie mogłam z początku znieść braku wielkich liter, a na końcu dowiadujemy się powodu tego.

"jestem alice

alice."

Słodki niedźwiedź. Najlepszy przyjaciel bohaterki, który skradł moje serce.  Był zawsze przy niej i jak nikt inny rozumiał kiedy dzieje się coś złego z nią i natychmiastowo biegł po pomoc.

Relacja rodzeństwa. Wyrozumiali i zawsze się wspierający. Nieistotne, że kiedyś jakaś inna kobieta będzie ważna dla jej brata, ona i opieka nad nią zawsze pozostanie na pierwszym miejscu. Uwielbiałam ich wzajemną troskę. Spędzali ze sobą większość czasu nierozłączni.
Tęsknota za ojczyzną oraz za rodziną. Tyczy się to szczególnie Manny'ego, który również nosi w sobie wielki ból. Ten wątek również był świetny. Wszystko poruszone w tej książce było tak uczuciowo i mnie wzruszyło.

Jedynym minusem jest ostatni wątek, dziwne wplecenie w fabułę zdarzenia. Nie spodziewałam się tego zupełnie i miałam troszkę, że był pisany byle jak, jakby wydawnictwo nakazało za dwa dni oddać napisaną książkę, więc trzeba wymyślić coś oryginalnego. Odpisane było zupełnie inaczej niż 150 poprzednich stron, więc byłam trochę rozczarowana... Dlatego jest obniżona o 1 ostateczna ocena książki...

Mimo to książka jest świetna. Specyficzna, więc jedni ją pokochają, a inni znienawidzą. Ja muszę napisać, że uwielbiam tych bohaterów i styl, który jest odmienny.

"dawno, dawno temu, chłopiec bez wczoraj poprosił dziewczynę bez jutra o coś, czego nikt inny nie chciał. lśniące słońce było wysoko na niebie i migdały rozpinały swoje szare kamizelki, gdy chłopiec przechodził.
nie było nic, co przypominałoby dziewczynie o wcześniej, gdy miała dwanaście lat. ten chłopiec nie przyszedł jak złodziej, w nocy, by ukraść to, co do niego nie należało. stał przed nią, lecz nie dotykał ukrytych jej części: kremowych wzniesień i dolin pod tkaniną jej ubrania, części, które sprawiają, że jest dziewczyną. jedyne, co trzymały jego dłonie w ten iskrzący dzień, to jej słowa.
i wtedy powiedział, czego pragnie, nie wiedząc, że była to najtrudniejsza rzecz ze wszystkich do podarowania. chciał jej dźwięku."

Do tego stylu tak samo trzeba się przyzwyczaić,...

Alice Nightingale wyobraża sobie, że unosi się w powietrze na skrzydłach splecionych ze słów i piór. O tym pisze wiersze, podczas gdy Manny James biega nocą, próbując uciec od bolesnych wspomnień z przeszłości. Pewnego razu spostrzega Alice na dachu jej domu nad rzeką, wyglądającą niczym galion na statku płynącym przez gwiazdy. W kieszeni ma wiersz, a jego słowa zna na pamięć. Jest pewny, że to tajemnicza dziewczyna z dachu go napisała.
Alice pragnie być taka, jak wszystkie nastolatki, mieć takie same szanse, jak inne dziewczyny. A gdy widzi biegającego chłopca, poznanie go staje się równie ważne, jak pisanie wierszy.
Piękna, przepełniona uczuciem historia o pokonywaniu trudności i traumy z przeszłości, a także o tym, jak od nowa żyć z zaufaniem i nadzieją.

Nie oceniaj książki po okładce.
Jak często to słyszysz, jak często przypominasz sobie te słowa, jak często okazuje się, że to powiedzenie staje się niezwykle prawdziwe.
W książce "Gwiazdy nad Oktober Bend" największe wrażenie zrobiła na mnie okładka. Reszta... Nie oszukujmy się... Jest okropna!
Gdyby powieść nie była cienka i nie miała krótkich rozdziałów, to nie przebrnęłabym przez nią. Historia jest naciągana, niezrozumiała i chyba autorka miała jakiś tam zarys którego nie umiała wypełnić wartościową fabułą, więc wypchała ją byle czym.
Najgorszy ten język... Niby piękny, ale bardzo bardzo źle użyty. Do tego stopnia, że książka w większości zmieniła się w niezrozumiałą i nieprowadzącą do niczego paplaninę.
Nie polecam!

Nie oceniaj książki po okładce.
Gdyby powieść nie była cienka i nie miała krótkich rozdziałów, to nie...

Wow. Nie mam pojęcia, co napisać. Jest to jedna z tych książek, których się nigdy nie zapomina. Przeczytana parę miesięcy temu nadal jest głęboko zakorzeniona gdzieś tam we mnie. Narracja pierwszoosobowa z perspektywy dwóch osób daje nam trochę "odpocząć" od błędnie złożonych, mimo wszystko dziwnych zdań, które serwuje nam główna bohaterka. Z początku wzięłam to za niecelowe błędy i chciałam odłożyć książkę. Teraz, gdy poznałam powód pisania tak a nie inaczej oraz przeczytałam do końca, nadal - z perspektywy czasu - czuję te same trudne do opisania emocje, które towarzyszyły mi przy czytaniu. Z drugiej strony jest to pierwsza książka tak przesiąknięta na wskroś smutkiem (przynajmniej w moim odczuciu),że popłakałam się po happy endzie (który wcale nie musi być dla wszystkich happy endem, ale po Niezgodnej i Igrzyskach Śmierci nie wybrzydzam w szczęśliwych zakończeniach).

Piękna, przepełniona uczuciem historia o pokonywaniu barier. Alice Nightingale pisze wiersze od momentu gdy stała się niepełnosprawna. Jednak gdy Manny James biega pewnego wieczoru spostrzega Alice na dachu jej domu i od tego momentu łączy ich niezwykłe uczucie. Opowieść nieco inna niż wszystkie, pokazująca trudności życia niepełnosprawnej dziewczyny, która wciąż będzie miała 12 lat mimo, że jej problemy stają się coraz większe.
,, jestem alice

• Młodzieżowe