Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej

Tłumaczenie: Janusz Maćczak
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
The Moon and More
9788327619938
HarperCollins

Emaline właśnie skończyła liceum i jesienią wyjeżdża na studia. Na początku wakacji niespodziewanie zerwała z Lukiem. Chodzili ze sobą trzy lata i do niedawna myślała, że ten związek jest idealny. Tymczasem w nadmorskim miasteczku pojawia się Theo, nowojorczyk, ambitny student szkoły filmowej. Wakacyjny romans? Czemu nie. Do Colby przyjeżdża też na lato ojciec Emaline, który rzadko utrzymywał z nią kontakt. Emaline pociąga urok wielkiego świata, jaki roztaczają przed nią Theo i ojciec. Ambitna i pracowita, zawsze pragnęła gwiazdki z nieba i jeszcze więcej. Jednak nie można mieć wszystkiego, a marzenia nie zawsze się spełniają.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 1002

Bo kto nie chciałby gwiazdki z nieba?

To książka, która charakteryzuje się wakacyjnym klimatem, niesie za sobą nutkę nostalgii za wolnym czasem od pracy, nauki lub innych obowiązków. Przyciąga morską okładką i pozytywnym tytułem. Czy jednak warto ją przeczytać?

Życie Emaline diametralnie się zmienia – jesienią zaczyna studia, a w wakacje zakończyła swój trzyletni związek z Lukiem. Nagle w pobliżu zjawia się przystojny, tajemniczy i inteligentny Theo, student szkoły filmowej. Czy połączy ich wakacyjny romans? Równocześnie do nadmorskiego miasteczka Colby przyjeżdża ojciec dziewczyny, który wcześniej nie miał dla niej czasu. Emaline jest pochłonięta nową znajomością oraz widzi przed sobą świetlaną przyszłość... Niestety życie weryfikuje niektóre marzenia oraz nadzieje.

Powieść z pozoru wydaje się ciekawa, jednak problem stanowi styl, jakim jest napisana. Autorka postawiła na narrację pamiętnikarską, tym samym sporą ilość opisów i wynurzeń bohaterki o swoich przeżyciach. Miałam wrażenie, że akcja jest rozwleczona i po prostu nudna. Dodatkowo zbyt banalna i przegadana, można ją było skrócić, wprowadzić więcej dynamiki – usunąć kilka niepotrzebnych opisów i przyśpieszyć tempo fabuły. Tego rodzaju książek na rynku wydawniczym jest sporo, w wyścigu o czytelników wygrywają pisarze, który potrafią w ciekawy i oryginalny sposób ukazać swoich bohaterów oraz samą fabułę. Coraz bardziej liczy się sam styl, poczucie humoru wprowadzone do książki, jak i emocje, które wywołują u nas perypetie bohaterów. „Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej” jest bezbarwną opowieścią o życiu Emaline, nie porywa ani poprzez emocje, ani samą akcję. Cały czas nie potrafiłam wczuć się w książkę Dessen. Mam wrażenie, że to kolejna powieść młodzieżowa bez charakteru, utrzymana w stonowanym klimacie i powielająca kilka schematów fabularnych naraz.

Bohaterka do wielu spraw, dosyć trudnych i skomplikowanych – podchodziła bardzo spokojnie, nazwałabym to sporą dojrzałością, jak na jej wiek. Postać Emaline była aż nazbyt opanowana i przez to pozbawiona temperamentu. Ta powieść ma swoje plusy i minusy – często brakuje mi dojrzałości w literaturze młodzieżowej, ale równocześnie autorka odebrała swojej bohaterce charyzmę i osobowość. Postać wykreowana przez pisarkę jest niespójna, trochę papierowa i niczym za bardzo się nie wyróżnia.

Zakończenie jest dojrzałe, ale pozostawia spory niedosyt. Jednak, żeby dotrzeć do końca, trzeba wykazać się sporą cierpliwością. „Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej” jest dosyć obszerna – jak na wakacyjną lekturę aż za bardzo.

To powieść napisana na okres letni, historia niewymagająca i z pozoru przyjemna w odbierze. Niestety nie ma w niej pewnej lekkości, która sprawiłaby, że z chęcią zapakowałabym ją na wakacyjną wycieczkę, Dla mnie to jedna z książek, o której bardzo szybko zapomnę.

Gabriela Rutana

Klaudusia8888 | 2017-11-06

Jestem w tracie czytania, ta powieść z początku wydawała się nudna i przecietna teraz trochę się rozkręca ;)

Katarzyna | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 2016 rok

"Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej" to druga powieść Sarah Dessen, która zaszczyciła miejsce na moim regale. Po przeczytaniu "Teraz albo nigdy" wiedziałam już z jakim pisaniem mam do czynienia. Nie zniechęciło mnie to, wręcz przeciwnie. Lubię czasami dla odmiany przeczytać coś lekkiego i przyjemnego.

