Historyjki Beatrix Potter

Okładka książki Historyjki Beatrix Potter Beatrix Helen Potter
Okładka książki Historyjki Beatrix Potter
Beatrix Helen Potter Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Wydawnictwo Olesiejuk
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Tupcio Chrupcio. Nie chcę się myć! Marco Campanella, Anna Casalis
Tupcio Chrupci... Marco Campanella, A...
Okładka książki Martynka w domu Wanda Chotomska, Gilbert Delahaye
Martynka w domu Wanda Chotomska, Gi...
Okładka książki Franklin gubi się w lesie Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Franklin gubi ... Paulette Bourgeois,...

Spodziewałam się czegoś lepszego po tej książce. Znałam już wcześniej kilka historii tej autorki, dlatego spodziewałam się tutaj co najmniej bardzo dobrego zbioru. Niestety większość opowiadań mnie zawiodło, bardzo widoczny jest miejscami upływ czasu od ich napisania.

Zapraszamy do lasu…

Głównymi bohaterami tej historii są zwierzęta, które możemy zobaczyć na akwarelach autorki. Każda historia zaczyna się krótkim wstępem, który odpowiada na pytanie skąd pomysł na opowiastkę lub opowiada co autorkę zainspirowało w czasie pisania danej bajeczki.
Historia rozgrywa się w króliczych norkach, na gałęziach drzew, w pracowni krawieckiej, pod podłogą gdzie harcują myszy, w ogrodzie, lesie i gospodarstwie. Na samym początku poznajemy Króliczka Piotrusia, niezłego łobuza, którego ojciec skończył jako pasztet po wtargnięciu do ogrodu pana McGregora.
A ogród ten gdy jest lato, kusi zwierzaki, chrupiącymi przysmakami warzywnymi. Historyjki te zwracają dużą uwagę na to co jedzą zwierzęta oraz znajdziecie w niej wiele słów dźwiękonaśladowczych. Poznamy sowę, jeża, myszy, koty, lisa, żabę. Każdy z bohaterów ma ubranie i swój teren na którym żyje i spotykają go przygody. Kilka razy w historii pojawiają się ludzie.

A opowieści nie stronią od kar za złe zachowanie czy tez przykrym w konsekwencjach wypadkom dla zgrywusów. Nie unikniemy ucieczek przed niebezpieczeństwem oraz trudnych sytuacji w których znajda się bohaterowie.
Świat zwierząt i natury.

W bajkach tych lis czyha na pyszną kaczkę, koty polują na myszy a króliki mają wielką rodzinę w okolicznych norkach. Jednak są tam też myszki, które sprzątają domek dla lalek czy pani Mrugalska, która z przyjemnością robi pranie dla okolicznych mieszkańców. W opowieści o krawcu poznamy nazwy tkanin oraz bardzo pracowite myszki, których łapki tworzą nieskazitelne ściegi. Tę historię ukazują poniższe grafiki.
Zdjęcia i cytaty:

Zapraszamy do lasu…

Co tu dużo pisać, jest to z pewnością klasyka literatury dziecięcej. Historie króliczka Piotrusia, pani Mrugalińskiej, czy kaczki Kałużanki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Sama do dziś pamiętam je z czasów dzieciństwa, kiedy to przynosiłam z biblioteki kolejne opowieści Pani Potter, pojedynczo, w malutkich tomikach z białą okładką.Sądzę, że warto zaopatrzyć własne dzieci w taki zbiór historyjek i pokazać im coś tak bardzo odbiegającego od obecnych kanonów literatury dla najmłodszych, a jednocześnie warto dać sobie pretekst to powrotu w cudowne czasy dzieciństwa.

Pewnie dziecięce historie giną w mrokach zapomnienia, inne pamiętamy bardzo długo i przekazujemy swoim dzieciom z pokolenia na pokolenie. Tak właśnie jest z powiastkami Beatrix Potter. Od początku XX wieku, kiedy po raz pierwszy stały się hitem sprzedażowym, cieszą się niesłabnącą popularnością, a opowiastki o Piotrusiu Króliku, czy Hildzie Kałużance znają miliony dzieci na całym świecie, a także ich rodzice. Na ich podstawie powstały także filmy animowane, które swego czasu można było oglądać również w polskiej telewizji.

