Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Berenika Janczarska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Becoming Nicole. The Transformation of An American Family
Ag2S

Czy na pewno wiemy, gdzie przebiega granica między kobiecością a męskością? I dlaczego boimy się słowa „transpłciowość”? Zostać Nicole to prawdziwa historia nastolatka, który czuł się dziewczyną. Kelly i Wayne Mainesowie od dawna marzyli o dzieciach. Adoptowali braci bliźniaków. Jonas i Wyatt byli praktycznie nie do odróżnienia, z wyjątkiem faktu, że jeden z nich czuł się chłopcem, a drugi...

Zostać Nicole to prawdziwa historia nastolatka, który czuł się dziewczyną.

Kelly i Wayne Mainesowie od dawna marzyli o dzieciach. Adoptowali braci bliźniaków. Jonas i Wyatt byli praktycznie nie do odróżnienia, z wyjątkiem faktu, że jeden z nich czuł się chłopcem, a drugi dziewczyną. Dla małżeństwa Mainesów mogło to oznaczać katastrofę. Zwłaszcza dla Wayne’a – konserwatywnego żołnierza.

Od pierwszych chwil Wyatt bardziej interesował się dziewczęcymi zabawkami i ubraniami. Kiedy chłopcy mieli 5 lat, wewnętrzny konflikt zaczął rozdzierać nie tylko Wyatta, ale i całą rodzinę.

Amy Ellis Nutt opisuje walkę dziecka o własną tożsamość – najpierw jego historię rodzinną, potem zmagania w sądzie.

Jonas i Nicole niedawno skończyli 18 lat, a ich życie uległo diametralnej zmianie. Nicole i jej rodzina znaleźli się w środku medialnej burzy, która rozpętała się w obliczu przełomowej sprawy sądowej w obronie praw dzieci transpłciowych.

Prawdziwa historia, opisana przez nagrodzoną Pulitzerem Amy Ellis Nutt

Bestseller „New York Timesa”

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/zostac_nicole,p332704352

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/zostac_nicole,p332704352

Cantata | 2017-05-18
Przeczytana: 17 maja 2017

Kilka lat temu czytałam świetną książkę o mężczyźnie, który czuł się kobietą. Było to w latach osiemdziesiątych w Polsce. Jak można się spodziewać takich ludzi traktowano wtedy z przymrużeniem oka. Co prawda operacje zmiany płci były już wtedy wykonywane jednak spowolniały je procedury biurokratyczne. Walka o własną tożsamość trwała kilkanaście lat. Sięgnęłam po tę pozycję by sprawdzić jak wiele się od tamtego czasu zmieniło. Oczywiście amerykańskie realia, nie mają odniesienia do polskiej rzeczywistości, jednak śmiało możemy powiedzieć, że niewiele się w tym względzie zmieniło. Proces zmiany płci, jest dziś równie skomplikowany i czasochłonny jak kiedyś.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/05/zostac-nicole-metamorfoza-amerykanskiej.html

mairi | 2018-01-15
Na półkach: 2018, Przeczytane