Czytając "Gwiazdkę z nieba.." miałam wrażenie, że cała akcja powieści dzieje się bardzo szybko. Poznajemy historię Emaline, której życie w ciągu kilku miesięcy zmienia się radykalnie. Momentami nie nadążałam za jej problemami, ale starałam się siedzieć na jej ramieniu i być tam razem z nią. Wtedy, gdy całymi dniami smażyła się w miejscu swojej pracy, gdy obsługiwała upierdliwych, zrzędzących klientów domków letniskowych, gdy użerała się ze swoimi przyrodnimi siostrami, gdy chodziła na randki z Lukiem, gdy poznała Theo (tu akurat chciałam nią potrząsnąć i powiedzieć: stop, dalej w to nie brnij), gdy zrywała z Lukiem (a nie mówiłam?) oraz gdy jej dawno niewidziany ojciec nawiedził ją w...

18- letnia Emaline właśnie ukończyła liceum w Colby i jesienią wyjeżdża na studia. Nagle na początku wakacji zrywa z Lukiem swoim chłopakiem z, którym chodziła 3 lata myślała, że to związek był idealny, najlepszy. Pewnego dnia w nadmorskim miasteczku pojawia się Theo nowojorczyk ambitny student szkoły filmowej wdaje się z nim w romans.
Do urokliwego, pięknego miasteczka na lato przyjeżdża jej ojciec, który słaby utrzymuje kontakt z nią.
Emaline przyciąga urok świata, ciekawa jest wszystkiego wokół czym roztaczają się przed nią Theo i jej ojciec.
Pragnie wszystkiego, dosięgnąć gwiazdki z nieba i czegoś więcej.
To moje pierwsze spotkanie z autorką Sarah Dessen styl pisania lekki,przyjemny.
Świetna fabuła, bardzo dobrze napisana powieść, akcja błyskawiczna i trzyma w napięciu przez cały czas.
Jestem zachwycona, dobrą tą powieścią zawładnęła moim sercem,zaciekawiła mnie. Bardzo dobra, ciekawa i wciągająca książka chwytająca za serce.
Przyjemna lektura przyjemnie się czytało wciąga!!!!

Magnolia0401 | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Ktoś napisał ze akcja nabiera tępe po 150 stronie. ..moi drodzy mam wrażenie ze tak naprawdę dopiero po 250 ...jak dla mnie zbyt wiele niepotrzebnych opisów...I najważniejsze nuda

Ania | 2016-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 października 2016

Jakiś czas temu czytałam dobre opinie o książkach Dessen, dlatego z chęcią sięgnęłam po jej pozycję. Mój wybór padł na „Gwiazdkę z nieba i jeszcze więcej”. Książka może nie wciągnęła mnie aż tak, abym nie mogła się od niej oderwać, ale przyjemnie mi się ją czytało. Chociaż można wymienić kilka minusów.

„Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej” opowiada o Emaline – nastolatce, która właśnie skończyła liceum i po wakacjach wyjeżdża na studia. Wszystko dzieje się w spokojnym miasteczku w Colby. Są wakacje, Emaline pracuje w rodzinnej firmie; ma chłopaka, z którym jest od wielu lat. Poznaje także nowojorczyka Theo, który przyjeżdża do nadmorskiej miejscowości, aby pomóc nagrać film o jednym z mieszkańców Colby. W życiu Emaline pojawia się też jej ojciec, który rzadko utrzymuje z nią kontakt. To miały być kolejne zwykłe wakacje bohaterki, która nie spodziewała się takich zmian.

Dla mnie książka raczej nie zmierza do jakiegoś konkretnego celu. Nie ma żadnej tajemniczej przeszłości, z którą...

Recenzja dostępna na blogu: juliawkrainieksiazek.blogspot.com/2016/09/czasami-ludzie-pragna-od-zycia-czegos.html

Czasami ludzie pragną od życia czegoś więcej. Nie podoba im się własny zawód, czy też miejsce zamieszkania. Marzą o tym aby coś zmienić, aby ich życie przestało być monotonne, aby wyróżnić się z tłumu. Chcą zrobić coś szalonego, nowoczesnego a zarazem zbuntowanego.
Niektórzy po prostu chcą gwiazdkę z nieba i jeszcze więcej, ale ile są w stanie zrobić aby to osiągnąć?