Tytułem wstępu muszę wspomnieć o autorce. Beatrix Potter była niezwykle ciekawą postacią. Zupełnie odstawała od czasów, w których żyła, a już zupełnie nie pasowała jej rola, jaka została przypisana kobietom. Od dzieciństwa uwielbiała przyrodę i z wielką uwagą przyglądała się wszystkim zwierzątkom, czego owocem są stworzone przez nią historyjki. Początkowo nikt nie chciał wydać jej opowiastek i Betrix sama zainwestowała, by te ukazały sie na rynku wydawniczym. Gdy jednak jeden z wydawców dał jej kredyt zaufania i wydrukował jedno z opowadań, książka z miejsca stała się bestsellerem. Jeśli chcielibyście poczytać więcej o życiorysie Beatrix Potter - zapraszam tutaj(klik). Jednocześnie serdecznie polecam film Miss Potter, gdzie w rolę pisarki wcieliła się Renee Zellweger.

Historyjki Beatrix Potter są opowiastkami ponadczasowymi. Każda z nich z nich zawiera przygody jednego z uczłowieczonych przez autorkę zwierzątek. Są one niezwykle zabawne i ciekawe, nie tylko dla dzieci, bo zapewniam Was, że czytając ją swoim pociechom także będziecie się świetnie bawić i zachwycicie się światem przedstawionym. Każda z nich okraszona jest morałem, pokazuje do czego może doprowadzić nierozważne zachowanie. W opowiadaniach autorki fikcja przeplata się z rzeczywistością, a bajkowe historyjki nabierają rzeczywistego wymiaru.

Opowiastki o zwierzętach to nie tylko sam tekst, ale także przepiękne ilustracje wykonane przez samą autorkę. Sa to akwarelowe malunki, wykonane z najwyższą starannością. Przedstawiają wiele z miejsc, w których autorka spędzała wolny czas, m.in. Esthwaite Water, region Lake District czy jezioro Derwentwater.

Zbiór historyjek ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Olesiejuk. Każda z opowiastek zawiera informację na temat tej historyjki, która byla dla mnie nie lada gratką. Informacja ta dotyczy kwestii w jaki sposób ona powstała, dla kogo była dedykowana oraz jakie miejsca z rzeczywistego świata pojawiły się na ilustracjach.

Czytanie mojemu synkowi Historyjek Beatrix Potter było dla mnie wielką przyjemnością. Z radością poznałam losy wszystkich zwierzaków, a także dowiedziałam się, że uwielbiana niegdyś przeze mnie opowieść o Krawcu z Gloucester jest jej autorstwa. Mój synek także z ciekawością słuchał brzmienia mego głosu (ma dopiero pięć miesięcy),ponieważ w opowiastkach znajduje się wiele wyrazów dźwiękonaśladowczych i to one w większości przykuwały jego uwagę. Zatem śmiało mogę stwierdzić, że te historyjki idealnie nadadzą się zarówno dla maluchów, jak i dla starszych dzieci, a i dorośli znajdą w nich coś dla siebie.

Podrabiane ilustracje, jakosciowo nie dorastaja do piet orginalnym. Niektore postacie wygladaja na niepelnosprawne.

Na Dzień Dziecka i nie tylko opowieści o zwierzętach autorstwa Beatrix Potter to naprawdę bardzo dobry pomysł. Dla najmłodszych to przygoda z klasyką literatury dziecięcej, a dla rodziców powrót do dawnych lat.

Cała opinia o bieżącym wydaniu wraz ze zdjęciami:

Cała opinia o bieżącym wydaniu wraz ze zdjęciami:

Pięknie wydana książka jedna z moich ulubionych.

Pięknie wydana książka jedna z moich ulubionych.

Przeurocze, lekkie opowieści dla dzieci. Piękne ilustracje!

Przeurocze, lekkie opowieści dla dzieci. Piękne ilustracje!

Magiczne :)

Magiczne :)