Towaroznawstwo zielarskie

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
8320009685
zdrowie, medycyna
Athoualia

Podręcznik przeznaczony jest dla słuchaczy pomaturalnych medycznych studiów zawodowych wydziałów techniki farmaceutycznej. W pewnym stopniu może on również służyć tym, których interesują zagadnienia związane z zielarstwem. Układ i zakres zawartych w nim wiadomości zostały dostosowane do wymagań obowiązującego programu nauczania towaroznawstwa zielarskiego, z tym zastrzeżeniem, że potrzebne wiadomości ogólnobotaniczne słuchacz uzupełni z licznie wydawanych w kraju podręczników botaniki. Ponieważ uzupełnienia te dotyczą wiadomości podstawowych, nie uwzględniono ich w niniejszym wydaniu podręcznika.
Podręcznik ten był wydany przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich w formie skryptu w latach 1963 i 1966, a w postaci książkowej w latach 1970, 1972 i 1976. W wydaniu IV dokonano zmian w części ogólnej, dotyczących grup substancji czynnych - glikozydów i alkaloidów, oraz w części szczegółowej dodano opisy kilkunastu surowców roślinnych mających większe zastosowanie w lecznictwie lub jako przyprawy.
W podręczniku umieszczone zostały liczne ilustracje, które, mam nadzieję, wpłyną na znaczne wzbogacenie treści. Ilustracje zaczerpnąłem z następujących wydawnictw: "Atlas lekarstwiennych rastienii SSSR" — Cicin N. W., Aniczkow S. N., Ickow N. (Moskwa 1962 r.); "Atlas sproszkowanych roślinnych surowców leczniczych" — Deryng J. (Warszawa 1961 r.); "Technologia środków leczniczych" — Kuczyński L. (Warszawa 1954 r.); "Instrukcja obsługi suszarni typu 4150", wydana przez Zjednoczenie Przemysłu Zielarskiego „Herbapol" (Warszawa 1968 r.).

źródło opisu: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1985

źródło okładki: Autorskie