Emaline mieszka w małej turystycznej miejscowości Colby. Wraz z rodziną prowadzi firmę nieruchomości, która wypożycza domy nad brzegiem morza. W czerwcu skończyła liceum i już jesienią wyjeżdża na studia.
Początek wakacji przyniósł jej wiele niespodzianek, niespodziewanie zerwała ze swoim chłopakiem Lukiem, z którym była w związku trzy lata i wydawałoby się, że będą razem do końca życia.
W dodatku do Colby przyjeżdża jej ojciec, z którym od lat nie utrzymywała kontaktu. Wieść o jego przyjeździe burzy...

Lentinky | 2016-09-09

Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest moją pierwszą przeczytaną powieścią z pod pióra Sarah Dessen i niestety obawiam się, że w najbliższym czasie ostatnio. Dotychczasowe doświadczenia z tą autorką pozostawiły niesmak, który będzie przypominał o tej książce.

Od momentu zwartej fabuły zaczęłam się zastanawiać o czym sama autorka pisze - wakacyjny romans czy relacja głównej bohaterki z ojcem, a może pokazanie prawdziwej siebie? Do dziś nie mam jednoznacznej odpowiedzi, bo Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest o wszystkim, co dało się zmieścić.

Emaline, główna bohaterka właśnie skończyła liceum i cały świat stoi przed nią otworem, jednak autorka jawnie w każdy sposób starała się umniejszyć znaczenie tej chwili. Jednak i Emaline nie jest bez skazy, jej postać pozbawiona wyróżniającej się iskierki, która mogłaby zmienić losy całek historii. Dziewczyna do swojego całego życia podchodzi w okropnie pesymistyczny sposób, który aż odpycha do dobrnięcia do zakończenia powieści.
...

Katherine Parker | 2016-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Recenzja dostępna również na blogu: http://about-katherine.blogspot.com/2016/08/123-gwiazdka-z-nieba-i-jeszcze-wiecej.html

Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej to trzecia już powieść autorstwa Sarah Dessen, którą udało mi się przeczytać. Choć jej książki raczej nie niosą za sobą jakiegoś wielkiego przesłania oraz nie przedstawiają sobą zbyt ambitnych historii, potrafi ona zaciekawić. Przy poprzednich dwóch książkach autorki udało mi się przyjemnie spędzić czas. Czy to samo mogę powiedzieć o Gwiazdce z nieba i jeszcze więcej?

Główną bohaterką powieści jest niejaka Emaline. Właśnie skończyła ona liceum, a po wakacjach w końcu ma wyjechać z rodzinnego Colby i udać się na studia. Od lat dziewczyna spędzała wakacje w ten sam sposób - pracowała w Agencji Wynajmu Nieruchomości Colby, którą prowadziła jej babka, wraz z jej matką i siostrami, spotykała się z chłopakiem oraz przyjaciółmi i trzymała jak najdalej od turystów, którzy postanowili odwiedzić jej miejscowość. Zawsze bowiem była...

Któż nie pragnąłby gwiazdki z nieba, albo i jeszcze więcej gdyby tylko było to możliwe... Niestety nie jest. Życie nie jest idealne, nie wszystkie marzenia się spełniają i czasami chcąc nie chcąc trzeba iść na kompromis. Myślę, że całe nasze życie to jeden wielki kompromis. W każdej życiowej dziedzinie trzeba znaleźć równowagę, czasem trzeba wybierać między złym, a gorszym... Ale wszystko da się jakoś załatwić, trzeba tylko dokonać wyboru...

Właśnie tak jak główna bohaterka książki, którą dzisiaj Wam przedstawię. Emaline to osiemnastolatka mieszkająca w malutkiej, nadmorskiej, turystycznej miejscowości. Właśnie skończyła liceum i wybiera się na studia. Dostała się nawet do jednej z najlepszych i bardzo wymagających uczelni. Ojciec (z którym utrzymuje bardzo sporadyczne kontakty) obiecał jej pomoc finansową, narobił jej wielkich nadziei, a potem zostawił na lodzie. W efekcie musiała wybrać o wiele gorszą uczelnię znajdująca się zaledwie dwie godziny drogi od jej domu. A tak...

Slowazkartek | 2016-08-16
Przeczytana: sierpień 2016

Książka jest przeciętna i nic nie wnosi. Jeśli jesteś już 'doświadczonym czytelnikiem', to jestem więcej niż pewna, że powieść Ci się nie spodoba. Natomiast jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z książkami, to kto wie może Ci się spodobać.

Na swoim blogu -> slowazkartek.blogspot.com <- umieściłam pełną recenzję tej książki.
:))