Polscy krzyżowcy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "W Kręgu Średniowiecza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros
historyczna

Polscy Krzyżowcy to książka dla czytelników chcących poznać mało znane, choć bardzo ważne dzieje z historii naszego kraju. Opisane w zarysie polskie wyprawy, prowadzone pod hasłami typowymi w dobie średniowiecza, ukazują nieco odmienną tematykę z zakresu chrześcijańskich krucjat. Szczególnie dotyczy to polskich krzyżowców udających się do ziemi świętej, która w oczach współczesnych uważana była za jedyny kierunek propagowany przez papieży i wędrownych kaznodziejów. Tymczasem prócz krucjat lewantyńskich, olbrzymia ilość feudałów europejskich wyruszała w rejon basenu Morza Bałtyckiego.
Polscy władcy i rycerze walcząc z "północnymi Saracenami", wypełniali podobne zobowiązania, otrzymując w zamian nagrody niczym krzyżowcy w Lewancie.
Książka jest dowodem na to, iż na ziemiach polskich idea krucjat przez kilkaset lat budziła spore zainteresowanie. Niezwykły klimat realizacji kolejnych wypraw oddają liczne fragmenty średniowiecznych kronik.

źródło opisu: z okładki

Ela | 2013-06-20